İLK TÜRK DEVLETİ GÖKTÜRKLER DEĞİL ANADOLUDA KURULAN TÜRKİ KIRALLIĞIDIR!

26 Şubat 2021 Cuma 10:21

Anadolu Türklerin ikinci yurdu değil 8 bin yıllık anayurdudur. Anadolu Türklerin anayurdudur Anadolu'ya 1071'de girmedik, 8 bin yıldır buradayız.

İLK TÜRK DEVLETİ GÖKTÜRKLER DEĞİL ANADOLUDA KURULAN TÜRKİ KIRALLIĞIDIR!

Prof. Dr. Ekrem Memiş, Türkler'in Anadolu'ya Malazgirt Zaferi'yle girdiği ve bu zaferle Anadolu'nun 1071'de el değiştirdiği iddiasını çürüttü. Arkeolojik buluntular ve bilgi, belgeler Anadolu'ya 1071 Malazgirt Zaferi'yle girilmediğini ortaya çıkardı. Anadolu'ya Malazgirt Zaferi'yle girildiği yanlışını düzeltmeye çalışan Afyon Kocatepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ekrem Memiş, "Anadolu Türkler'in ikinci yurdu değildir. Anadolu Türkler'in anayurdudur. Anadolu'da bundan 8 bin yıl önce de Türk devletinin varlığı belgelerle kendini gösteriyor. Bu yanlış öğrencilere öğretiliyor" dedi.

ÇİVİ YAZILI METİN

Memiş, tezini belgelere dayanarak şöyle anlattı: "Elimizdeki metinler M.Ö.2 bin 200'lere ait bir olayı anlatıyor. Akat Kralı Mezapotamya'dan gelmiş. Fırat nehrini geçmiş ve Anadolu'ya geçmiş. Anadolu'da o zaman küçük küçük şehir devletleri var. Bu küçük şehir devletlerinden 17'si Hatti Kralı Pampa'nın önderliğinde bir araya gelmişler ve Akat Kralı'na karşı vatanlarını korumak için mücadele etmişler. Bu 17 kraldan biri de çivi yazılı metnin 15. satırında geçen Türki Kralı İlşu-Nail'di.

Burada geçen Türki kelimesinin Türk olduğuna şüphe yok. 2 bin yıl da buradan koyduğumuzda 4 bin 250 yıl önce Anadolu'da Türk kavmi olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor." Memiş, bu Türk krallığının da Hurri isimli bir kavimden geldiğini belirterek, bu kavmin M.Ö. 3. binde yaşadığını ve dillerinin Türkçe ile aynı dil grubuna girdiğini söyledi. Türki krallığını oluşturan grubun bu kavimden geldiğini ileri süren Memiş, çok geriye gidildiğinde kavmin soyunun 6 binlere dayandığını anlattı. Memiş, “2 bin de milattan sonraki dönemi eklediğinde 8 bin yıllık geçmiş ortaya çıkıyor" dedi.

KÜLTÜRLERDE KOPUKLUK YOK

Yazılı metinlerden Hurriler’in geçmişlerinin 3. bine gittiğini kaydeden Ekrem Memiş, “Fakat işin bir de arkeolojik boyutu var. O günden bu güne gelen bir 3 kültür var. İlki neolitik köy kültürü. Onu takip eden 5 binlerde kalkolitik kültür var. Köylerin yerini şehirlere terk ettiği dönem. 3. dönem ise eski tunç çağı. Şehir kültürünün tamamen oluştuğu dönem. Bu üç kültür arasında hiçbir kopukluk yok. Bu kopukluğun oluşmaması kavmin değişmediğine işaret ediyor” dedi.

TÜRK ADINI TAŞIYAN iLK DEVLET: TURKiLER

Ekrem Memiş, Huriler'in Anadolu'nun doğu bölgelerinde yaşayan en eski sahiplerinden biri olduğunu ve Anadolu'nun Türkün ikinci vatanı olmadığı, hatta anayurdu olduğunu söyledi. Göktürk Devleti'nin de ilk Türk adını taşıyan devlet olduğu tezini de çürüten Memiş, Hureler'in devamı olan ve M.Ö. binlerde yaşayan Türki Krallığı'nın Türk adını taşıyan ilk devlet olduğunun altını çizdi.

YETKİLİLER KULAK VERSİN

"Türk tarihini Hunlar'la başlatıyoruz. Hunlar Orta Asya'da büyük bir devlet kurmuşlar ama ilk değiller. Yetkililerin bu serzenişe kulak vermesi gerek. Çocuklarımıza yanlış bilgiler veriyoruz. Biz buralara sonradan gelmedik. Hep vardık. Bu toprakların o tarihlerden bu yana bizim olduğu gerçeğini görmezlikten gelemeyiz. Ders müfredatlarına bunlar işlenmeli" diyen Memiş, yeni araştırmaları gözden geçirmek gerektiğini belirtti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ataturkiye 6 ay önce yorumlandı

sen kasma,kasana karisma ruhsuz velet

3 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Süleyman Şah@kasmayın abiciğim kasmayın 6 ay önce yorumlandı

tarihçi adam belgeyi önüne koymuş,çivi yazısını bulup okumuş...sen de saman var mı diye soruyorsun...yoksa sen chp'den mi geldin?

7 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Kasmayın abicim diyen şahısa@kasmayın abiciğim kasmayın 6 ay önce yorumlandı

Ya ne alâkası var ya! Adam kanıtlarıyla konuşuyor belgelerle ispatlanmış sen ne kasmasından bahsediyorsun? Size yazıyı dinç kafayla okumanızı tavsiye ediyorum

10 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kasmayın abiciğim kasmayın 6 ay önce yorumlandı

ya bu kadar eziklik yapıyorsunuz kendinizi niye ispat etmeye çalışıyoruz zamanında göçebeysek göçebeyiz çobansak çoban nedir bu kasıntı. dünya geçmiştede şimdide kapitalist bir yer en son kim hakimiyyet kurarsa orası onundur.yok sümerlere bağlamalar yok mu kıtası falan bu kadar kasmaya gerek yok .sonuçta hititlerden romaya selçukludan osmanlıya zamannda dünyaya hükmeden devletlerin üzerine inşa edilmiş bir devletiz şuan.

4 Kişi beğendi.