Hayalet ağları çıkarmak için geri sayım başladı

04 Mayıs 2013 Cumartesi 10:14

Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS desteğiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP tarafından yürütülen...

Hayalet ağları çıkarmak için geri sayım başladı

Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi ve GEF Küçük Destek Programı (SGP)-COMDEKS desteğiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ve UNDP tarafından yürütülen "Hayalet Ağ Avcıları" projesi kapsamında, yerleri belirlenen ağları çıkarmak için dalışlar mayıs sonunda başlayacak.

Gökova Yelken Kulübü tarafından yürütülen projede, kazayla veya bilerek deniz dibinde bırakılan av araçları anlamına gelen hayalet ağların çıkarılması için ön hazırlıklar tamamlandı. Av aracının malzemesine, bulunduğu derinliğe, dibin coğrafi yapısına ve hidrodinamik etkenlere göre 2 ile 8 yıl boyunca avlanmaya devam eden, deniz canlıları ve ekosistem açısından büyük zararlara yol açan hayalet ağların yerleri, geçen mart ve nisan aylarında tespit edildi. Dalışlara mayıs sonunda başlanacak ve haziran ayından itibaren çıkarılacak.

Bu gelişmelerin yanısıra projenin her aşaması, bir yandan da kamerayla görüntüleniyor. Şu ana kadar saha ve ağ tespit çalışmaları sırasında yapılan röportajlar ve çekimler, bu alanda önemli bir boşluğu dolduracak biçimde, belgesel film olarak değerlendirilecek. Proje kapsamında kurulan internet sitesinden, çalışmalara ilişkin gelişmeler de takip edilebiliyor. "www.hayaletag.com" adresinden ulaşılabilen sitede, proje hakkında geniş ve ayrıntılı bilgilerin yanısıra hayalet ağ meselesiyle ilgili aydınlatıcı veriler, fotoğraflar ve proje hakkındaki haberler de sunuluyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x