Gümüşhane Arzular Kabaköy’de utanç verici yayla skandalı!

01 Şubat 2021 Pazartesi 19:31

Tapumuz, yaylamız, onurumuz, şerefimiz namusumuzdur. Sonuna kadar demokratik meşru ve yasal mücadeleye devam edeceğiz. Hepimiz Kabaköylü, Arzularlı, Yetirmezliyiz.

Gümüşhane Arzular Kabaköy'de utanç verici yayla skandalı!
Leri bölgesinde Rumlar gidince 12 Mahallenin 2’sini yani Aşağı ve Yukarı Yitirmez’i Kabaköy aldı. Ayrıca Karagodil bölgesinden yine 5 mahalleyi tapulu yeri ve yaylasıyla da Kabaköylüler satın aldı. Mırızlı mahallesini Arzular (Sobran) satın aldı. Erikli dahil 4 mahalleyi, eski Keşişli bugünkü Yitirmez Köylüleri aldı. Erikli ve Keşişli’yi alan köylü ve akrabalarımız oraya yerleşti. Kabaköy ve Sobran aldığı yerleri yıllarca yayla olarak kullandı. Sobran’dan da Keşişli’ye yerleşen bir hane var. Arapdere Köyü’nden gelen bir kaç hanede var. Yetmiş sene tapulu yerlerimizin otunu biçtik, merasında hayvan otlattık.  Yıllarca Erikli’de ve Keşişli’deki kaçak otlatmayla mücadele ettik. Çoğu kez de Erikli’de oturan o akrabalarımızı yaylamıza paralı bekçi tuttuk. (Bu durum belge ile sabittir) Yitirmez Köyü, tüzel kişilik köy olunca bu gerçek değişmedi hatta Kabaköy yaylasındaki tapulu yerler de Keşişli’ye yerleşen komşu ve akrabalarımız da bir kaç hanenin hissesi var. 

BU NASIL BİR MÜSLÜMANLIK VİCDANIDIR?
O dağlar ve yaylalarda yapılan hayvancılık ve tarımda karın doyurmayınca köyler de yaylalar da boşandı. Bunu fırsat bilen akraba ve komşu köyümüzün sakinleri, tüzel kişilik arkasına sığınıp hiç akraba ve komşuluğa yakışmayacak bir vicdan yoksunluğu ile gariban, fakir yaylasında hayvan otlatana davalar açtılar. Şikayetler korkutma, yıldırma, yasayı arkadan dolanıp sanki cellat ipi gibi Rum’a reva görülmeyen entrika ve muameleyi komşusuna layık gördüler. Bu nasıl bir komşuluk, nasıl bir insanlık ve nasıl bir Müslümanlık vicdanıdır? Yaylası başka köyün tüzel kişilik mülki sınırlarında olan sadece Kabaköy ve Sobran mı var? Üstelik biz hem de akrabayız. Akraba akrepleşmemeli. İnsanları tahrik etmenin provoke etmenin ne anlamı var? Gelinimiz var damadımız var. Bu nasıl bir hak hukuk nasıl bir adalet anlayışıdır? 

HEPİMİZ KABAKÖYLÜ, ARZULARLI, YİTİRMEZLİYİZ
Hatta bu haksızlığa dut yemiş bülbül gibi susan, haksızlık karşısında dilsiz şeytan taklidi yapan da var ne şiş yansın ne kebap diyen de. Neme lazımcı takımını azda olsa ibret ve şaşkınlık ile izliyor hüzünleniyoruz. Selam olsun hakkın, haklının mahşeri vicdanın doğrunun yanında yanlışın karşısında Elif gibi dimdik duranlara! O yaylada çile çekip gidenler gibi bizde bu dünyadan gideceğiz. Herkes yaptığının hesabını er geç iki cihanda verecektir. Biz hiç bir zaman Keşişli, Erikli yada Yitirmez’deki hiç bir komşumuzu kendimizden ayırmadık. Üstelik iftira, mazlum mağdur edebiyatı ile etrafta kamuda algı operasyonu yapan kaypak, aldatıcı yalancının mumu ancak yatsıya kadar yanar. Adam utanmadan Allah’tan korkmadan yasalara meydan okurcasına köyünüzü, tapulu yerinize bile getiremezsiniz diyebiliyor. Bu tehdit ve şantajı kabul edecek Kabaköy’den, Arzular’dan bir tane sürüngen mideli çıkar mı? Tapumuz, yaylamız, onurumuz, şerefimiz ve namusumuzdur. Sonuna kadar demokratik meşru ve yasal mücadeleye devam edeceğiz. Hepimiz Kabaköylü, Arzularlı, Yitirmezliyiz.

FİTNE FESAT DEĞİL KOMŞULUK KAZANACAK
 Oralardan Rum’a layık görülmeyen sürgünü asla vicdanlar onaylamayacaktır. Bu mücadele sürecek iki cihanda hak sahibinin eli yakanızda olacaktır. Yaylası Gümüşhane köylerinde olan Taşköprü, Alacabayır, Kadırga, Kazıkbeli, Güvende bir yığın komşu vilayetlerin yaylası vardır.  Kaldı ki biz o yaylaya sahip çıkmasak çoktan o yaylalar gibi başkalarının olurdu. Sahi bu nasıl bir komşuluk, akrabalık ve hemşehrilik vicdanıdır? O yaylayı, Şebrenli’den Karagodil’e sırtında Rumlar’a taş taşıyan, kalaycılık, amelelik yaparak gurbette çile çekerek dede ve babalarımız satın aldı. Onların alın terine sahip çıkmak namus ve şerefimizdir. Fitne, fesat, provokasyon değil hak, adalet, komşuluk kazanacaktır. Fırsatçı mezarlık soyguncusu kafa yapısı kaybedecektir. Biz herkesi kucaklayıp haram helal ölçüleriyle birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Allah bize başkasının zerre hakkını nasip etmesin haklarımızı söke söke almasını da biliriz. Allah huzurundan başka eğdirmesin. Vicdan sahibi dostlara, haksızlık karşısında eğilmeyenlere selam olsun!
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 21

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Efe Şenel 8 ay önce yorumlandı

Leri bölgesinde Rumlar’dan yüz yıl önce satın alınan 10 mahallenin 4 ünü Keşişli Erikli Çeküçlü ve Şebrenlideki hemşerilerimiz merasındada hayvan otlatmıştır.Diğer beş mahalleyi Kabaköylü vb diğer komşular almış önce oturmuş Tapulu yerin otunu biçmiş yaylasını asırlarca kullanmış aynı şekilde beldemizin diğer köyü Arzular 2 mahallenin tapulu yerlerinin otunu biçmiş yaylasını kullanmış hatta yıllarca Erikli Keşişli kaçak otlatmaları ile mücadele ettik hayvancılık azalınca kendi Keşişli merasını kendine hak yaylamızı gasp etmek isteyenin neresi hak adalet insanlık komşuluk müslümanlıktır? O dört mahallenin merasına Kabaköyden bir Allah’ın kulu kaçak hayvan otlatmamıştır. İşte bu Utanç verici rezaleti fitneyi ateşleyen haksız güruha geçit vermeyeceğiz. Yağmurdere Çorak köyünün köy sınırlarında 27 yaylanın 26 sını başkaları kullanıyor biri ancak kendi köylerine ait bu her şeyi anlatıyor.Köyün tüzel kişiliği mülki sınırlar yayla hakkı vermez. kadim yaylalar kıyamete kadar hayvancılık ve hatıra diyarımız olarak kalacak önümüze bent olanı rahmet kardeşlik komşuluk sel gibi aşacak adamlık insanlık dersi vereceğiz

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hüseyin ozer 8 ay önce yorumlandı

Şahin ezber 1986 1987 yıllarında kale köyünde askerdim ezber ezber aza idi muhtarda yine bişey ezberci ismini hatirlayamadim

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Muammer Bayır 8 ay önce yorumlandı

Muhterem büyüyüm Sabri Şenel Abimize bu davada yüklendiği özverili çalışmadan dolayı şükranlarımı sunuyorum dağlarında mal beklediğimiz yaylamız çukurlar aşağı ve yukarı yitirmezler kumluk durhalar çocukluk anılarımızın geçtiği yerlerdir bundan dolayı adı geçen yerler bir oldu bittiğe getirilerek gasb edilmeye calışılıyor bizler bu davanın takipçisi olmaya ve elimizden gelen tüm destekleri maddi ve manevi olarak vermeye devam edeceğiz sonuna kadar yanındayız Sabri bey abim yayla bizimdir.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

SABİL YAKUT 8 ay önce yorumlandı

Konuyla ilgili yazmış olduğunuz yazıya harfiyen katılıyorum bizim dedelerimizim nezorluklarla aldığını bilmeyen yoktur bizde dedelerimizim bu hatırasına sahip çıkmalıyız butaşın altına elimizi koymamız gerektiğinin kanaatindeyim buaşkla yorulmadan yılmadan sonuna kadar koşturmalıyız sizbüyüklerimizden aldığımız bu cesaret ve azimle bizim olanı bizim hak ettiğimizi almadan durmakyok.

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Duman 8 ay önce yorumlandı

Üstadım, konuyu çok güzel ve detaylı bir biçimde ele almışsınız. Tebrik ederim. Bende müsadenizle bir iki noktada bildiklerimi ifade etmek isterim. Keyişlide hamalıların tapulu tarlaları, bostan yerleri var. Biraz yukarısında şebrennide bizim parayla satın aldığımız yerlerden. Biz yıllarca oralarda ot biçtik. Keyişli ne zaman köy olduda adını yitirmez olarak değiştirdi bilmiyorum. Biz orayı kabaköyün mahallesi olarak bilirdik. Yaylalarımıza çöreklenmek yok. Babalarımız, yiyecek ekmekleri yokken oraları dişinden tırnağından artırarak parayla satın aldı. İdari sınır hiç kimseyi mal sahibi yapamaz. Çorak köyünün sınırları içerisinde 28 tane yayla var. Bu yaylaların sadece birini çorak köyü kullanıyor. Diğer 27 yaylada trabzonlular var. Bu yaylalarda adamlar dört beş katlı binalar yapmışlar. Kadim kullanım hakkımız var buralarda diyorlar. Bu kadar kolaysa hadi gidin oralarıda alında görelim.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Fehmi Yakut 8 ay önce yorumlandı

Haklı olmak yetmez, Hakkı almak da gerekir. Bu yolda çaba sarfetmek gerek. Bu konuda şu an ne yapılıyor, ne yapılacak, hangi yol takip edilecek ve şu an hangi aşamadayız. Bu konularda bilgi sahibi değilim. Bize düşen nedir. Artık hukuki olarak eyleme geçme zamanıdır. Birlik beraberlik zamanıdır. Bu işlerle ilgilenen çok kıymetli abilerimiz var sanıyorum. Sorumluluk duygusu içerisinde, biz de karınca kaderince yapmamız gereken neyse yerine getirmeye hazırız. Baki selamlar.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gökmen Şenel 8 ay önce yorumlandı

Büyük bir sabırla köyün dert yüküne lokomotiflik yaptığın için gerçekten teşekkür ederim İşinden, aşından, eşinden her türlü meşgalenden tasarruf edip inatla bu meselenin üstüne gitmen bizi borçlandırdı Bunuda ucuz bir şekilde teşekkür le ödemek istiyoruz. Vah derim Küserim beraberce su içtiğim gözelere, dağlara, taşlara, Arkadaşlara. 7 Den 70 e hiç bir pahana aramadan hak sahibinin arandığı bu meydanda beraber olmalıyız. Buda kayıtsız kalan isimlere bir sitemim olsun. Biz kimsenin bir dirhem ine göz koymadık. Davamız, dedelerimizin o fakrı zaruret içerisinde, dişineden, tırnağından , çocuğunun ekmeğinden artırıp ödediği bedel içindir. Ayıptır O topraklarda bu gün bu mesele için feryat figan eden insanlarla beraber yaşadınız. Bu gerçeği en iyi bilenlerden birisi Leri nin muhtarı ve Lerililerdir. Hangi yüzle onca yaşanmışlığa ve gerçeğe rağmen. Yayla götürmezler, Leri dereleri , kumluk çukurlar vede köyün dibine durhalara kadar bizim deyip savunacaksınız. Ne cüret Umarım yürekli bir Leri Li çıkar gerçeği haykırır . Biri birimizin yüzüne bakacak yüz bırakır Selamlarımı sunarım.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Vahide Duman 8 ay önce yorumlandı

Memleketin en güzide adamı Sabri abim milliyetçiliği ben senden öğrendim, Memleketinin insanını hep korudun gözettin,kişisel menfaatciligi,bencilliği zinhar sende görmedim! Davan haklı dava haklısın,Hak'lasin! Allah yolunu izini açık etsin!...

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ertugrul Taşcı 8 ay önce yorumlandı

Uyuyan güç uyanmıştır. Herkes bu meselenin ne olduğunu ve ne yapılmak istendiğini anlamıştır. Şimdi bize yakışan fazla gürültü çıkarmadan üst düzeyde yılmadan bıkmadan hakkımız olanı alama kadar bizim kim olduğumuzu bu bir kaç arkadaşa hadlerini bildirmektir. Tabi hukuk çerçevesinde. Şimdiye kadar o dağlara bizim yayala bekçilerinden izin almadan hayvan bile otlatamayanlar şimdi bu millete racon kesiyorlar. Yazık ,bu ne cüret bu ne halsizlik. Yanlış hesap Bağdat dan dönecek , Hak yerini bulacak.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

SÜLEYMAN TAŞCİ 8 ay önce yorumlandı

AĞAÇ BALTAYA SORMUŞ SENİN BENİ KESMENE DEĞİL SAPININ BENDEN OLUŞUNA ÜZÜLÜYORUM CAN BİLDİĞİMİZ CANLAR BİZİ ÜZDÜĞÜNÜNE ÜZÜLÜYORUM LERÎ VE ERÜKLÜNÜN BİZDE ASLINI İNKAR ETMESİNE ÜZÜLÜYORUM SELAMLAR

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şahin ezber 8 ay önce yorumlandı

BEnim babamda koyde muhtarlık yaptı o yaylada bırçok anılarımız var ben hakkın tecelli edeceğine adım kadar eminim geçmişte ne zorluklarla alınan yaylamız haklı mücadele ve güçlü irademizle yıne arzular kabaköy yaylası olarak köylulerimizin hatta orada olan akrabalarımızla birlıkte tekrar eski günlerde olduğu gibı. Birlıkte faydalanacağımızı umut ediyor tüm geçmişlerimizide rahmetle saygıyla anıyorum .ve burdan bu yorumumu okuyan köylulerıme ve yitirmez köyunde yaşayan akraba dostlarımızada sağduyulu olmaya davet ediyorum kimler geldi kimler geçtı buralardan kimseye kalmadı yıllarca huzur içinde yaşadığımız topraklarda yıne huzurlu yaşamayı ümit edıyorum .kalın sağlıcakla .

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mevlüt Yakut 8 ay önce yorumlandı

Degerli abim kalemine kuvvet Almanyadan bizleride her daim bu yolda maddi manevi yanınızda bulacaksınız

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İsmail GÜRBÜX 8 ay önce yorumlandı

Selmın aleyküm Sabri bey yazınızı ilgiyle okudum.davanızda sonuna kadar haklısınız. En kısa zamanda İnşAllah gereyi.layıkıyla yapılır

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İbrahim DUMAN 8 ay önce yorumlandı

Ellerine yüreğine sağlık sabri amca ellerinden öperim..

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Günay DUMAN 8 ay önce yorumlandı

Bu davamızda her daim yanındayız Sabri abi üzerimize düşen neyse bizde elimizden geleni yaparız inşa ALLAH

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Fikri Bayraktar 8 ay önce yorumlandı

Bütün arkadaşlarımın görüş ve dileklerine katılıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız. Kardeşlerimin yanındayım. Fikri Bayraktar

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdurrahman çelik 8 ay önce yorumlandı

Bu kadar guzel anlatilirdi teşekkür ediyorum başkanım zaten bu gerçekleri onlarda biliyor davamizda hakli oldugumuzu adi gibi eminler su anda bizim bu orgutlenmemizin farkindalar kaybedeceklerini biliyorlar uzunda sürse adalet yerini bulacaktir istanbul dernegi olarakta bu isin takipcisi olacagiz

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mücahit EZBER 8 ay önce yorumlandı

Sabri ŞENEL Abimin bu duygu ve düşünceleri, gerçeklerin açıkça ortaya çıkmasına ve köyümüzün gençlerinin doğruları net bir şekilde öğrenmelerine vesile olacaktır. Yaylamız bİzim değerimizdir, bu değerlerimizi yok sayanlar kul hakkına girmektedir. Kul hakkının vebali yüce Allah katında oldukça fazladır. Cenab-ı Hak kul hakkı için "Benim yanıma her şey ile gelin affederim. Fakat kul hakkı ile gelmeyin, onu ben değil, kulum affeder. " demiştir. Allah'ın bu günahı bağışlayabilmesi için hakkı yenen kula danışacağı bilinmektedir. Eğer hakkı yenen hak sahibi kişiyi bağışlamazsa Allah bu günahı affetmeyecektir. Cenab-ı Hak her insana bir takım haklar tanımıştır. İnsanların birbirleri üzerinde hakları bulunmaktadır. Bir kimse bir kimsenin hakkını yer, malını çalar, hırsızlık yapar ise büyük vebali olan kul hakkını işlemiş olur, Bu bağlamda , Bizim değerlerimizi yok sayanlar Hukuk tarafından gerekli cezaları alacaktırlar.. DEĞERLERİMİZE LÜTFEN SAHİP ÇIKALIM...!!!

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

CEVDET ERKAN 8 ay önce yorumlandı

Değerli abilerim devlet ve ona bağlı olan kurumlar her zaman 18 yaşındadır .Gurbete gittiysek köyümüzden yaylalarımızdan vaz geçmediyimizi hukuk önünde anlatacağız bu haklı davamızı.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

KÖKSAL yıldız 8 ay önce yorumlandı

Bu haklı davamızda inşAllah SABRİ beyin yazılarını büyük bir zevkle okuyorum Allah razı olsun çok büyük bir emek sarfediyor bunun icin bu yazıları dikkatli okuyalım ve bir fil elimizi deyil gövdemizi koymalıyız Allah hepimizin yar ve yardımcımız olsun herkesi buraya yorum yapmaya davet ediyorum herkese saygılar

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Arif bahri çelik 8 ay önce yorumlandı

Sn abim tüm yazdıklarına tamamen katılıyorum elimizden ne gelirse herşeye hazırız yeterki belde olarak hareket edelim inanıyorumki aşamayacağımız engel yoktur sizden istirhamım yaylaya çıkacağımız tarihte siz büyüklerimizi aramızda görmek istiyoruz saygılarımla...

2 Kişi beğendi.