Greyfurt yiyerek haftada 1 kilo verin!

21 Mayıs 2013 Salı 11:44

Kilo problemi özellikle çalışan kesim için önemli bir sorun. Hareketsiz yaşamın neden olduğu fazla kilolara karşı en etkili yöntemin spor olduğunu belirten uzmanlar, kazanılacak bazı pratik beslenme alışkanlıklarıyla hem form korumanın...

Greyfurt yiyerek haftada 1 kilo verin!

Kilo problemi özellikle çalışan kesim için önemli bir sorun. Hareketsiz yaşamın neden olduğu fazla kilolara karşı en etkili yöntemin spor olduğunu belirten uzmanlar, kazanılacak bazı pratik beslenme alışkanlıklarıyla hem form korumanın hem de kilo vermenin mümkün olduğunu açıkladı. Bisküvi yerine yoğurt tüketerek, greyfurt yiyerek kilo verilebildiği ifade edildi.

İş hayatının stresi bir yana hareketsizliğin neden olduğu rahatsızlıklar çalışanlar için büyük risk oluşturuyor. Uzmanların bütün uyarılarına rağmen çoğu zaman ihmal nedeniyle yapılamayan egzersizler, bir süre sonra önü alınamayan kilo ve hazımsızlık problemlerine davetiye çıkarıyor. Kilo soruna karşı çalışanları uyaran Uzman Diyetisyen Elif Tuğba Çilingir, bazı besinlerin dikkatli ve miktarınca tüketilmesinin kilo sorununa önemli bir çare olabileceğini belirtti.

Çilingir, vazgeçilmez olarak tanımlanan çikolata gibi yiyeceklerin yerine daha kolay hazmedilen yoğurt ve mevsimine göre tüketilecek meyveleri önerdi. Bisküvi yerine kuru yemişlerden günde bir avuç badem, ceviz ve fındık tüketiminin önemli olduğunu ifade etti.

Yaz aylarında su kaybının arttığını ve bu açığın günde 2-2,5 litre su içerek kapatılması gerektiğini belirten Çilingir, su tüketiminin insan metabolizmasının çalışmasını yüzde 30 oranında artırabildiğini kaydetti. Bu sayede yağ yakılması da hızlanabiliyor.

GREYFURT YİYEREK HAFTADA BİR KİLO VERİN

Greyfurtun insan sağlığı üzerinde onlarca yararı biliniyor. Ancak bu meyvenin özellikle kilo problemi yaşayanlar için de ayrı bir yeri var. Diyetisyen Çilingir, çok yüksek oranda lif içeren meyvenin kalorisinin az ve yağ yakan enzimlere sahip olduğunun altını çizdi. İnsülin direncini de düşüren greyfurtun günlük öğüne ek olarak her yemekte bir adet tüketilmesi durumunda haftada bir kilo verilmesine neden olduğunu belirten Çilingir, aynı şekilde günde 2-3 adet cevizin de kilo vermeye yardımcı olduğunu ifade etti.

Fazla kilolardan kurtulmak için en önce beslenme alışkanlıklarına dikkat çeken uzmanların bazı pratik hatırlatmaları da var. Bir çok kişinin ‘atıştırma’ kelimesinden korkmasına rağmen bilinçli olarak yapıldığında yararlı olabildiğini hatırlatan Çilingir, yulaf ezmesi ve yoğurtun metabolizmayı hızlandırdığını unutmamak gerektiğini, gece yatmadan önce yoğurdun maydanoz ile karıştırılarak tüketilmesinin sindirimi kolaylaştırdığının unutulmamasını istedi. Çilingir ayrıca, az yağlı sade yoğurdun içine biraz rendelenmiş havuç, kuru üzüm ve doğranmış ananasın da sağlıklık bir abur cubur olabildiğini kaydetti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x