İDDİALAR DOĞRU MU? YENİ ATANAN REKTÖR, FIRAT'IN KATİLİNİ OKULA GERİ Mİ ALDI?

05 Mayıs 2017 Cuma 13:00

Rahmetli şehidimiz Fırat Çakıroğlu'nun avukatı, Fırat Çakıroğlu'nun katilinin YÖK tarafından okuldan atıldıktan sonra yeni atanan rektör tarafından kararın kaldırıldığı iddiasını araştırdıklarını söyledi. Eğer durum böyleyse, Ülkücü taban tarafından bu konu malum kişilerin namusuna emanet edilmiştir. Hem gereği yapılacak, hem de ibret için o rektörden yasal yollardan hesap sorulacaktır. Beklentimiz budur!

İDDİALAR DOĞRU MU? YENİ ATANAN REKTÖR, FIRAT'IN KATİLİNİ OKULA GERİ Mİ ALDI?
 Savcılık iddianamesinde "profesyonel katil" eğitimi aldığı belirten bir Ülkücü katili okula nasıl geri alınabilir???

Herkes haddini bilsin! Bu hepimize karşı yapılmış ağır bir hakarettir! Bunu yapan rektör o koltukta bir dakika bile durmamalıdır!

Elbette konunun ilk başta takipçisi olması gerekenler, o rektörü oraya atayan bu iktidara destek verenlerdir.

Çok öfkeliyiz ama sükunetimizi muhafaza ederek demokratik yollardan bu işi çözmesi gerekenlere sesleniyoruz.

BU İDDİAYI ARAŞTIRIN VE GEREĞİNİ YAPIN! O KADAR!

BİZİM ACIMIZA SAYGI DUYUN VE HUKUK DEVLETİ OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRİN!!!

Daha basit terör hadiselerinde bile okuldan atılınabilirken, bir Ülkücünün hunharca cinayetinin ardından kimse alay eder gibi bunu yapamaz!

Rahmetli Fırat Çakıroğlu'nun Avukatı Mehmet Bahadır Akyüz'ün basına yansıyan açıklaması:

"Eski rektör Candeğer Yılmaz döneminde, PKK'lı öğrencilere imkân verilerek bu ortam sağlanmıştı. Ege Üniversitesi adeta terör örgütünün kurtarılmış bölgesi haline getirilmişti. Bu kişilerin üniversiteye geri alınması, yeni olayların yaşanmasına neden olabilir. Bizim görüşümüz, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin eğitim hakkına saygı duyulması ve üniversitede bu ortamın sağlanması. Ancak bu kişiler öğrenci değil, terör örgütünün militanları. Eğer doğruysa bu kararla ilgili hemen gerekli yerlere itirazlarda bulunacağımızı bildirmek istiyorum."

Kamuya mal olmuş bu türlü hadisedeler sadece birer hukuk davası olmaktan ziyade önemi haizdir. Buna istinaden alınan kararın tekraren gözden geçirilmesi ve kamu vicdanın rahatlatılması gerekmektedir. Bu hususa yönelik olarak üniversite talebesi olduğu halde, terör örgütleri ile ilintili şahısların tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması devletin istihbarat, kolluk ve adliyesinin itina ile yerine getirmesi gereken vazifesidir. Bu süreçte üniversite idarelerinin de kamu vicdanına mugayir hareketlerden uzak durması gerekmektedir. Hukuk ve meşruiyet toplum düzeninin iki temel direğidir. Buna olan güven hiçbir şart altında sarsılmamalıdır. Kamu görevlilerinin ilk vazifesi de budur.

Bu vesileyle hayatının baharındaki Fırat Çakıroğlu'nu da rahmetle anıyorum. Mekânı cennet olsun".

Konu ile ilgili Akışhaberin haberi:

Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nün öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu bıçaklayarak öldürdüğü belgelenen katil zanlısı PKK'lı Nurullah Semo'nun öğrencilikten atılma kararını kaldırdığı öğrenildi. Çakıroğlu, iki yıl önce PKK'lıların saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Çakıroğlu ailesinin avukatı Mehmet Bahadır Akyüz, karara tepki gösterdi ve itiraz edeceklerini açıkladı.

REKTÖR YILMAZ'DAN MİRAS

Katil zanlısı Nurullah Semo'nun öğrencilikten atılmasıyla ilgili tartışma, olayın yaşandığı dönemde rektör olan Prof. Dr. Candeğer Yılmaz'a kadar dayanıyor. 20 Şubat 2015 tarihinde işlenen cinayetin ardından kurulan öğrenci disiplin soruşturmaları komisyonu Çakıroğlu'nun öldürülmesi olayında katil zanlısı olan Nurullah Semo'nun öğrencilikten atılmasını görüştü. Komisyon, Hukuk Müşavirliği'nin "Olay görüntülere net olarak yansımamış, Nurullah Semo'nun suçu sabit değil, mahkeme kararı yok" değerlendirmesine dayanarak PKK'lı Semo'ya ceza vermeyi reddetti.

YÖK'TEN MÜDAHALE

Ağustos 2016'da göreve başlayan Cüneyt Hoşcoşkun'un rektörlük görevi sırasında, YÖK üniversiteye denetçiler yolladı. Denetçiler, 2016 yılı Aralık ayında terör örgütleriyle bağlantılı eylemlere karışan öğrencilerin neden soruşturulmadığını sordu. Bunun üzerine, Fırat Yılmaz Çakıroğlu cinayeti ve üniversitedeki terör eylemleri ile ilgili özel bir soruşturma komisyonu kuruldu. 5 kişilik komisyon olayı inceledi ve Ocak 2017'de, Çakıroğlu cinayetinden tutuklu olan PKK'lı Nurullah Semo'nun öğrencilikten atılmasına karar verdi. Terör eylemleriyle bağlantısı bulunan 30 civarında öğrenciye de uzaklaştırma ve çeşitli cezalar verildi.

DEDEOĞLU DEVREYE GİRDİ

28 Şubat 2017'de Hoşcoşkun görevden alınarak yerine Beril Dedeoğlu vekâleten rektörlüğe atandı. Bunun ardından durum tersine döndü. Dedeoğlu rektör Cüneyt Hoşcoşkun döneminde kurulan komisyonları kaldırdı. Bu kapsamda katil zanlısı Nurullah Semo'nun öğrencilikten atılmasıyla ilgili karar da kaldırıldı. Komisyon kararı yok hükmünde sayıldı. Aynı şekilde terör eylemlerine katılan diğer öğrencilerle ilgili cezalar da kaldırıldı. 

AVUKATTAN SERT TEPKİ

Çakıroğlu ailesinin avukatı Mehmet Bahadır Akyüz, karara tepki gösterdi. Akyüz, "Eski rektör Candeğer Yılmaz döneminde, PKK'lı öğrencilere imkân verilerek bu ortam sağlanmıştı. Ege Üniversitesi adeta terör örgütünün kurtarılmış bölgesi haline getirilmişti. Bu kişilerin üniversiteye geri alınması, yeni olayların yaşanmasına neden olabilir. Bizim görüşümüz, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin eğitim hakkına saygı duyulması ve üniversitede bu ortamın sağlanması. Ancak bu kişiler öğrenci değil, terör örgütünün militanları. Eğer doğruysa bu kararla ilgili hemen gerekli yerlere itirazlarda bulunacağımızı bildirmek istiyorum" diye konuştu.Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Taşmedreseli Suat Günel 1 yıl önce yorumlandı

Kahrolsun devran

0 Kişi beğendi.