Ilgaz'da kayak sezonu için resmi açılış yapıldı

10 Ocak 2013 Perşembe 19:16

Çankırı'da Ilgaz Kayak Merkezi'nde kış sezonunun açılışı gerçekleştirildi. Vali Vahdettin Özcan, Ilgaz'ın tesisleşme ve tanınma açısından diğer kayak merkezlerinden geri kalmasının kendisine ıstırap verdiğini söyledi.Çankırı...

Ilgaz'da kayak sezonu için resmi açılış yapıldı

Çankırı'da Ilgaz Kayak Merkezi'nde kış sezonunun açılışı gerçekleştirildi. Vali Vahdettin Özcan, Ilgaz'ın tesisleşme ve tanınma açısından diğer kayak merkezlerinden geri kalmasının kendisine ıstırap verdiğini söyledi.

Çankırı Valiliği, Çankırı Belediye Başkanlığı ve Ilgaz Kaymakamlığı, Ilgaz Doruk Otel'de düzenlenen program ile Ilgaz Kayak Merkezi'nin kış sezonunun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Vali Vahdettin Özcan, mesainin önemli bir kısmını, gelecek yöneticilerin aynı üzüntüyü yaşamaması için harcadıklarını söyledi. Bürokratik engellerin kendilerini yavaşlattığını söyleyen Özcan, ilan edilen milli park alanının büyütüleceğini ve önümüzdeki yıllarda Ilgaz'a çok daha yatırım yapacaklarını söyledi.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç de Ilgaz Dağı'nın, Allah'ın bahşetmiş olduğu bir güzellik olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'nin tam orta noktası olması sebebiyle hem ulaşım açısından hem diğer imkanlar açısından Ilgaz bulunmaz bir nimet. Biz bütün insanlarımızı Ilgaz'a davet ediyoruz.'' şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından açılış için hazır bulunan heyet, pistte karın keyfini çıkarırken, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da kar motoru ile alanda tur attı.

Düşük Yükseklikte Kayak imkanı
Gazi Üniversitesi Beden Eğitim Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İmdat Yarım, tören alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, şöyle dedi: "Ilgaz kayak merkezi, yükseltisi ve kış sezonunun uzunluğuyla ülkemizdeki diğer kayak merkezlerinden ayrı bir noktada. Aralık ayının on beşinden beri burada kayak sezonu açılmış durumda. Kar kalitesi ile ilgili hiç bir sıkıntımız yok. Hatta ülkemizde bir çok kayak merkezi 2 bin 200'lerin üzerindeyken biz bin 800'de, hatta Yıldıztepe Kayak Merkezi'ne bin 500'lerde kayak yapma imkanı bulmaktayız. Uluslararası Kayak Federasyonu'nca da öngörülen olimpik kayak disiplinlerinin tamamını, hiç bir problem olmaksızın uluslararası normlara uygun bir şekilde yapma imkanına sahibiz. Ilgaz, Alp Disiplini ve Kuzey Disiplini açısından bulunmaz fiziki koşullara sahip. Alp Disiplini için başlangıç noktası ile bitiş noktası arasında en fazla 500 metre gerekli. Ilgaz'da bu fark sadece 200 metre civarında.''

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x