Greenpeace'den TAEK hakkında kurşun fabrikasıyla ilgili suç duyurusu

21 Ocak 2013 Pazartesi 17:48

Greenpeace, İzmir’in Gaziemir ilçesinde radyasyon iddialarıyla gündeme gelen eski kurşun fabrikasıyla ilgili olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası...

Greenpeace'den TAEK hakkında kurşun fabrikasıyla ilgili suç duyurusu

Greenpeace, İzmir’in Gaziemir ilçesinde radyasyon iddialarıyla gündeme gelen eski kurşun fabrikasıyla ilgili olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi, TAEK hakkında Ankara’da, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Kurşun fabrikasıyla ilgili TAEK tarafından ceza soruşturması başlatılmaması sebebiyle suç duyurusunda bulunduklarını belirten Levi, büyük miktarda radyasyonlu malzemenin, 2007 yılından bu yana insan ve çevre sağlığı açısından güvenilir herhangi bir özel bertaraf yöntemi kullanılmaksızın tesiste bulundurulduğunu söyledi. Radyoaktif maddelerin, 3 Aralık 2012 tarihinde gazete haberiyle gündeme geldiğini kaydeden hatırlatarak, TAEK’in sorumluluk kabul etmediğini ve radyoaktif maddelerin nasıl bertaraf edileceğine ilişkin bir plan ortaya koymadığını vurguladı. Hiçbir ceza soruşturması başlatılmamasının düşündürücü olduğuna dikkat çeken Levi, “Tespit edilen radyoaktif maddelerin yıllarca olduğu yerde bırakılması, olayın ciddiyetinin anlaşılmadığını gösteriyor. Vatandaşların sağlığını korumakla görevli devletin, bu radyoaktif maddeleri insan yerleşiminden bir an önce uzaklaştırması ve bu olaya sebep olan kişileri tespit ederek gerekli cezaları vermesi gerekiyor." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x