İHTİYARLAR OKUSUN

04 Ağustos 2021 Çarşamba 12:28

50'sini aşıp 70'e yaklaşmakta olan arkadaşlarımdan birine, “Kendinde ne gibi bir değişiklik hissettiğini...”sordum. Bana aşağıdaki çok manidar satırları yolladı:

İHTİYARLAR OKUSUN
50'sini aşıp 70'e yaklaşmakta olan arkadaşlarımdan birine, “Kendinde ne gibi bir değişiklik hissettiğini...”sordum.
Bana aşağıdaki çok manidar satırları yolladı:

1) Ailemi, kariyerimi ve pozisyonumu sevdiğim senelerin ardından, şimdi eski arkadaşlarımı daha bir sevmeye başladım.

2) Sınırsız kuvvete sahip bir atlas olmadığımın farkına vardım. Dünyayı omuzlarımda taşımam lazım gelmiyor.

3) Meyve sebze satanlarla pazarlık yapmayı bıraktım. Neticede, bir kaç kuruş fazla ödememle cebimde bir delik açılmayacağını biliyorum ama o bir kaç kuruş, zavallı adamın evladının mektep masraflarını ödemesine yardımcı olabilir.

4) Taksi şoförüne ödeme yaptığımda, para üstünü almıyorum. Ekstra para kazanmak yüzüne bir tebessüm kondurabilir. Ne de olsa benden çok daha fazla yoruluyor.

5) İhtiyarlara, yaşlılara "Bu hikâyeyi anlatmıştınız..." demeyi bir kenara bıraktım. Ne de olsa, bu hikâyeler hatıralarını canlandırmalarına ve geçmişi tekrar yaşamalarına yardım ediyor.

6) İnsanları hatalı olduklarında bile düzeltmemeyi öğrendim. Ne de olsa, herkesi mükemmel yapma mesuliyeti bana ait değil. Huzur mükemmeliyetten çok daha mühim.

7) Cömertçe ve bolca iltifat ediyorum. Ne de olsa, bu yalnızca karşımdakine değil, benim de ruh hâlime iyi geliyor.

8) Kıyafetlerimdeki kırışıklığı ya da bir lekeyi dert etmemeyi öğrendim. Netice itibariyle, şahsiyet görünüşten daha çok öne çıkar.

9) Benden farklı şahıslarla tartışmaktan imtina edip kaçınıyorum. Ne de olsa, onlar iyi münasebetler kurmanın ehemmiyetini bilmiyor olabilirler ama ben biliyorum.

10) Beni kirli oyunlarıyla saf dışı bırakmak isteyen biri olduğunda, vakarımı, sakinliğimi muhafaza ediyor kendimi koruyorum. Neticede, ben ne kirliyim ne de kimseyle bir yarış hâlindeyim.

11) Hislerimden utanmamayı öğreniyorum. Ne de olsa, beni insan kılan bu duygularım.

12) Bir ilişkiyi koparıp atmaktansa egomu bir kenara bırakmanın daha iyi olduğunu öğrendim. Neticede ego tek başıma olmama sebep olacakken münasebetler asla yalnız kalmamamı sağlar.

13) Her günü son günümmüş gibi yaşamayı öğrendim. Ne de olsa, öyle de olabilir.

14) Beni mesut ve bahtiyar eden şeyleri yapmayı öğrendim, ne de olsa ben kendi mutluluğumdan mesulüm, başkasınınkinden değil...

Sağlıklı, hayırlı uzun ömür temennisiyle 
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x