'Gündelikçi' çalıştırırken sanık olabilirsiniz

11 Ocak 2013 Cuma 11:08

Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, "4857 sayılı İş Yasası ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda (İSG) istisnalar maddesine alınarak görmezden gelinen ev hizmetlileri; halk arasındaki adıyla 'gündelikçiler'...

'Gündelikçi' çalıştırırken sanık olabilirsiniz

Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, "4857 sayılı İş Yasası ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda (İSG) istisnalar maddesine alınarak görmezden gelinen ev hizmetlileri; halk arasındaki adıyla 'gündelikçiler' ihmale kurban ediliyor." dedi. 2011 yılında 51 ev işçisinin hayatını kaybettiğini belirten Özkartal, 3 bin kişinin de kaza geçirdiğini ifade etti. Güler Özkartal, yargıya intikal eden durumlarda müfettiş raporlarında gündelikçi kazalarının iş kazası olarak kayıtlara çıkabileceğini belirtti.

    Türkiye’de gayri resmi rakamlara göre 600 bin dolaylarında kadının ev hizmetlerinde herhangi bir sosyal güvenliğe tabi olmaksızın dönem dönem çalıştığına işaret eden Özkartal şunları söyledi: "Üstelik bu kadınların çok önemli bir bölümü ciddi risk altında çalışıyor. Sadece son 4 ayda 13 kadın cam silerken düşerek yaşamlarını kaybetti. Gerek iş yasasında gerekse yeni yılın ilk günlerinde yürürlüğe giren İSG Kanunu’nda ev hizmetlerinin istisnai maddeler arasına alındığını bilmemiz gerekiyor. 2011 yılında 51 ev işçisi kadın öldü, 3 bin ev işçisi kadın ise iş kazası geçirdi. Kayıt dışı çalışan bu insanların yargıya intikal eden vakalarında müfettiş raporları iş kazası olarak çıkabiliyor. Son olarak İstanbul’da bir gündelikçi kadının ölümüyle sonuçlanan olayda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. maddesine gönderme yapılarak iş kazası tanımı yapıldı. İş kanunun 77. maddesine göre den işverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler konusunda bilgilendirmek zorundadırlar. Talihsiz bir kaza sonrası ev sahibi sanık durumuna da geçebilir."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x