Gümüşhane’de öğrenci olmanın hüzün verici hikayesi!

06 Şubat 2021 Cumartesi 17:14

Gümüşhane’nin toprak bacalı evleri yada eski tarihi Gümüşhane evlerinin yıkılmaya yüz tutmuş her tarafı dökülen kent görüntülerinin olduğu 1970li yıllardı.Yine böyle toprak bacadan daha geçirgen tavanın elek gibi suyu geçirdiği, yağmur ve kar yağdığında oda içerisinde damlamayan köşede ıslanmamak için yağmurun, karın bitmesini beklerdik.

Gümüşhane'de öğrenci olmanın hüzün verici hikayesi!

Gümüşhane’nin toprak bacalı evleri ya da eski tarihi Gümüşhane evlerinin yıkılmaya yüz tutmuş her tarafı dökülen kent görüntülerinin olduğu 1970’li yıllardı. Yine böyle toprak bacadan daha geçirgen tavanın elek gibi suyu geçirdiği, yağmur ve kar yağdığında oda içerisinde damlamayan köşede ıslanmamak için yağmurun, karın bitmesini beklerdik. Yakmak İçin odun-kömür (yakacak) sıkıntısı çektiğimiz, ısınamadığımız soğuktan büklüm büklüm olduğumuz çile dolu çok zor yıllardı. Köylerden tarlanın ihtiyacı olan hayvan gübresini çaresiz tezek yaparak yaktığımız fakirlik yıllarıydı. Tezek çuvallarını köy minübüslerinin üzerine bağlanan bagajlarla şehir merkezine yolculuğa çıkardık. Şehir merkezine çok uzak ya da çok yakın yol yetersiz olduğu İçin yolculuk çok uzun sürerdi. Köylerden şehir merkezine getirdiğimiz yiyecek yakacak vb. sarp yokuşların dibinde aracın gidebildiği yere kadar götürüp oradan sırtımızda tek odalı çilehanemiz olan evlerimize taşırdık. O tek oda hem oda hem mutfak hem de oturma ve yatak odamızdı. Yakacak kısıtlı olduğu için iktisatlı kullanmak zorundaydık. Çok zor ısınırdık.

BABAANNELERİ OLANLAR ŞANSLIYDI

Köyden getirdiğimiz yeterince pişmemiş köy ekmeği, yağı alınmış köy loru ve makarna karnımızı doyurduğumuz hatta en çok tükettiğimiz gıda maddesiydi. Köyümüzden şehre gelen öğrencilerin babaanneleri (abaları) olanlar şanslıydı. Onlar torunları ile kalır torunlarına bakardı. Kabaköyden şehre gelen Mecbure aba, Sultan Ana, Pimpire yenge, Hanım Hala, Hasibe yenge, Sultan ana, Nazife ana, Huri Ana ve benzerlerinin torunları çok şanslıydı. Bizim gibi babaanneleri erken ölenler için bu imkandan mahrumdu. Baba gurbette anne ise evin hem erkeği hem çilekeş kadınıydı. Hayata tutunmak, aile bütçesine katkı yapmak için köyün kısıtlı tarım ve hayvancılık faaliyetinde aileye çobanlık dahil her türlü zor İşte katkı yapardık. Çekilen çile, körpe bedenlerimizi zayıf bıraksa da çaresiz erken olgunlaşmak zorundaydık. O çocuk yaşta bazen delikanlı bazen genç kız gibi kardeşlerimize anne bazen baba olur kol kanat gererdik. İstiklal harbi gazisi dedem ise bizim şansımızdı Ondan hem İstiklal harbini dinler hem çektikleri çileli yılları öğrendikçe onlara göre biz biraz daha şanslı olduğumuzu düşünürdük. Çok zor yıllardan geçsek de her nesil küçükte olsa daha rahat yaşama şansı buluyordu. Çünkü köyün tüm gençleri yıllarca cephelerde askerlik yapıyordu. Bunun getirdiği mahrumiyet Gümüşhane merkez köylerdeki kısıtlı tarım toprakları fakirlik olarak tüm aileleri kasıp kavuruyordu.

10 GÜNLÜK BAYAT EKMEĞE TALİM ETTİK

Yine böyle bir gün sabahı odamızın bitişindeki odada anneannem, dayımın oğlu ile kalıyor ona bakıyordu. Bazen bize de tabakla yemek ikram ederdi. Bir gün naylon tabakla bize kuymak verdi ben sevindim yemek istedim ağabeyim tabak naylon olduğu için pencereyi açıp kuymağı tabağı ile birlikte bayıra aşağı badem ağaçlarının dibine fırlattı. O gün çaresiz yine çay, 10 günlük bayat ekmek ve lora talim etmek zorunda kaldık. Fakir anneannem tabağı arıyor ısrarla soruyor ama tabak kayıp “yer yarıldı yere girdi” diyor. İşte o tabağı nisan ayında karlar eriyip kalkınca anneannem bademlerin altında buldu. Yine bir gün sabah a yakın kan ter içinde bir rüya görüyorum: Okula gitmek için Alibeylerin bahçesinden geçerken çantam tellere takılıyor yırtılıyor derse geç kalıyorum. Rüyada hüngür hüngür ağlıyor gözyaşlarına boğuluyorum. Hıçkırıklarıma yan daireden anneannem duyarak uyanıyor, kapımıza patır patır vuruyor kan ter içinde uyanıyorum. Rüya olduğunu anlayıp derse geç kalmadığım anlaşılınca adeta bayram sabahına uyanmış oluyordum. İşte biz böyle sorumlu bir nesildik. Dersten kaytarma asla kitabımızda yazmazdı. Zira biz İstiklal harbinin kahramanlarının torunları köy enstitüsü öğretmenlerinin öğrencisiydik. Ailelerimizin fakirlik ve çaresizliği bizi ham demire verilen suyun çelikleştirdiği kuşaktık. Sıvışmak kaytarmak kaçmak bizim kitabımızda yazmazdı. Bazen uyuza yakalandık bazen bitlendik çok büyük mahrumiyetler içinde geçen çileli ömür yılları yaşadık.

BU ÇİLE BİZİ HAYATA HAZIRLADI

Gümüşhane’de öğrenci olmak çok zordu. Dedelerimiz savaş için cephelerdeki ömrünü dinlerken babalarımızın geçinmek için gurbette hasretle yolunu bekler çile dolu yıllarda ancak mektupla haberleşirdik. Ama bu çile bizi çaresiz hayata hazırladı. İşte bu çok başarılı hayat hikayesinin helal rızk kahramanları bu iklimde yetişti. Buradan dünyanın her yerine çil yavrusu gibi dağılan arkadaş eş ve dostumuz ticaret siyaset bürokrasi sosyal hayatta çok güzel yerlere geldiler. Kendileri ile gurur duyduğumuz iftihar vesilemiz güzel dostlarımızı arkadaş ve kardeşlerimizi saygı minnet ile anıyor önlerinde saygı ile eğiliyoruz. Çileli kuşağın ölenlerine yüce Mevla’dan rahmet, kalanlara selamet diliyoruz.


Sabri ŞENEL / 6.2.2021

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 63

Resim

SONER FİDAN@SONER FİDAN 8 ay önce yorumlandı

sabri bey kalaminize , yüreğinize sağlık o kadar güzel anlatmışsınız ki okurken aynı zamanda yaşıyor insan . bu hayat hikayeleri aynı zamanda şimdiki nesile bir ders hatta bin nasihatten çok daha önemli bir ders niteliğinde. tekrardan kutluyorum sağlıklı ömür diliyorum sizlere soner fidan( öğretmen)

0 Kişi beğendi.
Resim

SONER FİDAN 8 ay önce yorumlandı

sabri bey kalaminize , yüreğinize sağlık???????????????????????? o kadar güzel anlatmışsınız ki okurken aynı zamanda yaşıyor insan . bu hayat hikayeleri aynı zamanda şimdiki nesile bir ders hatta bin nasihatten çok daha önemli bir ders niteliğinde. tekrardan kutluyorum sağlıklı ömür diliyorum sizlere sevgiler saygılar soner fidan( öğretmen)

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdulbaki Yeşil 8 ay önce yorumlandı

Efendi Efe kardeşim ben herhangibir kişi eleştirisi yapmadım. Yorumu sanırım doğru analiz edemedin. Hepimizin yaşlılık psikolojisi ile vaybe ne günlerdi dememizi yorumladım bende aynısını yapıyorum çünkü. Kimseye eleştiri getirmedim. Varsada özür dilerim.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Efendi Efe 8 ay önce yorumlandı

Abdülbaki Yeşil bey Gençler için bu ifadeler sivrisinek vızıltısı ise gençlerin ne istediğini lütfedin bizde okuyalım sonra o günler dönülmesi mümkün olmayan artık mazidir yaşayanların mazisi yaşamayanlar İçin alınırsa tecrübedir ibrettir ateşe elini tutan çocuğa daha önce yanan elin tutma yanarsın uyarısıdır Tarih kültür sanat bilim insanlık hafızasıdır dileyen istifade eder dileyen dikkate almaz çok aşağılayıcı tahkir tezyif tenkit boyutlarını aşan eleştiriniz yazıyı yazan Sabri Şenel’in bunu hak etmediğini ifade etmek isterim çok üzücü satırlar sizin herhalde mazide tuzu kuru rahat bir hayatınız oldu bu olsa bile alakasız bir yorum olmuş selamlar

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdulbaki Yeşil 8 ay önce yorumlandı

Evet iyi güzelde hadi dönün o özlemle hasretle andığınız o günlere dense kim ister çileyi. Bu tamamen yolun sonu görünürken gelin kızın baba evinden çıkıp kocasının evine giderken duyduğu buruk bir terk-i dünyanın ağlamasıdır. Mevlâna bunu " ney in inlemesi" olarak tarif eder. Yaşlılar ve özellikle tuzu kurular için bir hatırat gibi. Yeni gençler için bunlar sivrisinek masalı gibi.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hatice Senel 8 ay önce yorumlandı

Geçmişimiz olmasa bu günlerimiz hiç bu kadar güzel olurmuydu? Elhamdülillah.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

RECEP DEMİRCİ, ÇORUMLU, EMEKLİ VAAZ HOCASI, ÇEKMEKÖY/İST, 8 ay önce yorumlandı

SN Sabri bey Başkanım, İnsanların hayatı sıkıntılarla başlarsa, büyüyünce kıymetini bilr, hayatın içinde eskileri unutmadan, dostlarıyla birlikte, paylaşarak, çevresine yardımlarını esirgemeyenlerin, hayatı güzellikler içinde geçer, biz sizleri böyle görüyoruz, hiç işe yaramayanlar MV oluyorlar, bizleri unutuyorlar, bizler MV olamıyoruz, siz bari şansınızı tekrar deneyin, işe yarayan MV olursunuz, selam ve sevgilerimle, dualarımız kardeşlerimizle, inşaAllah,

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Seyfettin YILDIZ 8 ay önce yorumlandı

Gecmise yolculuk yaptirdin Gecmisi hatirlattin duygulandirdin Tesekkur ederim.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zeki Mesut KAYA. 8 ay önce yorumlandı

Yazınızı ; her satırını son kelimesine kadar okurken çok duygulandım.Bende 1957 de ilkokul 1962 de öğretmen okulunu zor şartlarda ama; köy enstitüleri mezunu eğitim ordusundan aldım.O yılları yaşayanlar bilir nasıl okuduğumuzu!!! Aşık Veysel dahi okulumuz öğretmeni (müzik) olarak görev yapmıştır. - 20 derecede iki battaniye ile kış mevsimini yaşamış öğrencileriz.Fakat Anadolu'daki şartlar çok çok daha kötü ve yaşamak ve eğitim almak çok daha zordu. Sabri hocam ; siz tanıdığım en büyük eğitimcilerin önde gelen liderlerinden birisiniz.Sağlıklı mutlu uzun ömürler dilerim.Egime katkı vermiş tüm insanlara selam olsun..........

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zeki Kaya 8 ay önce yorumlandı

Yoksulluğun had safhada olduğu yıllardı, o yıllar. Sabri başkanım yazdıklarınızın eksiği var fazlası hiç olmayan yıllardı. Şiran’da ortaokuldayız. Tek odalı bir ev kiralamıştık. Gaz ocağımız, gaz lambamız, tenceremiz, kaşığımız, döşeğimiz, yorganımız hepsi bu odadaydı. Isınmak için odun kömür yoktu. Rahmetli babam köyden bir çuval odunu omuzlar 4-5 km taşıdıktan sonra kamyona atar kendisi de kamyonun bagajına bindikten sonra İlçeye kaldığımız eve getirirdi. Bir çuval odun 2 veya 3 gün giderdi, sonrası yorgana sarılarak ders çalışmaktı. Bazen hafta sonları köye giderdik. Dönüşte 1-2 m. kar yağardı. Pazartesi sabah kalkar bu karı yararak derse yetişmeye çalışırdık. Derse yetişmeye çalışırdık ama dizden aşağı pantolonlar, çoraplar, ayaklar ıslak derse girerdik. Çok vahim günlerdi. Derdi çeken bilir, derler gerçekten çok çekmiştik.şu an da bilmiyorum köylerimizde bizim yaşadığımız o sıkıntılı günleri yaşayanlar var mı? Çocuğum üşümesin, okusun diye omuzunda odun taşıyan babaları unutmak mümkün mü? Odunların yanı sıra kete, gilik, çörek, sini, ekmek yapıp da gönderen anaları da unutmak mümkün değin. Hepsinin mekanı cennet, ruhları şad olsun. Işıklar içinde uyusunlar. O yıllar gerçekten Gümüşhane ilçeleri ve köylerinde yaşayanlar için zor yıllardı.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Fehmi Yakut 8 ay önce yorumlandı

Kalemine sağlık Sabri abi. Zor günlerdi ama hayatımda yendiğim en lezzetli makarna, Mevlit Şenel ve Sönmez Taşdelen malikanesinde yediğim “Sönmez Taşdelen” marka, kevgirsiz süzülmüş öğrenci makarnasıydı. Yoksul mutluluğumuzu, varsıl mutsuzluğa çevirdi zaman....

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ertuğrul Taşcı 8 ay önce yorumlandı

Çok samimi bir şekilde kaleme aldığın bu anıların genç nesiller tarafından dikkatli bir şekilde okunması lazım. Sizin arkanızdan gelen nesil olarak biz biraz daha rahatattık. Her şeye rağmen Gümüşhane’de çok güzel yıllarım geçti. Herkese hayırlı geceler diliyorum. E Taşcı Bad Kreuznach

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Özay özkan 8 ay önce yorumlandı

Başkanım Anadolu nun yokluk zamanındaki günlerini ne güzel bir dille anlatmışınız yüreginize saglık o günlerde yokluk vardı ya şimdi ne demeli iktidar ve iktidar yandaşları zevk i sefa içinde halk evinde hazır dogal gazı yakmaya korkuyor faturayı ödeyebikecek gücü yok varken yokluk çekmek belkide en zoru ALLAH bunun hesabını mutlaka soracaktır

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali bulat 8 ay önce yorumlandı

Başkanım emeğine yüreğine sağlık çok güzel ve özel bir yazı şimdiki nesle biraz olsun anlata bilsek neguzel olur hiçbir şeyin kıymeti değeri bilinmiyo aaaaH ah diyorum sağlıcakla kalın saygılar

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Servet Şenel 8 ay önce yorumlandı

Evet amcam oğlu bana o yılları bikez olsun hatırlattığın için tesekkur ettiim ekimeyim lorun kartolun kıymetli olduğu yıllar herşeyin tatlı olduğu yıllar yok olduğu yıllar anlatacak dahacoksey var selamlar sevgiler aziz kardeşim.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

DAYICIĞIM 8 ay önce yorumlandı

Gönlüne, ömrüne sağlık dayıcığım. Bir çok yazımda da belirttiğim gibi sizin de bu uğurda ömrünüzü tüketmenizde bizlere düşen sizin izinizde ahde vefa yı hayatımızdan bir an olsun eksik etmeden yaşamımıza ışık tutup, hayatınızın her anını ilmek ilmek gönlümüze işleyip, TÜRK can verir ama asla YURT vermez edası ile ilim e sımsıkı bağlanarak eğitime yıllarca bitmek bilmeyen hizmetinizi bizlerinde taçlandırarak gelecek nesillere aktarabilmeyi tam anlamıyla başaramasakta en azından sizin safınızda ilelebet payidar kalmayı temenni ederim. Saygı ve sevgilerimle...

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yusuf Devran 8 ay önce yorumlandı

Evet çileli ama bir o kadar da güzel günlerdi. Sabri abi bize o günleri hatırlattığın için teşekkürler. Slm.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Recep örkçü 8 ay önce yorumlandı

Selamlar hayırlı günler hayırlı Akşamlar Allah ın rahmeti bereketi üzerinize olsun inşaAllah Ben Aksaray kıyım ama nede olsa olsa 68 78 kuşağı yokluk içinde yaşadı okullarda Amerika Vita yağı süt tozundansüt peksimet vesselam o kuşak öyle geçti ömrü şimdiki nesil o şeyleri anlatsan şaka gelir güler fırında ışımış Demir suya sokunca çelikleşir çile görmüş insan yokluk tan her hali anlar Yunus Emre’nin dediği gibi Azıdık özüdük piştik Elhamdulillah kalemin Yazgan kılıcın keskin olsun İnşaAllah Selamlar Receb baba ?????

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet kılıç 8 ay önce yorumlandı

Mehmet kılıç, Sabri bey kardeşim çocukluk yıllarını çok güzel özetlemişsin kalemine sağlık biz de benzer şekilde geçirdik çocukluğumuz o o 18 metre karelik tek odada elektrik yok su yok afedersin tuvalet yok akşamları sade bulgur pilavı hiç unutulur mu Neyse Allah razı olsun

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Receboğlu ibrahim 8 ay önce yorumlandı

Çileli bir kuşağın evlatları olarak bizleri de geçmişe taşıdınız.Kaleminize sağlık.Bizler için değerlisiniz.ALLAH a emanet olunuz

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Erol Şahinkaya 8 ay önce yorumlandı

Sabri başkan, Emeğine sağlık güzel anlatmışsın o yıllarda bir çok zorluğa rağmen hep okur ve memleket meselelerine kafa yorardık ve ülkemizin her sorununa karşı bir fikir geliştirir çözüm yolu arardık hiç bir zaman bana ne bunları siyasiler düşünsün demedik ve karşılığında bedel ödedik!Sürgünler yedik Köyenistitüleri hocaları halkın aydınlanması için ölümü göze aldılar ama malesef Ülkemiz yöneticileri Emperyalist Ülkelerin baştada ABD nin peyki olma yolunu seçtiler bu gün başımıza gelenlerin temel taşlarını o zaman döşemeye başladılar sonuç ortada.Selamlar sevgiler.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zercihan Çelik Taşkara 8 ay önce yorumlandı

Abiciğim kalemine yüreğine sağlik, öyle güzel anlatmissin ki çoçukluğumuza gittim

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nevzat dede 8 ay önce yorumlandı

Selamın aleyküm baskanim yüreğine saglik bütün gecmislerimizin mekanları cennet olsun inşAllah amin ecmain Allah'a emanet olun sevgi saygı selamlarinla

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Davut Taşkın 8 ay önce yorumlandı

Ellerinize kaleminize sağlık Saygılarımı iletiyorum.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zekeriya Keskin 8 ay önce yorumlandı

Vekilim teşekkür ediyorum...

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Köksal KAYA 8 ay önce yorumlandı

Selamunaleykum MaşAllah Başkanım Çocukluk Dönemimizi Güzel Özetledin Ömrüne Bereket RABBİMİZ Bize Gümüşhane 'de Hayat Nasip Etti. Dedelerimizin Savaşlarla Geçen Gençliği. Babalarımızın Kurbetcilikle Çileli Hayati. Bizlerin Yoklukla Geçen Çocukluğumuz Malesef Memleketimizin imkansızlıkları Kader Diyelim. MERKEZE Yakın Köyler Deki Çocuklar Daha Şanslı idi Okuma Şansılari Oldu. ilkokul Öğretmenim. Tanisli Muhammer ve Meygazerli Sadık Hocalar. Rahmetli BABAMA Çok ısrar Ettiler KÖKSAL i Okutalim Diye Fakat BABAM 'ın Cevabı OLMAZ Malları Kim Bakacak Dedi. Ne Diyelim ki Halimize Hamdolsun. Sabri Kardeşim Bu Güzel Yazını Şimdiki Nesil Gençler Okumalı ve Günümüzün Kıymetini Bölmeleridirler ki Geleceğimiz Huzurlu Olsun. ALLAH â Emanet Olalım inşAllah Amin Tebrikler.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Köksal KAYA 8 ay önce yorumlandı

Selamunaleykum MaşAllah Başkanım Çocukluk Dönemimizi Güzel Özetledin Ömrüne Bereket RABBİMİZ Bize Gümüşhane 'de Hayat Nasip Etti. Dedelerimizin Savaşlarla Geçen Gençliği. Babalarımızın Kurbetcilikle Çileli Hayati. Bizlerin Yoklukla Geçen Çocukluğumuz Malesef Memleketimizin imkansızlıkları Kader Diyelim. MERKEZE Yakın Köyler Deki Çocuklar Daha Şanslı idi Okuma Şansılari Oldu. ilkokul Öğretmenim. Tanisli Muhammer ve Meygazerli Sadık Hocalar. Rahmetli BABAMA Çok ısrar Ettiler KÖKSAL i Okutalim Diye Fakat BABAM 'ın Cevabı OLMAZ Malları Kim Bakacak Dedi. Ne Diyelim ki Halimize Hamdolsun. Sabri Kardeşim Bu Güzel Yazını Şimdiki Nesil Gençler Okumalı ve Günümüzün Kıymetini Bölmeleridirler ki Geleceğimiz Huzurlu Olsun. ALLAH â Emanet Olalım inşAllah Amin Tebrikler.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Dadandı 8 ay önce yorumlandı

Yüreğinize sağlık sabri başkanım gecmisimizi kaleme alan en degerli gercekci yorumlardan bir tanesi elinize sağlık

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Çevik Üsküdar 4.Noteri 8 ay önce yorumlandı

Kaleminize sağlık. Köy enstitüsü mezunu öğretmenlerin yetiştirdiği bir kuşak olmak hem o yokluk ve yoksulluk ta yetişmiş sizlerin şansı olmuş hem de sizlerin hayatlarına değer kattığınız sonraki kuşakların. Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve artık sadece fiziki dunyamızda olmayan tüm köy enstitüleri n mekanları cennet olsun. Hasan Çevik

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İzzet MERMER 8 ay önce yorumlandı

SLMA,Ezemoğlu Allah razı olsun,Anadolunu insanının, bizim kuşağın biraz öncesi ve sonrası yıllarındaki yaşadığı hayat gerçeklerini bir vesika olarak çok güzel özetlemişsiniz,Bu yazıyı inşaAllah vesika olarak ,ilgili dostlar arşivine kaldırır.kalın hoşça .

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Salih ÇELiK 8 ay önce yorumlandı

O günleri adeta yaşattın. Bu kadar ı güzel anlatılır. Yüreğine gönlüne sağlık.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zafer Öktem 8 ay önce yorumlandı

Reis bende o yılları çok iyi bilirim okulda kışın saba yakmak için evden tezek götürdük tüm köy çocukları amerikanın maraşal yardımları gelirdi onlarla mafiş bişı yapartirip okula getirip çocuklara dağıtırdık

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Zafer Öktem 8 ay önce yorumlandı

Reis bende o yılları çok iyi bilirim okulda kışın saba yakmak için evden tezek götürdük tüm köy çocukları amerikanın maraşal yardımları gelirdi onlarla mafiş bişı yapartirip okula getirip çocuklara dağıtırdık

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet Korkmaz 8 ay önce yorumlandı

Babamın permetiğinin sapını küçülen kalemlerin arkasına taktığımız yıllara gittim. Kalp mahsunlaştı. Gözler buğulandı. Şehir kıyısında, gecekonduda gaz lambası ışığı ile ders çalışırken, ileride elektiriği olan evlere gıpta ile baktığımız yıllar canlandı. O yoklukta nice hayırlı nesilleri yetiştirdi, ecdadımız. Bizlerin çocukları nimetler içinde yüzerken Z KUŞAĞI OLUP, BİRÇOĞU NERELERE SAVRULUYOR, Sabri abim.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kemandar yılmaz 8 ay önce yorumlandı

Değerli başkanım Allah sağlıklı huzurlu uzun ömürler versin ağzına yüreğine sağlık çok güzel anlatmışsın çok duygulandım

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Gıdan 8 ay önce yorumlandı

Sabri hocam çok güzel anlattın eline diline sağlık....

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Faruk Ülker 8 ay önce yorumlandı

Hayatın içinden,abartısız ,mütevazi,geldiği yeri unutmayan, yaşanmışlıkların, geleceğin inşasında hem hedef hem ibret olan,sıcak bir hayat hikayesi. Sabri bey başkanım, gelecek nesillerin okuması için bunlar yazılmalı. Tebrik ederim.

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İlhan Coşkun 8 ay önce yorumlandı

Sabri Bey yüreğine ağzına eline sağlık.Yaşdıklarımızıçok güzel özetlemişsiniz aynılarını almasına benzerlerini de biz yaşadık.Sygılarla

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Yücel Sarıca 8 ay önce yorumlandı

Hayatımızın en zorlu kesiti bizim kuşağın gerçekleri kalemine kuvvet sayın başbakanım

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

H.ibrahim Soydaş 8 ay önce yorumlandı

Kardeşim o yıllarda çok güzeldi çileliydi fakat samimiydi

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kadir sıtkı 8 ay önce yorumlandı

Helal olsun gönlünüze kültürünüze çabalarınıza ülkünüze ..sağlık be Sabri beyim Herşeye rağmen “ ne güzel günlerdi..” demekten özlemini çekmekten kendimizi alamıyoruz.. - öküzlerimizin biri ölmüştü bahçeler sürülecek on yaşlarında falanım nurlarda yatsın babacığım düşünceli üzgün. Nenem güdük camızımız ne güne durur koş onu oğul dedi babacığıma Çok sevindi babam sabah çok erken kalkardı saten..fakat o sabah karanlıkta vardık bahçeye.. hiç unutmam güdük camızın burnundan çıkan nefes bembeyaz, ok gibi sürülmüş simsiyah ciziyi aydınlatırdı adeta.. Çıra yakardık acı biberli tarhana çorbamız baş yemeğimizdi hatta bazen okuldan dönünce katık olmdımı nenem haşeş yağı sürerdi yufkaya ( şipid ekmek ) tuz ekip verirdi.. nasıl özlenir o günler böylesine.. Sağolasınız Varolasınız Sabri beyim ????????????????

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hüseyin Kılıç 8 ay önce yorumlandı

Kıymetli Sabri abim kalemine sağlık.

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nadir Baydaroğlu 8 ay önce yorumlandı

Evet hocam eskilerimiz her alanda çalışmışlar memleketlerimiz coğrafi olarak hep zor şartlarda yaşamış görmüşler ah memleketim vah memleketim ağzınıza yüreğinize sağlık hocam böylesi güzel anlatımınız İçin selamlar

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kamil Çilenk 8 ay önce yorumlandı

Bu konuları en güzel şekilde dillendirdiğin için teşekkür ederim Bu dönemde çok farklı hikayeler var Bu hikayeleri özet olarak çok güzel açıklamişsin Allah eksikliğini vermesin

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İ ATİLLA 8 ay önce yorumlandı

Zorlu hayatın yaşanmışları, her zaman bir ders niteliğindedir.Çocukken insanların sınırlı yiyecekleri,giyecekleri,kullanılacak malzemeleri insanlara tutumluluk ve aza kanaat etmeyi,idare etmeyi,vicdanı,merhameti ve her şeyin değerini öğretir. Tabiki bu değerlere hainlik etmeden uygulayabilenlere... Analarımız ve eve bakan büyüklerimiz bizleri yetiştirmek için çok çaba sarfettiklerine inanıyorum.Hep iyi insan olalım diye... Sabri başkan, gerçekten mücadele dolu ve yaşanmış anılar unutulmaz.Okurken, zor şartlar altında okuyarak bugünlere gelmeniz büyük bir başarıdır.Bu yazı için size teşekkür ederim.

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Summani 8 ay önce yorumlandı

Selamlar abi ellerıne saglikbızlere eskı gunlerı hatırlattın

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nurcan Altunok kkkk 8 ay önce yorumlandı

Kalemine sağlık değerli hocam kalemin daim olsun inşAllah

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Metin AKBULUT 8 ay önce yorumlandı

Sayın başkan beni okul yıllarına götürdün köyden tereyağ küp peynir ve bulgur götürüldük öğle fırından sıcak ekmek arasına tereya ve peynir en fazla yediğimiz yemek olurdu

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Nurcan Altunok 8 ay önce yorumlandı

Kalemine sağlık değerli hocam kalemin daim olsun inşAllah

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet Göçer 8 ay önce yorumlandı

Değerli hocam, bu memleketin yetiştirdiği iyi insanlar böyle zorlu yollardan geçmiştir,iyiki varsınız, ömrünüz uzun yaşamınız bereketli olsun????

4 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hayrettin hayal 8 ay önce yorumlandı

Aziniza yureginize saglik baskanim nice guzel gelimelere cumllere ihtifatlara layiksiniz dicek bi kelime bulamadim rabbim sizlere ve sizi sevenlere uzun omurler versin yüzünüzde nur kalbinde sevgi ömrünüz uzun plsun dilerimki siz iyi bir kulsunuz dilek ve dualariniz kabul olsun

2 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ertan Kamburoğlu. 8 ay önce yorumlandı

Kalemine yüreğine sağlık sevgili başkanım. Tamamen aynı olayları yaşamadıksa da, çok benzer yoollarda yürüdük. Bizim gençliğimiz böyle zorluklarla geçerken, birde vatansever elbisesi giydik. Artık bizim bir etiketimiz vardı. Her yaptığımız davranış bu kimlikle karşılaştırılıyordu. Türkeş'çi bunu yapmaz, sen nasıl komandosun uyarıları gölgemiz olmuştu. Benzeri etiket sahibi olmayanlar (sev-gençliler) bizden daha özgür, daha serbes hareket ediyordu. Devrimci gençlerin bizde pek farkı yoktu. Sadece dini baskıyı yaşamadılar Karşı cinsle arkadaşlıklarında da rahattılar. Her türlü zor şartlara rağmen, iyi taraflarıda çoktu. Ahırdaki inekler yabani cinsti. 6-7 tane inekten 3-5 kg süt zor alınırdı. Tavuklar ha keza nadiren yumurtlardı. Ama arada sırada da olsa dedemin sabah ineği sağıp sütü kaynatıp üzerine sıcak (taptaze) yumutayı kırarak, bakır tasta karıştırarak beni yatağıma getirmesini asla unutmadım. Sabri bey kardeşim şükürler olsun.

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Duman 8 ay önce yorumlandı

Minübüs yoktu. Köyden şehire kamyon kasasında giderdik.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Fehmi Ezber 8 ay önce yorumlandı

Oyy oy Ne hoş dile getirdin emmoğlu. Daha yazıacak ne hatıralar var. Şehir içi araç at arabasıydı Hatta o evin bir odasında da biz kalırdık.Taa köyden çilli atın üstünde odun yiyecek yatak yorgan vs baba oğlu için getirmişti... Bizim nesil bayrağı taşıdı. Yeni nesil bizi dudaklarında müstehzi gülümsemeyle dinliyor. Ne dediğimizi bir gün anlayacaklar. En güzel arkadaşlıklar zor günlerin arkadaşlığıdır.İşte bu yüzden biz köyümüze sıkı bağlıyız Kalemine ve gönlüne sağlık

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet Koç 8 ay önce yorumlandı

????✊????????????

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Elvan Ezber 8 ay önce yorumlandı

Kalemine sağlık olsun amca..

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Adem Bozkır 8 ay önce yorumlandı

Sabri bey çok güzel özet yaptınız bu günleri unutmamak lazım sizin gibide böyle paylasmakta lazım geçmişimizi unutursak geleceğimizi bulamayız Rabbim seni ve aileni korusun guzel insan.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan koç 8 ay önce yorumlandı

Merhabalar iyi akşamlar Sabri Bey Anadolu insanının kaderi hep yoksul lük idi

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan külünk 8 ay önce yorumlandı

Rahmetli Dilaver Cebeci de anlatırdı Kelkitte lise okurken Aydın Doğan la aynı evde paylaştıklarını...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hasan Yıldız 8 ay önce yorumlandı

Başkanım her konuya güzel bir şekilde parmak basıyorsunuz evet bizim Karaer Mah evimiz vardı pansiyon gibiydi çok öğrenci bizim evlerde oturdu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Gökhan ŞENEL 8 ay önce yorumlandı

Gümüşhane nin yokluğu, yoksulluğu ve hayatla mücadelesi anca bu kadar güzel anlatılırdı. Eline emeğine sağlık Amca

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

DURSUN kurt 8 ay önce yorumlandı

Aynen onları bizde yaşadık trabzon da off’ta köyde mısır ekmeği bulamazdık beyaz ekmeği buğday ekmeği derdik beyaz ma o şekilde helva ile beyaz ekmek diye anlandırdığımız şimdik ekmeği yerdik okula giderken

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Alim çelik 8 ay önce yorumlandı

Kalemine sağlık dayım, Bilirsin; demir topraktan çıktığı zaman en değersiz madenlerden biridir. Ancak ne zamanki özüne nar girer,ölümüne dövülür,yine nara girer Ve soğuk suda dirilip Çelik olup zaferlere doğru biçimlendirilir. Şimdiki Z kuşağı denen nesil ne yazık ki,uyu uyu yat uyu modunda. O akan damlar da,o tezek kokuları da o kuru ekmekler de birer altın nimetmiş aslında.Ders olsun diye günümüz alafranga gençliğine ithaf olunur. Selamlarımla...

0 Kişi beğendi.