Hayati Yazıcı: Milli içkimiz çayrandır

03 Mayıs 2013 Cuma 10:37

Başbakan Erdoğan'ın 'milli içkimiz ayrandır' sözlerine bakan Hayati Yazıcı'dan alternatif geldi. Hayati Yazıcı 'Milli içkimiz çayrandır' diyerek tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

Hayati Yazıcı: Milli içkimiz çayrandır

“Milli içkimiz çayrandır”... Bu öneri Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan geldi. Rizeli olan Hayati Yazıcı Başbakan Erdoğan'ın “Milli içkimiz ayrandır” önerisine 'çayran' alternatifi sundu.

Rizeli olan Başbakan Erdoğan'ın ‘Milli içkimiz ayrandır’ sözleri, hemşehrilerini üzdü.

Rizeliler milli içeceğimiz ayran değil çay dedi. Rizeli olan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, çareyi her iki öneriyi buluşturmakta buldu.

Yazıcı, Rizelilerin önerisiyle milli içeceğe "çayran" adını verdi. Yazıcı, “Rizeli düşünmüş bunun üzerine çay niye yok diye. Çayın ç’sini almış ve bizim milli içeceğimiz çayrandır demiş” açıklamasını yaptı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de polemiğe katıldı. İstanbul'da esnaf ziyareti sırasında bir dönercide döner-ayran yiyen Şahin esnafa, “Ayran milli içeceğimizdir. En sağlıklı içecek ayrandır”sözleriyle süt ürünlerinin daha fazla tüketilmesini tavsiye etti.

Başbakan Erdoğan Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Uygarlaşacağız diye alkol tüketimini teşvik ettiler. Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartıldı ki; lokantalara afişler asıldı, alkolün faydaları anlatıldı. Cumhuriyet'in ilk yıllarında bazı kitaplarda maalesef alkol milli içkimiz olarak lanse edildi. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır.”

Başbakan Erdoğan'a bir destek de 'Karatay Diyeti'ni bulan Prof. Dr. Canan Karatay'dan gelmişti. Canan Karatay “Ayran çok önemli, geleneklerimizin, dünyanın en sağlıklı içkisidir. Bunu çocukluğumdan beri uygulayan, çocuğuma da uygulatan bir insanım. Bütün hastalarıma, herkese 'en sağlıklı içki, en doğal içki ayrandır' diye zaten söylüyorum. Sayın Başbakanımız da hakikaten çok haklı” demişti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x