İGC Başkanı Dikmen Soma'da gazetecilere saldıranları kınadı

14 Mayıs 2015 Perşembe 09:54

Manisa’nın Soma ilçesinde bir yıl önce facia yaşanan Eynez maden ocağındaki güvenlik görevlileri, Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği bünyesinde basın açıklaması yapan madencilerin görüntülerini çekmek isteyen basın mensuplarına...

İGC Başkanı Dikmen Soma'da gazetecilere saldıranları kınadı

Manisa’nın Soma ilçesinde bir yıl önce facia yaşanan Eynez maden ocağındaki güvenlik görevlileri, Maden İşçileri Dayanışma ve Mücadele Derneği bünyesinde basın açıklaması yapan madencilerin görüntülerini çekmek isteyen basın mensuplarına saldırdı. Cumhuriyet gazetesi muhabirleri Emre Döker ve Oğuz Yıldız’ı darp etti, alanda görev yapan diğer basın mensuplarının da görüntü almasını engellediler.

Gazetecilere yönelik bu çirkin saldırıyı şiddetle kınadığını belirten İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, “301 işçimizi yitirdiğimizin yıldönümünde, Türkiye’nin yüreği bir kez daha kanarken Soma’da yaşananları, madenci yakınlarının acısını kamuoyuna aktarmak için görev yapan gazetecilere yönelik çirkin saldırıyı kınıyorum.” dedi. Gazetecilerin kamuoyunun haber alma hakkı için çalıştığını ve onların çalışmalarının engellenemeyeceğini belirten Dikmen, yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Geçen yıl kazanın olduğu andan itibaren Soma’da yaşanan faciayı, tedbirsizlikleri, ihmalleri gündeme getiren, halka aktaran gazeteciler olmuşlardır. Meslektaşlarımız günlerce uykusuz kalarak, çok zor şartlarda kamuoyunun haber alma hakkı için görev gördüler ve görüyorlar. Bu saldırının asıl sorumlusu, günümüz Türkiye’sinde her fırsatta gazetecileri itibarsızlaştırmaya çalışanlarlardır. Böylesi yoğun ve gergin bir atmosferde gerekli önlemleri almayan devletin güvenlik güçleri de ayrıca sorumludurlar. İGC olarak, üyelerimiz Emre Döker ve Oğuz Yıldız’a geçmiş olsun dileklerimizi iletirken başta yetkili kurumlar olmak üzere Eynez maden ocağının yetkililerinin, meslektaşlarımıza saldıranlar hakkında gerekli işlemleri derhal yapmasını bekliyoruz. Olayın takipçisi olacağımızı, kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x