GÜMÜŞHANE’DE EV YAPMA ENGELLERİNİ AŞAMADAN ÖLDÜ!

18 Haziran 2020 Perşembe 12:38

Gümüşhane’de sıla hasretini gidermek ömrünün son dönemini köyünde geçirmek isteyen bir can hemşerimiz yıllarca yargı bürokrasi mağduru olarak muradına eremeden bu dünyadan göç etti gitti.

GÜMÜŞHANE'DE EV YAPMA ENGELLERİNİ AŞAMADAN ÖLDÜ!
  Gümüşhane’de sıla hasretini gidermek ömrünün son dönemini köyünde geçirmek isteyen bir can hemşerimiz yıllarca yargı bürokrasi mağduru olarak muradına eremeden bu dünyadan göç etti gitti.

Köyüne ev yapma şansı bulabilseydi, ölünce belki bu vesile ile kabri atasının dedesinin yanında olurdu.

İşte buna Corono süreci engeli eklenince cenazeleri memleketlerine götürmek hayal oldu.

Artık çaresiz doğduğu değil doyduğu gurbet diyarı İstanbul’a defin edilmek zorunda kaldı.

İşte dün böyle bir sürpriz ölümle yüzleştik. Bir gün önce yine başka bir hemşerimizi sonsuzluğa uğurladık. İsim vererek mümtaz şahsiyet ve manevi hatıraları üzerlerinden spekülasyon yapmak istemiyoruz.

Yarım asra yaklaşan komşu akraba hemşeri ilgimiz daha çok hikayelerin ve mağduriyet öykülerinin tanığıyız.

Bu insanlar adeta memleket sevgileri üzerinden dolaylı cezalandırılıyor.

Trakya Bursa ovasında değil taşın başında kovuğunda kartal yuvalarında onuru gururu ile sıla hasretini doya doya yaşamak istiyor.

Zürriyetini çoluk çocuğunu torununu getirmek sıla hasreti ile buluşturmak tanıştırmak istiyor. Köyler çil yavrusu gibi dağılan akrabaların özellikle yazları tekrar buluşma yeniden yeni nesilleri tanıştırma adresidir.

Eski 100 haneli köyler artık 1000 haneli oldu o köylere sığılmıyor.

Yeni konutlar için kolay ucuz karşılıksız altyapısı çözülmüş arsa üretimi ve tahsisi şarttır.

Yeni yerleşim yerleri çok daha farklı bir anlayışla çağdaş yaşam standartlarına uygun olmalıdır. Bu yerleşim kültürünü maziyle buluşturan dönemin konut dokusunu oluşturmak bürokratik yasal engelleri aşmak kamu başta her kurum kuruluş ve hepimizin görevidir.

O taşlar kayalar bizim için kıymetlidir. Lütfen vatan sevgimiz aşkımız özlemimiz karşılıksız sevgi terbiye sopası olarak kafamıza vurulmasın. İzahı mantığı olmayan bu utanç bitsin artık. Bitsin! Bitsin! Yurt dışı ve özellikle Avrupa’da yaşayan binlerce gurbetçi böyle projelere talip olur. Buda doğal olarak döviz girdisidir.

Başka ülke vatandaşlarına tanınan bu imtiyazlı hak Gümüşhaneliler ve başka insanların hakkı değil midir?

Sabri ŞENEL


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x