HARF DEVRİMİ İLE TÜRKİYE BİR GECEDE CAHİL Mİ BIRAKILDI?!

11 Kasım 2019 Pazartesi 12:31

10 Kasım dolayısıyla bazı mahfiller tarafindan televizyonlarda hemen bir tartışma konusu gündeme getirilmiştir.. Neymiş efendim; 1 Kasım 1928 harf devrimi ile Türkiye bir gecede cahil bıraktırılmış, Türkiye'nin kitapları okunamaz hale gelmiştir!... Acaba gerçekten böyle mi, harf devrimi bizi cahil bıraktı mı?.

HARF DEVRİMİ İLE TÜRKİYE BİR GECEDE CAHİL Mİ BIRAKILDI?!

 10 Kasım dolayısıyla bazı mahfiller tarafindan televizyonlarda hemen bir tartışma konusu gündeme getirilmiştir..

Neymiş efendim; 1 Kasım 1928 harf devrimi ile Türkiye bir gecede cahil bıraktırılmış, Türkiye'nin kitapları okunamaz hale gelmiştir!...

Acaba gerçekten böyle mi, harf devrimi bizi cahil bıraktı mı?.
Arap alfabesi terk edilince 24 saat içinde herkes cahil kaldı demek; Atatürk'e ve Cumhuriyete doğrudan saldıramayanların, kendilerine haklılık ve meşruiyet kazandırmak için seçtikleri bir yoldan başka birşey değildir...

Peki bu iddialar doğru mudur?...

1- Öncelikle 1 Kasım 1928 den önceki Anadolunun nüfus yapısına bir bakalım. Takriben, 12 veya 13 milyon dolaylarinda olup ve bu nüfusun savaşlar dolayısıyla da büyük bir kısmı, kadınlar, yaşlı , harp malulü ve çocuklardan olduğu bilinmektedir..

Bazı köylerde hiç erkek nüfusun kalmadığı, olanlarda ise bu oranın çok düşük olduğu sayımlarla sabittir.

Erkeklerde okur yazar oranı % 7, kadınlarda ise %o4 (binde 4) tür. Bunların içinde okuma yazma oranı müslüman Türkler'e göre çok yüksek olan gayrımüslimler de dahildir..

2- Zannedilir ki; sanki Osmanlı Devleti, Avrupada olduğu gibi, muasır milletler medeniyeti seviyesine erişmış de, bir REFORM VE RÖNESANS HAREKETİ Osmanlı'da vuku bulmuş, SANAYİ DEVRIMİNİ TAMAMLAMIŞ, AYDINLANMA DÖNEMINE GEÇMİŞ BIR TOPLUM OLMUŞ, ÜLKENIN HER YANINDA KÜTÜPHANELERİ, OKULLARI, ÜNİVERSİTELERİ AÇILMIŞ DA HALK 24 SAAT İÇİNDE CAHIL BIRAKILMIŞ!...

1700 lü yılların ortalarından 1839 Tanzimata kadar yüz yıl boyunca Osmanlı'da basılan kitap sayısı 80 ile 100' ü geçmez..

Bunların arasında bir miktarda EL YAZMASI kitaplar mevcuttur.. Hepsi bu...Matbaanın bile bu memlekete 300 yıl sonra geldiğini düşünürsek verilen rakamlar hiç de şaşırtıcı değildir..

O halde; yazılı ve basılı kitapları olmayan, okuma yazma oranı sadece, %7 erkekler, %o 4 ( binde 4) kadinlardan olan ve okuma yazma bilmeyen ve cahil bıraktırılmış toplumumuz, acaba daha nasıl cahil bırakılmıştır?..

El insaf...
Toplum zaten cahil..Cahili tekrar cahil bıraktırmak nasıl bir düşünce ve marazi haldir!..

3- Oysa ki; 1 Kasım 1928'den hemen 10 yıl sonra OKUMA YAZMA ORANI % 20 dır..
Bu gelişim ve eğitim düzeyinin bu derece bir artışla rekor seviyeye ulaşması dünyada bile görülmüş bir şey değildir...

1935 yılına kadar sadece kadınlarda okuma yazma oranı 500.000 seviyesine ulaşmıştır...

4- Harf devrimi ile insanların DİLİ DEĞİŞMEMİŞTİR.. Değişen, Arapca- Farsca- Türkçe karışımı olan OSMANLICA BIRAKILMIŞ YERINİ TÜRKÇE ALMIŞTIR...Yani Devletin dili TÜRKÇE olmuştur...Arapça alfabe yerine Türkçe Latin alfabeye geçilmistir ..Mesele bu...

Atatürkün devrimleri genel tanımlamayla:

Teokratik monarşik yapıdan, demokratik Cumhuriyet'e geçiş sürecinde, yeni bir devlet, yeni bir toplum ve yurttaşlık anlayışı geliştirerek, Padişahın kulları yerine özgür iradeye sahip halkın egemenliğini sağlamak ve batının muasır medeniyetler seviyesini yakalamak amacını taşımaktadır..

Arapca-Farsca-Türkce karışımı Osmanlı alfabesinde ki bir harfin, bir inceltmenin, bir nokta ve virgülün yerinde kullanılmaması , çok büyük mana kaybına sebebiyet vermektedir..

Osmanlica'da İNKILÂP ( devrim, yenilik) anlamına gelirken, inceltmesiz ve noktalı yazılan İNKİLAP ise (Köpeklesme- köpekleştirme ) manalarına gelmekte olduğu bilinmektedir..

HARF DEVRİMİ bir kısım zevatların ileri sürdüğü gibi, öyle bir gecede ani bir kararla uygulamaya sokulan bir devrim değildir..

Zamanın dil bilimcileri, yazar ve edebiyatçılarından geniş mütealalar alınmış, Atatürk 'ün talimatıyla geniş tartışmalardan sonra kabul edilmiştir..

Atatürk'ün Sarayburnunda ki Harf inkılâpı nutkunda söyledikleri:
"...Bu millet utanmak için yaratılmış bir millet değildir.Iftihar etmek için yaratılmış ve intiharlarla tarihini doldurmuş bir millettir..." diyerek milletimizin okur yazar oranının artırılmasının önemine vurgu yapmıştır..

Atatütürk'ün komaya girmeden önceki son sözü, " . Türkçe meselesine sahip çıkınız.." olmuştur..

HARF DEVRİMİ oldu diye, dilimize yerleşmiş, yediden yetmişe herkesin anladığı kelimeleri atarak yerlerine uydurukça kelimelerin getirilmesine de karşıyız..

Dünyada saf, arı bir dil yoktur.Her dil mutlaka dışardan almış ve dışarıya kelime vermiştir..O dilin zenginliği kabul edilerek, binlerce yıl kullanılmış kelimelerin tasfiye edilerek kısırlaştırılması da dile vurulan en büyük darbedir..

Bir gecede mezar taşlarını okuyamaz hale geldik diyenler, neden 100 senede 100 kitap basılamadığını, okuma yazma oranının, içinde gayrı müslimler de dahil % 7 üzerine çıkılamadığının muhasebesini de iyi yapmalıdırlar...

10.Kasım.2019
Av.Faruk Ülker

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 26

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor@gerçek 7 ay önce yorumlandı

**gerçek** rumuzlu kardeşim:öyle bir ülkedeyiz ki.ahlak-doğruluk-fazilet-ahde vefa gibi kelimeleri yobazlık olarak tanıyan bir sürü kalleş var memlekette.senin cümleni*tarihte her mütedeyyin ve faziletli gerçek iman milliyetçisi üstadlar yazdı..mesela bir cahile cevap vermiş vatandaş"mustapha h..denen mahluka.iyi demiş bunlar zırzır//.///..zır zır cahil..Allah razi olsun kardeş.işin rast gelsin.sen gerçek bir milliyetçisin.haberalpta milliyetçilik adına tek bir kavram bulamadım sen buldun mu?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor@Mustafa h. 7 ay önce yorumlandı

haddini bilmez zavallı..galiba sen""eğitimleştiremediklerimizden bir yobazsın çünki yaklaşımın anomalilerle dolu.unutma gazi kamal**kader-iman-nasip-sünnet, gibi kelimeler arapçadır ve bizi ilgilendirmez demişti o bile benim iki tane gurur kaynağım var birisi*tbmm ötekisi*chp.**chp nin ampleminin altında *chp===>yani ..cumbuliye(cumhuri ve halkiyye-halki.bunlarda arapçadır.sen şimdi atana da mı===>dinci bagnaz, arap, fars, mili şuuru ve benliği olmayan zevat""demek isti.orsun *dangalak.mahluk

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

gerçek 7 ay önce yorumlandı

harf devrimi şanlı türk tarihini tarihin şanlı sayflarından silme projesidir.bunun türk maskesi taktırarak birilerine yaptırmış olabilirler ama yine şahlanıp yine tarih yazacağız.

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa h. 7 ay önce yorumlandı

Dinci bagnaz, Arap, fars, mili şuuru ve benliği olmayan zevatlara güzel bir cevap olmuş.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

son not:demek ki̇ mezarlari sonr okuyamayanlar lati̇n alfabesi̇ni̇ önce öğrenen azinlik türkleri̇di̇r(kasaba-belde-i̇l-i̇lçede olanlar lati̇n alfabesi̇ni̇ kavramiş ve 20 -30 yil sonra mezarlik taşlarini tüm mi̇llet artik okuyamamişlardir.....bi̇rden okuyamayan bi̇r sabah mezar taşlarini bi̇le okuyamadik sözü **bi̇raz ki̇naye ve bi̇razda serzeni̇ş i̇çi̇ndeki̇ güzel memleketi̇mi̇n di̇rayetli̇ i̇nsanlarinin sözüdür--abartilidir.selam ve dua i̇le

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

**haddini bilmez siyasi fikri tamamen"opurtunizme bağlı olan"haber alp yetkilileri-eğer ülkenizi seviyorsanız..milleti germeyin böyle haberler ile ne anlatmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum..türkiyeye-mezhebi ve sözüm olan siyasi milli olan komün yapılar gibisiniz(yeni yüzyıl-oda tv-sözcü-yurtt gazetesi-cumhuyiret""o zaman deyinizki biz marxsit -kemalist -milliyetçiyiz ki bende inanayım kimsiniz siz???bu milleti keten pereye düşürmeye.böyle yazılar ile milleti bölmeye boşuna uğraşmayınız-beyde?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:17===>gazi kamalın paralardan ve heykellerinden kurtuldular ve aralarında bir pardla vardı""11.teşrinisani 1938)bunun açılımı ""geberdi kurtulduk""demekki gazi kamalın kurduğu cumhuriyetin devamını kimler yapmış(dp-ap-dyp-anap-akp)buna rağmen kaşıntınız nedir"haberalp""bu konuya bir zavallı makale ile portalınıza etmişti.ve cevabını yazmıştık..yine söylüyorum.ülkenin kahir nüfusu o zamanlar köylerdeydi ve mezarları onlar okurdu-şehirdekiler önce okuyamamaya başladılar..hepsi.bu.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:16===>bu mu sizin milliyetçiliğiniz lan..oğlum siz ip partisinin mensubusunuz ve 15 temmuz gazisi ulu önderimiz recep tayyip erdoğan beyefendinin-devlet daşı-dert daşı-olan""devlet bahçeliye bile-muhalefet olan ama mhp li görünenler olduğunuzu anlıyorum..bu milletin%65 bereket sizin gibi değil yoksa 15 temmuz 2016 da hepimiz türkiyedik akrabalırımız pasort ve vezelerle görecektik...görmüyormusunuz sağır ismetn inö biz kamalın cumhuriyetini bitirdik..bizii.cumhuriyetçiyizdediler ve gazi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:15===>evlatlarını cezaya çaptırmak istediğinizi ve ""adın murat kıçık iki kanat"mukabili hadiyeseleri tekrar tekrar buraya yazarsanız.sizin gerçenten milli değil ve ülkesinin dar günlerinde ülkeyi bölmeye ve ikilik-üçlük çıkarmaya kendinizi ikame ettiğiniz düyünürüm.**ulan bu konuyu kaç kere yazacaksınız.yanık beyinliler.kafanızın içindeki pelteyi acaba onun bunun lafıyla kaç kere""formatlattiniz""amacınız ne.biz türkilenin kurucusu banisi gazi kamala hakaret edelim eee.sizde bizi içeri

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:14==>halel getirecek -hristiyan-yahudi içimizdeki yahudilerin alayının amına koyacak bir iman gücümüz var elhamdülillah.evlatlarıma bile söyledim oğlum konu devlet olursa babanızı bile vurur eğer ihanet içindeyse dedim....********************gelelim buradaki iğrendiğim portal.milliyetçilğini bile yapamayan opurtunist "haberalp"denen portalın---yetersiz ve yetkisiz yöneticilerine..birdaha gazi kamalı birden fazla aynı konuda buraya yazarsanız alayınızın ben....samimi türk millenin samimi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl===>-kimsenin ırzına kastetmez-yaşlıları öldürmez tarlaları tarumar etmez-çalışanını öldürmezçol çocuğa ellemez böyle yiğit dedelerim savaşmış bu çenesine benim kasık kıllarımı koyan orospu dölleri beni""parya""kensidisin "senyör"yapmakta öncelikle ben bunların analarını avratlarını sinamaya götürürüm.bu bir...ben bu günki "2cumhuriyettende memnunum olmasam ne yazar.ben bu ülkede çalışmış emekli olmuşum yuva kurmuşum.""artık samimi bir müslüman olarak==>benim ülkemin kör tırnağına bile

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:13===>bile değil zira.iktidara gelememeleri halkın bunlara tevazusu%22yi asla aşmamış(yaptırdıkları darbeler sonucu hariç)ve bunların hödükleri bağıra bağıra ""dinime -imanıma söverek güya kendi bilimde tavan yapmış ben eğitimsiz sürüngen..aklı sıra gazi kamal böyleleri için (senyörler)yani kapitalistler)kendilerini halkın fevkinde görerek kendilerini yöheten-cumhuriyetin asli sahibi sanıyor milletin geri kalanını o meşhur"yobaz"lakabıyla o güzelim vefakar-savaşırken bile insaflı

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:12 inkilaplarına(devrimlerine)karşı alayhte laf söyleyecek kadar **(aptal değilim.neden hapis hayatım boku bokuna(5816 sayılı kanun gereği)*benim derdim.atatürk ilkeleri yada inkilapları asla olmadı zaten ihtiyaçta duymadım 60 yaşına kadar.aldığım aile terbiyesi ve lokasyon kasabamdaki güzelim insanlar bana nasıl bir kul-ümmet ve devletine iyi bir vatandaş olacağımı söylediler hemde uygulamalı..dediğim şu..her milli bayramda acaip korkuyorum yeminle.çünki kutlayanların çoğu samimi bile

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:11===>osmanlının kur'an ve sünnetlerle şerefyaap olmuş ilmi ile o aile ülkenin odak-dokunulmaması gerekli olan "haram(harem"ismeti namusu olan""aile ye bu günkinden çooook daha fevkinde değerler vermiş bir ecdadımızdır......>sözümün ilk evvelinde köylü nüfusu 1923-1947 arasında13.800 .milyon iken bunun %84.e üüçü köylerdeyse demekki -okuma yazma oranın gereği bu ülke alfabesini geri kalan1.88milyonuna ancak öğrete bilmiş.kimse yellenmesin....haaaa son söz===>ben atatürk ilke

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:10==>ne bakan şeyyhül islam bile olmuşlar bu şerrefsizler neler yaptılar ülkeye---neyse ali osmanlı**o günün şartalırnda .bu günümüzde bile humani̇zm odaklı gönül alan-garib kuraba peşinde koşan-aciz ve düşükleri çekip çıkaran-yaradılanı -yaradandan dolayı seven ve ona sosyal binalar götüren-hayvanlara bile değer vreip hayvan haklarını koyan(nübüvvet nameler ışğında)talimatlar ile.**günümüzde türk milletinin aile ve şerefinin hızla tükendiği günümüzde-aile o dev süper osmanlı

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:9==>orosyu çıkarmalarıdır.al-i osmanlıyı içten zökertende ahabu piç kurusu sabetay sevinin çocuklarıdır.sarayda padişahların en güvenirliğini kazanmış doktorları bunlardandır-galata bankeri görünümlü-faizçi götveren sabetaylar sarayın harem kısmını borçlandırmış ve padişahı bunlara buli muhtaç ettirmişlerdir--hatta daha ileri gidersem.batı göt sakallı pof ibneler derki-""matbaa kaç yüz yıl sonra gelmiş ulan bu fetvayı verende sabetayist yahudi kabbalacı hahambaşı ama girmiş oin işleri

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:8==>içimizdeki mamçık beyinli kılçık top sakallı ağzı gevşeklerin ""bizim ceddimiz olan al-i osmani nin saf-okuması olmayan-eblehlerden sanır bunların geneli..ispandada karıları kızları tecavüze uğrayan ve donları elinden alınan.kerim kitabımızda bile lanetlenmi̇ş kavim olan yahudileri ii.beyazıt hanin selanige getip.karınlarına lokma-kıçlarına don verdiğimiz bu sapık melun sabeteystler.daha sonra önemli zenginlik meslekleriyle abad olmuş kurtuluş savaşında 4-tane teker vermemiş orospu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:8=>osmanlı döneminde bir kılkuyruk prof demiştiki osmanlı nüfusunun %3 okuma yazma biliyor.bende ona ana avrat kaymıştım içimden--değerli büyüğüm mullet sevdalısı sayın rahmetli "kemal karpat hocam yaptığı uzun araştırmalar ve büyük büyük eserlerinde 1864 yılındaki osmanlı nüfusu 27..800.küsür milyon.bunun.%45 i okuma yazma bilmiyor yani11.milyon 340.000 buda osmanlının okur -yazar olmayanlarının oranını %45 ine tekabül eder.yani gerisi&55 i okur yazar.bu avrupadan bile ileri.zira

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:7==>lerdekiler için bir aydınlanma ama köylüler için hala belirsizlik demektir.13.milyon küsür nüfüs 1923-1947 ve 06-16 yaş gurubu eğitim alacak genç çocuk öğrenci sayısı bu ancak bunun 1.5 binine ulaşılmış 9000 muallimle.sonra 1947 bu nüfus 20.milyon olmuş hala muallim sayısı 9000küsür.böyle ğitim nasıl olur size soruyorum..gelelim mezarlarımızdaki yazıları okumama meselesi=>ben çenesinin önünde "kasık kılı gibi top kıl uzunluğupof.ların lafına ....bile sokmam çünki ben 61 yaşındayım

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:6==>halbuki "10 yıl marşı o günleri acaip sallıyor ben asla inanmadım.zira bir ülkede devrim ve ihtilal ile başa gelenlerin yapacağı ilk programlı devrim.köylerden şehirlere doğru inmesi lazım,zira köy milleti eğitimsiz olduğundan aynı zamanda söylenen herşeye inanacağından darbecilerin onulmaz bir karşı darbecisi durumuna düşer örneğin fransa ihtilali.bastil hapishanesi-o günki senyörler(asillerin sonudur bu)neyse 13 milyon küsürün %84.3. köydeyse o halde cumhuriyet saadece şehir

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:6==

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:5=>==>bunları saymıyorum bile 9000küsür muallime eğitimi götürmüşler yani 24 yıl hep bu muallim sayısı 10 bine yakın ancak olabilmiş.şimde.elinizi vicdanınza götürün bu dönemde gerek müslim olan ve arap alfabesi ve "elifba"ile Allaha kul olacağın sanan ve latin alfabesine bir türlü intibak göstermek istemeyen köylüler demekki 1928 yılında bir direnişle karşılaşmışlar..13 milyon nüfusun 11 milyonu köylerde yaşamış(tuik)ve bir ülkenin sosyo ekonomik politikaları eğer 10.yıl

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:4=>bile minel garaipti..sizde "goole"ye girip 1923-1947 arası cumhurilet dönemi eğitimi yazın aynen şu bilgileri göreceksiniz""nüfus 13 milyona yakın okuma -yazma için potansiyel nüfus(olda okuma adalı öğrenciler 06-16 yaş gurubu.3.milyon öğrenci okumak -yazmak yaşına felmiş fakat o günki eğitime değer vrenler bu 3.liyonun ancak 1.500.000nine okul ve öğretmen verebilmiş.geri kalan 1.5 milyona uluşamamışlar bile..ve en acısı 1923-1947(chp)döneminde ilk.orta.üniversite 3-4 tane onları

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:3===>türkiyenin 1927 yılındaki nüfusu===>türkiye'nin o günkü nüfusu 13.649.945 kişi olarak belirlenmiştir.tuik verilerine göre o zaman bu nüfusun %80.2 si köylerde (yani11.milyon küsür ).1927 yılında 70li yılların sonuna kadar türkiye cumuhriyetinin 10 yıl.marşındaki sözlerle alakası bile olmayan bir sefillik ve gerçekten açlık-tarimda eşeklerin-bir öküz bir eşeğin karasabana koşulduğu-eğitimsizliğin köyerde bile okulun olmaması.1927-1947(chp nin olduğu yıllarda eğitimimiz bile

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

böl:2==>eğitimli ve makam sahibi asker ve bakanlarda vardı""bizde herüz sökütemedik.paşam dediler....gazi harf devrimi konusundaki gelişmelerden ümitsizdi hala....bu ne demek.bu şu demek..en yakın görgü şahitleri bile sökmekten zorlandığı latince- türk alfabesi ile anlam ve mana türetme faaliyeti hayli zordu..köydekiler ne yapsın..ancak cumhuriyetin ilanı bohrası 40 sene sonra türk köylüsü arapça yazmayı ve okumayı -ömür süresi bitenlerle bitirdi..neyin peşindesiniz anlayamıyorum

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 7 ay önce yorumlandı

**ulan haberalp.adam olamayacaksınız.bu haberlere belgeleriyle-ve geçmiş ulu türk büyüklerimizin çektiği meşakkatlerle örneklerle anlatmadıkmı???gazi kamalın hizmetkari olan "cemal granda"nın anıları nı bile o temiz anadolu ruhu olan cemal efendinin güzelim sanılarını bile budadılar ama yinede gerçekleri göremediler..cemal granda anılarında .gazi bir akşam bana bir yazı okutmak istedi-okuyamadı çok olmuştu harf devremi ama intibakım zorlamama rağmen irelemedi-bana kızdı-yanindaki böl.1

0 Kişi beğendi.