İktidarı Kanal’da boğacaklar!

23 Aralık 2019 Pazartesi 16:30

Kanal İstanbul, Türkiye'nin tek gündemi oldu. Bu iktidarı uyarmak caiz değil ama yine de uyaralım. Kanal İstanbul, Sayın Erdoğan'ın kendi ayaklarıyla yürüdüğü, son tuzak olacak. Neden son tuzak olduğuna, girmeyeceğim.

İktidarı Kanal'da boğacaklar!

 Kanal İstanbul, Türkiye'nin tek gündemi oldu. Bu iktidarı uyarmak caiz değil ama yine de uyaralım. Kanal İstanbul, Sayın Erdoğan'ın kendi ayaklarıyla yürüdüğü, son tuzak olacak. Neden son tuzak olduğuna, girmeyeceğim.

"Kanal İstanbul'un ABD projesi olduğunu", tekrarlanan İstanbul seçimler öncesinde söylemiştim. "Seçimlerin bu yüzden iptal edildiğini" iddia etmiştim.  Seçimi kaybeden AKP, Boğaz'ı Saray'a bağladı, bir kararnameyle. İddiamı, iktidar  doğruladı.

"Yine Kanal İstanbul, Möntro'yu bozar, bu da Lozan'ı deler" diye yazmıştım. Şimdi bu iddialarıma bir yenisini ekleyeceğim. Kanal İstanbul karşıtlığı, Erdoğan karşıtlığına dönüşecek. İstanbul'da Erdoğan, İmamoğlu'na ikinci kez yenilecek.

Bu, İmamoğlu'ndan çok, başkalarına yarayacak.

Kaçınılmaz sonu,  Erdoğan'ın "Kanal" ısrarı sağlayacak. Hiç düşünmeden, bu tuzağa kendi ayaklarıyla yürüyor. Tıpkı, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" tuzağına, kendi ayaklarıla düşmesi gibi. Bugün dahi,  bu konuda hataya düştüğünü göremedi.

Davutoğlu ve Babacan, eski sisteme (parlementer sisteme) dönmeyi savunuyorlar. "Doğru bir şeyin, yanlış insanlarca gündem edilmesi" projesi, tam takır işliyor anlayacağınız. Kanal İstanbul konusunda da bu beyler, "hayır" diyecekler, biliyorum.

Bunların "hayır" demeleri, onları "doğru" adres yapmaz. Veya bunların bu işe "karşı" olmaları, Kanal İstanbul projesinin ABD projesi olmadığını göstermez.  NATO'ya Karadeniz yolu açılacak, bu beyler  "hayır" diyecekler! 

Olacak şey değil.

Bu işte, başka bir şey var;

AKP'ye "Gül" gibi noterlik yapmış, Abdullah bile Kanal'a karşı!

Bunu, aklınız alıyor mu!

Lafı daha uzatmadan söyleyeyim: Erdoğan'ı Kanal'da boğacaklar!

Kanal, Türkiye için tehlikeli,  ama Erdoğan için daha da tehlikeli... Türkiye için Kanal'dan vazgeçmeyecekse Erdoğan, bence kendi siyaseti için, bu işten vazgeçmeli. 

Yapılan anketler, halkın yüzde 90 oranında Kanal'a karşı olduğunu gösteriyor. Öyle ki iktidar, DSİ'yi bile ikna edememiş.  "Dediğim dedik, çaldığım düdük" tavrı rakiplerin işini kolaylaştırıyor. 

Bu konu daha da kızışacak, olay "referandum"luk olacak. Referanduma götürmek zorunda kalınacak. Sonra, Kanal patlayacak, Erdoğan siyaseti altında kalacak. Bana kalsa iyi olur diyeceğim ama her şeye rağmen, Davutgiller'e yenilmesini istemem. 

Ama Kanal'ı da istemem. NATO'ya "yol" uğruna, Türkiye tehlikeye atılamaz. Sayın Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in Türkiye'yi ziyareti sonrası, 11.05.2016'da şöyle bir açıklama yapmıştı, hatırlayalım:

"Sekreterin ziyareti sırasında kendisine söyledim; Bakın dedim,Karadeniz'de görünmüyorsunuz. Karadeniz'de görünmeyişiniz, Karadeniz'i adeta Rusya'nın bir gölü haline dönüştürüyor".

Demek ki yol, kim için açılıyormuş?

NATO için.

Kim için?

ABD için.

NATO, nasıl gelir Karadeniz'e, Möntro sona ererse... 

Möntro nasıl sona erer? Kanal açılırsa.

Bu proje, ne Havalimanı'na benzer, ne "köprülere". Uluslararası boyutu var. Vatandaşı, köprüye yönlendirirsin, "geçiş garantisi" verip, hazineden ödersin. Kanal'da bunu yapamazsın. O Kanal'dan, balıkçıları bile geçiremezsin!

 Kanal'da enerjimizi, zamanımızı,kaynaklarımızı tüketmek yerine; İncirlik ve Kürecik başta olmak üzere, bütün üslerden ABD'yi kovalım. "Gerekirse kovarız" demekle olmaz. Geçtik kovmayı NATO'ya "Karadeniz'e de gel yerleş" diyoruz.

ABD, daha ne yapmalı ki, üsleri kapatalım!

Askerin başına "çuval" geçirip, içimizdeki ajanlarıyla "kumpas"lar kurdu. Yetmedi, "darbe teşebbüsü"nde bulundu. Papaz'ı alma için "ekonomik" savaş başlattı. Aldığı halde, durmadı.

PKK'ya binlerce tır silah verdi. "Mektup" yazıp, aşağıladı ve ağır hakaretler etti deli Trump'la. Şimdi "sözde soykırım"ı onayladı ve yaptırımlar başlattı. Halen Trump'tan, "medet" umanlar var.

Bütün bunlara rağmen "gerekirse" demek, çok düşündürücü... ABD konusunda "laf" değil, icraat görme zamanı geldi, geçti bile...

"Yerli Para" diyorsun ama "Kanal" projen gibi "paran" da yerli değil. Kaynaklar karşılığı basılmış para değil çünkü. Rusya bu işi gelip, kaynağından öğrendi. Kanal'da ülkeyi de, kendinizi de boğdurmayın!

Yalvarıyoruz lütfen!

Devletimiz ve milletimiz için, yalvarıyoruz. 

BEYOĞLU GAZETESİ

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 9

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Rilly@kabızbeyinliler 8 ay önce yorumlandı

yapılan anlaşmaların hepsi süresizdir. bir antlaşmayı bitiren şey başka bir antlaşmadır. yok şu antlaşma şu kadar yıl sonra bitecektir yok şu zaman sonra antlaşma diye bir şey kalmayacaktır filan hepsi hikaye nerenizden uyduruyosunuz gidip antlaşmayı okuyup mu geldiniz? bir yerden duyduğunuz şeyleri sallamayın şuralarda tarihten ne anladığınız burdan belli oluyor.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

arif 8 ay önce yorumlandı

uyarmanıza gerek yok reis biliyor son demleri oynadıklarınıhatta uzatmaları biraz daha uzatmak ve büyük sorunları kanalla örtme ve süresi dolunca vııııııın

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 8 ay önce yorumlandı

yani montrö anlaşması bir üye ülkenin fesihi ile olursa dahi.bu fesih hemen yürürlüğe girmez ve 2.yıl beklenir.amma===>sözleşmenin 1. maddesindeki geçiş ve gidiş-geliş özgürlüğünün sonsuza kadar devam edeceği belirtilmiştir...cahillere duyurulur.bu kanal olacak.istemezükçülerin gözüne reisimiz sokacak.hayali ihracaat gördüde türk halkı.halai̇.saçmaliklari i̇lkkez görüyor.yalllaaaaah!!

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kabızbeyinliler 8 ay önce yorumlandı

bakınız montrö anlaşmasının haline===> montrö sözleşmesi süreli bir sözleşmedir. sözleşmenin 28. maddesinde, sözleşmenin 20 yıl süreli olduğu, taraflardan biri fesih bildiriminde bulunmadığı takdirde devam edeceği belirtilmiştir. aynı maddenin devamında, akit devletlerden biri fesih bildiriminde bulunduğu takdirde, sözleşmenin, bildirim tarihinden 2 yıl sonra sora ereceği, ancak, sözleşmenin 1. maddesindeki geçiş ve gidiş-geliş özgürlüğünün sonsuza kadar devam edeceği belirtilmiştir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

**si̇z i̇stemüzkçüsünüz.no.no.nono. di̇ye gezi̇yorsunuz..**akp.yes.yes.yes.yes di̇ye gezi̇yor..halkta **akp ye durmadan vur.vur.vvur ..di̇ye oyunu veri̇yor.seni̇n kaç olun var kendi̇ ai̇lende söyle bakalim acai̇p menecci̇m adam!!!!!!!!"!....bu ülke de i̇ki̇ türlü i̇nsan vardir**fantazi̇lere alişkin ve bağirsak gazi fi̇ki̇rler**öteki̇si̇ bu fantazi̇ci̇leri̇n hayali̇ne bi̇le eri̇şemeyeceği̇**akp.ni̇n ülkeye verdi̇ği̇ hi̇zmetler...ben ve türk halki **i̇ki̇nci̇si̇ni̇ seçmi̇ş...eeee????

1 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

**suri̇yeye gi̇rmekmi̇..bi̇zi̇m askeri̇mi̇z o suri̇ye batakliğinda batar-----abd o kori̇doru kesi̇nli̇kle türki̇yee vermez..rusya mi oooooo..rte yi̇ dalga i̇le oynatiyorlar elleri̇nde..bunu si̇z söyledi̇ni̇z aslanim.**akp si̇zi̇n bu hamaset dolu yalanlar ve kasti̇ i̇snatlarin amina koydu.hepsi̇ yapti mi̇lleti̇ne verdi̇...kanali da yapacak....eğer başka yalicak varsa.ulu önder r.t.erdoğan beyefendi̇ onuda yapar.haddi̇ni̇ bi̇l.zevzekli̇ği̇n sana kalsin..yani̇ tek akilli si̇zsi̇ni̇z.yahu

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

**montrö sözleşmesi̇ her 4 yilda bi̇r türki̇ye ve bi̇li̇nen ülkeler arasinda hep uzaltimştir.son i̇mzalar geçen dönemde atilmiş ve sanirim gelecek 4 yil sonunda tekrar anlaşmalar tazelenecek.be adam seni̇n laflarin tam bi̇r kaos--i̇kti̇dar her şeyi̇ tami tamamina düşünerek-kili kirka yararak 16 senesi̇ni̇ devi̇rdi̇.seni̇n gi̇bi̇ler****metro deni̇zde patlarbu hatlarla hizli trende i̇nsanlar ölür-bu köprülear de neyi̇n nesi̇**şehi̇r hastanesi̇mi̇ amaaan birak tamamen zarar kaynaği--

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

türki̇yeni̇n bayina 1947 den beri̇ *+nato saçmaliği i̇le marazlar ören.ülkesi̇ni̇n dogusunu ve güney doğsunu.gelecekteki̇ i̇srai̇l yahudi̇leri̇ni̇n***arz-i mevudu(vadedi̇lmi̇ş kutsal topraklar)toprağina toprak katmak i̇çi̇n 80 bi̇n asker i̇nsan poli̇si̇ni̇ şehi̇t ve onun 5 kati gazi̇si̇nun olmasini vesi̇le kilan.**abd ye türk mi̇lleti̇ni̇n vefakar ve *******15.temmuz gazi̇si̇ ulu önder sayin recep tayyi̇p erdoğan*beyfendi̇i̇n i̇kti̇dari boğazda boğacaklar öylemi̇..sana ancak kadi̇r i̇nanir

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

**evet bilgisizlerin.9 yıldır üzerinde titizlikle bilimsel çalışmalar ve çet raporunu bile sallamayanlara soz söz.siz hep konuştunuz.15.temmu gazisi ulu önderimiz sayın:recep tayyip erdoğan hazretleri yaptı.utanmadan onun size değer vererek oluşturduğu büyük projelerden ananız-avradınız.soyunuz faydalanmakta..nankörlük insanlar için değildir..bunu unutmayınız.sizler konuşursunuz.kervan yürür...kendinizi akıllı sanmayınız.içiniz dışınız fesatlık ve felaket senaryo tutkunluğu ayıp be!

0 Kişi beğendi.