İGC Başkanı Dikmen: Akreditasyonun yargıya sirayet etmesi endişe verici

12 Mayıs 2015 Salı 11:06

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Danıştay’ın 147. kuruluş yıldönümü törenine TRT ve Anadolu Ajansı dışında medya kuruluşlarının alınmamasını eleştirdi. Dikmen, “Törene devlet kurumlarının dışında diğer...

İGC Başkanı Dikmen: Akreditasyonun yargıya sirayet etmesi endişe verici

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Danıştay’ın 147. kuruluş yıldönümü törenine TRT ve Anadolu Ajansı dışında medya kuruluşlarının alınmamasını eleştirdi. Dikmen, “Törene devlet kurumlarının dışında diğer bağımsız medya kuruluşlarının alınmaması, eşitlik ilkesine aykırı olduğu gibi 12 Eylül zihniyetinin bir yansıması ve basın özgürlüğünün devlet tekeline alınmak istenmesinin göstergesidir.” dedi.

Her kuruma ve her vatandaşa eşit mesafede durması gereken bir kurumu temsil eden Danıştay’ın, gazete ve televizyonlar arasında ayrımcılık yapmasının doğru olmadığını ifade eden İG Başkanı Dikmen, şunları söyledi: “Danıştay’ın 147. kuruluş yıldönümü tören programının yalnızca devlet kurumları aracılığıyla halka aktarılması, halkın bağımsız, objektif haber alma özgürlüğüne yönelik saygısızlıktır. Bu yaklaşım, Anayasa ile güvence altına alınmış basın ve ifade özgürlüğünün yüksek yargı organı tarafından engellenmesidir. Hükümetin sık sık uyguladığı akreditasyon gibi çağdışı ve eşitlik ilkesine aykırı uygulamanın, herkese eşit mesafede durması gereken yargı organlarına da sirayet etmesi endişe vericidir. Kanun ve yönetmeliklerle kurulmuş olan özel radyo, televizyon ve gazetelerin yüksek yargı organı Danıştay tarafından yok sayılmasını, tıpkı 12 Eylül döneminde olduğu gibi halkın haber alma özgürlüğünün devlet tekeline alınmak istenmesini kınıyor, İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak bu uygulamalar son buluncaya kadar sesimizi her platformda yükselteceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x