İnatçı öksürük, ciddi hastalık belirtisi olabilir

20 Aralık 2012 Perşembe 11:05

Haftalarca devam eden öksürük, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Uzmanlar, 3 haftadan daha uzun süren öksürüğün akciğer kanseri ya da verem gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini açıkladı. Havaların soğumasıyla, kişinin boğazında...

İnatçı öksürük, ciddi hastalık belirtisi olabilir

Haftalarca devam eden öksürük, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Uzmanlar, 3 haftadan daha uzun süren öksürüğün akciğer kanseri ya da verem gibi hastalıkların belirtisi olabileceğini açıkladı.

Havaların soğumasıyla, kişinin boğazında meydana gelen tahriş öksürüğe yol açıyor. Uzman Dr. Yelda Turgut, öksürüğün 3 haftayı geçmesinin akciğer kanseri ya da verem gibi hastalıkların habercisi olabileceği söyledi. Öksürükle ilgili en büyük sıkıntının sigara içenlerin bu şikayeti önemsemediğini belirten doktorlar, öksürüğün şiddeti ve süresi arttıkça baş ağrısı, idrar kaçırma, uyku bozukluğu ve kusmaya neden olabileceği gibi; kalpte ritim bozuklukları, yemek borusunda yırtılmalar, bayılma nöbetleri, kaburga kırıkları, gözde kanamalar ve boyunda fıtıklaşma gibi sorunlara da yol açabileceğini ifade etti. Öksürükle birlikte yüksek ateş, terleme ve kilo kaybı yaşanıyorsa uzmanlar, hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları gerektiğini belirtti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x