“Hürrem Sultan, Divan şiirini Kanuni kadar iyi yazardı”

13 Şubat 2013 Çarşamba 13:24

Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel, Hürrem Sultan’ın Türkçeyi en az Kanuni Sultan Süleyman kadar iyi konuştuğunu ve Divan şiirini Kanuni kadar iyi yazabildiğini söyledi. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beyaz Derya Düşünce ve Gelişim Topluluğu...

'Hürrem Sultan, Divan şiirini Kanuni kadar iyi yazardı”

Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel, Hürrem Sultan’ın Türkçeyi en az Kanuni Sultan Süleyman kadar iyi konuştuğunu ve Divan şiirini Kanuni kadar iyi yazabildiğini söyledi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beyaz Derya Düşünce ve Gelişim Topluluğu tarafından, SAÜ Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen `Kanuni ve Harem` isimli konferansta konuşan Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel, Osmanlı tarihinin, yabancı seyyahların yorumlamalarıyla anlatılamayacağını kaydetti.

Bir devri anlamak için o devrin kültürünün çok iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Uğurluel, “Bir devri anlamak için öncelikle kültürü anlamak gerekir. Osmanlı tarihi, yabancı seyyahların, bilmedikleri bir kültürü yorumlamalarıyla açıklanamaz. Bizim içimizde yaşamayanlar, kültürümüzü bilmeyenler, geçmişe yönelik değerlendirmelerde bulunamazlar. Toplumumuz, tarihimizi yerli kaynaklardan öğrenmeye çalışmalıdır. Aksi, yanlış bilgilerle donatılmış bir neslin yetişmesine neden olabilir.” diye konuştu.

Uğurluel, ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisine de değinerek Harem’in bütün kadınların birbiri arkasından entrika çevirdiği yer olmadığını vurguladı. “Sancağa gönderilen şehzadeyle birlikte annesi de aynı bölgeye gönderilir. Orada hayatını devam ettirir. Oğlu tahta çıkana dek bir daha saraya dönmez. Harem, bütün kadınların birbirinin arkasından entrika çevirdiği bir yer değildir.” bilgisini veren Uğurluel, Hürrem Sultan’ın Türkçeyi en az Kanuni Sultan Süleyman kadar iyi konuştuğunu ve divan şiirini Kanuni kadar iyi yazabildiğini dile getirdi.

Tarihin, romanlardan öğrenilmeye çalışıldığının altını çizen Uğurluel, sözlerini şöyle tamamladı: “Romanlar, yalanlar üzerine kurulmuş kitaplardır. Gerçeklik içermezler. Bu tür kitaplarda okuduğunuz türlü aşk hikayelerinin gerçekte yaşanıp yaşanmadığını tarih kitaplarından öğrenmeli.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x