Gümüşhaneli hemşerilerimize çağrımızdır..

10 Eylül 2020 Perşembe 20:36

BİZİ OYALIYORLAR....!!!! ERZİNCAN-TRABZON , ERZURUM -RİZE OLARAK DEĞİŞİYOR

Gümüşhaneli hemşerilerimize çağrımızdır..
BİZİ OYALIYORLAR....!!!! ERZİNCAN-TRABZON , ERZURUM -RİZE OLARAK DEĞİŞİYOR
Trabzon’un bir asırdır beklediği Erzincan-Trabzon Demiryolu da daha önce Sürmene Lojistik de olduğu gibi İyidere’ye kaydırılıyor. Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısıyla demiryolunun Erzurum-Rize hattına kaydırıldığı ortaya çıkmıştır..
Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü sessiz ve derinden yürüttüğü çalışmayla Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi’ni vizyona soktuğu ve bunun için güzergah üzerinde bulunan belediyelere çalışma talimatı verdiği ortaya çıktı. Aralarında Trabzon Büyükşehir Başkanlığı’nın da bulunduğu 4 belediyeye gönderilen yazıda Aşkale-İyidere arasında yapılması ön görülen koridora ait (Dgn, Dwg, Ncz, Kmz) sayısal verilerinin gönderildiği ve bu çerçevede 1/5 bin ölçekli güzergah çalışmasının gönderilmesi istendi. 30 gün içinde kurum görüşü bildirilmemesi halinde demiryolu koridoruna ilişkin görüşün olumlu değerlendirileceği kaydedildi.
Trabzon Büyükşehir Belediyesinin görüşü bilinmemekle birlikte diğer belediyelerin olumlu görüş belirttiği ve Güzergah Belirleme İhalesi’nin yapıldığı öğrenildi. Rize merkezli baskı ve kulislerin netice verdiği ve Erzincan-Trabzon demiryolu hattının da İyidere’ye kaydırıldığı belirtildi. Bilindiği gibi Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu 12 Mart 2018 tarihinde yaptığı açıklamada Erzincan-Trabzon Demiryolu için “Üstten aşağıya hangi ile demiryolu inerse insin bir ilin mutluluğun diğer ilin mutsuzluğu olamaz.” diyerek Rize kamuoyunu Erzincan-Trabzon Demiryolu’na karşı çıkmaya davet etmişti. Karamehmetoğlu ayrıca, Erzincan-Trabzon arasında Trabzon ve Gümüşhane nüfusunu kastederek demiryolunun 1 milyon 140 bin nüfus için yapılamayacağını kaydetmişti.
Kamil KOÇ
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x