İSLAM DÜNYASI NİÇİN GERİ KALDI ÇAĞI NASIL YAKALARIZ?

24 Aralık 2019 Salı 19:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihteki İslam medeniyetini överken “Biruni boylam derecelerini ölçmek için Gazze’den Bağdat’a 2 sene yürüdü” diye konuştu. Yeni nesillere özgüven aşılamak için tarihteki büyüklerin hatırlatılması doğrudur.

İSLAM DÜNYASI NİÇİN GERİ KALDI ÇAĞI NASIL YAKALARIZ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihteki İslam medeniyetini överken “Biruni boylam derecelerini ölçmek için Gazze’den Bağdat’a 2 sene yürüdü” diye konuştu.

Yeni nesillere özgüven aşılamak için tarihteki büyüklerin hatırlatılması doğrudur. 

Cenevre yakınlarındaki CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bir kasaba büyüklüğündedir ve kampüs içindeki sokaklara büyük fizikçilerin isimleri verilmiştir.
Bunlardan biri Pakistanlı Abdüsselam’dır. Ülkesinde saygı görmeyen fizik âlimi Abdüsselam!

Fakat Müslümanlar için beş yüz, hatta bin sene önceki geçmişle övünmekten daha önemlisi, neden geri kaldığımızı araştırmak, bu yönde merak oluşturmaktadır.
Cumhurbaşkanının bahsettiği Ebu Reyhan El Birunu’yi Batılı bilim tarihçileri Müslümanlardan daha iyi bilmekte ve saygı göstermektedir.

Hatta Medrese hiçbir zaman Biruni’ye yer vermemiş, adını anmamıştır. Sadece Biruni değil. İbn Hazm, İbni Sina, İbn Heysem, Ömer Hayyam, Harizmi, Uluğbey gibi âlim ve filozoflar medresenin kapısından içeriye girememişlerdir.
Şanlı ecdadımız, ama öylesi de var, böylesi de.
 
ORTA ÇAĞ BİLGİLERİ

Müslümanlar, geçmişte yazılmış, ‘İsrailiyat’ denilen efsanelerle ve Orta Çağ bilgileriyle yoğrulmuş pek çok risale ve kitabı “itikat” sanmıştır. Soran, araştıran, alışılmışın dışına çıkan düşünceler “felsefiyat” denilerek dışlanmış, hatta tekfir edilmiştir.

Bu konuda muhterem hadis âlimi hocamız Mehmet Said Hatiboğlu’nun “Kültürel Mirasımızı Tenkid Zarureti” adlı eserini önemle tavsiye ederim. (Otto Yayınları)

Eski kaynaklarda, akşam vakti güneşin “battığı yerden” çıkıp geri geldiği ve böylece ikindi namazının vaktinde kılındığı şeklinde ‘mucize’ anlatımları olduğunu hatırlatan Hatiboğlu Hocamız, şöyle yazıyor:

“Sünni olsun, Şii olsun pek çok imamın zihninde ‘acaba bu konuda matematik ve astronomi bilginlerimiz ne diyor?’ sorusu akla gelebilmiş değildir. 11. yüzyılın İbni Sina’larıyla, Biruni’leriyle bu konuları müzakere etme ihtiyacını duymuş müfessir (tefsirci) ve fakihlerimize (fıkıhcı) rastlayabilmiş değiliz.”

İbni Sinaları, Biruni ve İbn Rüşd’leri ilk unutanlar Müslüman oldu! 

Bilimsel gözlem metoduyla boylam hesaplayan, ay ve güneş tutulmalarının zamanını dakika farkıyla belirleyen matematikçi ve gökbilimci Biruni’yi Müslümanlar okusaydı böyle güneşi batırıp çıkarırlar mıydı?..
 
ESKİ BİLGİLERLE

Onları okumuş olsaydı, Ayıntabi Mehmet Efendi 17’nci yüzyılda kaleme aldığı “Tibyan Tefsiri”nde dünyanın öküzün boynuzunda durduğunu falan yazar mıydı?!

16’ncı yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkan modern bilim devriminden, Kopernik ve Galileo’dan bahsetmiyorum bile.
O efsaneler, o Orta Çağ bilgileri Kuran’da yoktur fakat Orta Çağ zihniyeti Kuran’ı tefsir ederken bunları sokuşturmuştur.
Daha vahimi, bu bilim-öncesi zihniyetin köklü bir kültür lehine gelmiş olmasıdır.

Eski kitaplarının tercüme edilerek kutsal metinleşmiş gibi okunması, bilimsel zihniyetin gelişmesini zorlaştırıyor. Düşünün ki, Ayıntabi’nin kitabı, hiçbir düzeltici not konulmadan 1956’da “Kur’an Tefsiri” diye yayınlandı, defalarca baskısı yapıldı.

Merhum fıkıh âlimi Ömer Nasuhi Bilmen’in 1960’larda yayınlanan “Kuran-ı Kerim’in Türkçe Meal-i Âlisi ve Tefsiri” adlı kitabında bile dünya merkezli bir evren tasavvuru vardır.

Eski kitapları okurken çok dikkat etmek gerekir.
Lisede, üniversitede okuduğumda ne sıkıntılar çektiğimi ben bilirim.
 
ORTA ÇAĞ’DAN ÇIKMAK

Değerli âlim Ali Bardakoğlu hocamızın yeni yayımlanan “İslam’ı Doğru Anlıyor muyuz?” adlı kitabı, Orta Çağa ait tarihî bilgilerle, İslam’ın evrensel mesajını ayırd ederek anlama konusunda fevkalade ufuk açıcı bir eserdir.

Bu bilince sahip olmayan İslam toplumları, Biruni’yi, İbn Sina’yı duyduklarında onların Müslümanlığının da kendilerinin Müslümanlığı gibi olduğunu sanıyorlar.

Halbuki onların Müslümanlığı, tekrarcı bir Müslümanlık değildi. Sorgulayan, araştıran, yeni bilgiler üreten bir Müslümanlıktı. Merhum Fuat Sezgin, “Büyük Çağ” adlı kitabının başına Biruni’nin şu sözlerini koymuştur:

“Ben her kişinin yapması gerekeni yaptım: Öncekilerin başarılarını minnettarlıkla karşılamak, onların yanlışlarını ürkmeden doğrultmak, bana gerçek olarak görüneni sonrakilere emanet etmek...”

Böyle analitik zihniyet olmadan, Müslümanların 21’nci yüzyılda yaşamakta oldukları Orta Çağ’dan çıkmaları çok zordur.

T.AKYOL
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 29

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

kalbi̇ni̇ -evi̇ni̇.i̇nsanliğinin sicakliğini açan i̇lk ülke ki̇mdi̇r..hepsi̇ mumi̇nler ülke i̇ olan al-i̇ osmani̇di̇r.sen kendi̇ tari̇hi̇ni̇ bi̇emi̇yorda.kalkmiş 96 seneli̇k bi̇r kültürünü burada siçiorsan.seni̇nle deği̇li̇m aslanim.bi̇rdaha bana müslümanlar neden geri̇ kaldi.seni̇n gi̇bi̇ler yüzünden deri̇m.çünki̇ geçmi̇şi̇ne bi̇r bak bakalim kendi̇nle hesaplaş.bu ülkeye ne verdi̇n verdi̇kleri̇ni̇n kaç katini hakkin olarak aldin bunu yap önce sonra ders ver..ulan habersappp.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 8 ay önce yorumlandı

han-hamama-hastane.kütüphane. yaptirmiş onun di̇ni̇ne ve ahlaki̇ değerleri̇ne örnem olmuş.zorlamamiş.kur i̇le kuzuyu yönetmi̇ş kendi̇si̇ni̇ bi̇lmez haddi̇ni̇ bi̇lmez i̇nsan taha yasi̇n ramazan efendi̇.sorarim sana.dünyanin tek ama tek*lai̇k ülkesi̇ hangi̇si̇di̇r**dünyada endüstri̇ i̇nki̇labi olmadan endüstri̇si̇ en yüksek olan ülke ki̇mdi̇r..dünyada hayvan haklarin-i̇şçi̇ haklarini di̇le geti̇ren ülke ki̇mdi̇r...dünyada kendi̇ i̇nancindan olsun olmasin onu siirf Allah yaratti deyu ona

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 8 ay önce yorumlandı

olanlarin ahi̇retteki̇ yeri̇.mümi̇nleri̇n müslümanlar ve öteki̇ di̇nler i̇çi̇ndeki̇leri̇n yanindaki̇ yeri̇..mümi̇n olanlarin.ti̇careti̇.mümi̇n olanlarin evli̇li̇ği̇.mümi̇n olanlarin feraseti̇..mümi̇n olanlarin i̇ş ve i̇nsanlarla hemhal olma yöntemleri̇..bak gördünmü kur'an i̇nanmiş(mümi̇n)mütmai̇n olmuşlardan bahseder.sen müslümanlarin geri̇ kalmasindan bahsedi̇yorsun..i̇yi̇de be bi̇rader sende Allah korkusu yokmu.bre gastaci.bre makalemsi̇ adam.650 yil kafi̇re yedi̇rmi̇ş i̇çi̇rmi̇ş ona

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 8 ay önce yorumlandı

sayin taha yasi̇n ramazan efendi̇ bi̇ldi̇ği̇ni̇ sandiğin şeyleri̇n gerçekten esi̇ri̇ olmuş koca bi̇r cehalete gi̇rmi̇ i̇nsansin.çünki̇ başliğin hep ayni**i̇slam dünyasi neden geri̇ kaldi..be adam..**kur'anin konusu müslümanlar neden geri̇ kaldi deği̇ldi̇r.seni̇n gi̇bi̇ müslümanlardan rövanş almanin orgazmini yaşayan bi̇ri̇si̇ olarak sen**müslümanlar veya i̇slami̇yetli̇ olanlar neden geri̇ kaldi...bak kur'an müslümanliktan bahsetmez..**mümi̇nli̇k..mümün olma.mümi̇n olmanin geti̇ri̇leri̇..mümi̇n

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 8 ay önce yorumlandı

*****====>Allah kâfirlerin müminlere galip gelmesine asla imkân vermez.” nisa: 141) ● eğer mümin olsalardı Allah teâlâ onları bu hor ve hakir durumda bırakmazdı. bunun delili Allah teâlânın şu ayetidir: Allah müminleri içinde bulunduğunuz durumda bırakacak değildir.” (âli i̇mran: 189). ● eğer mümin olsalardı Allah teâlâ her durumda onlarla beraber olurdu. bunun delili Allah teâlânın şu ayetidir: muhakkak ki Allah müminlerle beraberdir.” (enfal:19). ● fakat onlar müslümanlık aşamasında kaldi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

bakiniz kur'anda:mümi̇nler i̇çi̇n hangi̇ ayetler hangi̇ sureleri̇n ayeti̇ var ve ne müjdeli̇yor bak sayin taha bey===>- Bunu Kur’an-ı Kerim açıklıyor. Çünkü Müslümanlar müminler merhalesine yükselemediler. Şunları iyi düşün: ● Onlar gerçek mümin olsalardı Allah onlara mutlaka yardım ederdi. Bunun delili Allah’ın şu ayetidir: “Biz müminler yardım etmeyi üzerimize borç kıldık” (Rum 47). ● Eğer mümin olsalardı diğer ümmetler ve halklar arasında daha önemli ve saygın bir konumda olurlardı. Bunun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 8 ay önce yorumlandı

mümi̇n .i̇lmi̇ çi̇nde arar.yalan söyelemze.ri̇ya yapmaz.ucup etmez.hule yapmaz.komşunusu kardesi̇şenden öte bi̇li̇r.komşu karisinin namusunu kendi̇ namusu bi̇ler. kendi̇ karakteri̇ni̇ üç otuz paraya satmaz..geleceği̇ni̇n sonucunun toprak olacaği bi̇li̇r ve di̇ri̇lti̇ldi̇ği̇nde o hararetli̇ güne i̇nanmiştir.i̇şte Allah .bu mümi̇n olan müslümanlari dünyada li̇der yapar...yani̇ sayin taha akyol.seni̇n laflarin müslümanlar üzeri̇ne .**Allahin kur'ani.mümi̇nler üzeri̇ne müjdeleyi̇ci̇ ki̇taptir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

aptal..yontulamamiş.zavalli. günah -sevab bi̇lmez.hurafeye sarilir.her duyduğuna i̇nanir.ucup ki̇bi̇r ri̇ya yapar.i̇şte bunlar müslümanlardada olan hastaliklardir.böyle olanlari **Allah kafi̇re zafer olarak veri̇r.bu tür müslümanlar hep mağlup olur..**sayin akyol sen hep kendi̇ne yontan ki̇şi̇si̇n.bakaniz müsülümanlar neden geri̇ymi̇ş kalmiş sebebi̇ni̇ öğrendi̇nmi̇..oysaki̇ Allah*kur'aninda müslümanlarin en yüksek sevi̇yeli̇ olanlarina **mümi̇n di̇yor..mümi̇n:çalişir.köle olmaz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

mümi̇nler....şani̇ i̇nsanlardir müslümanlar demi̇yor..çünki̇ müslümanlik orlama bi̇r olgu amam **mümi̇n olmak.i̇slamin en üst sevi̇yesi̇.müslüman mumi̇n olmadikça müslüman kalir..boynuna zi̇nci̇r vurursun. bi̇r Allahsizin emri̇ne gi̇rer ona taparsin.cahi̇l olarak üretemez zayifliğa gi̇rersi̇n.kafi̇ri̇n arkasinda dua eder di̇leni̇rsi̇n.bunlar müslümanda olabi̇li̇cek şeyler.müslüman müslim..yani̇ di̇ni̇ kur'ana tabi̇ olmuş i̇nsanlar.amma müslümanlikta en önemli̇ bi̇r rütbe vardir.esi̇r-köle-

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

.asi̇t bi̇r kavram olarak ni̇telendi̇ri̇yorsun...bak seni̇n i̇çi̇n burada bi̇r misirli değerli̇ fi̇ki̇r üstadi eşşarafi̇ nedi̇yor..yanina gelen hri̇sti̇yana di̇yorki̇..Allah kafi̇rlere mümenli̇eri̇ gali̇p kildi.herzaman mümi̇nler kafi̇rlere gali̇pti̇r der.amma.müslümanlar gali̇pti̇r demi̇yor bakiniz **kur'an müslümanlar i̇çi̇nde ği̇lde mümi̇nler i̇çi̇n..en i̇yi̇si̇ni̇ yi̇yen.en i̇yi̇si̇ni̇ bi̇len.en temi̇z gi̇yi̇nen.en i̇lgi̇ alan.en terbi̇yeli̇ .en edepli̇. en nazi̇k.ve müşfi̇k i̇nsanlardir

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 8 ay önce yorumlandı

**eşşarafi. evet bi̇z müsülaniz hemde 1.7.mi̇lyar kadar.ama henüz **mümi̇n olamadik.bakiniz Allah.müslümanlardan bahseder.amma müslümanlarin başina bela gelenler ve sürünenler i̇çi̇n müslüman keli̇mesi̇ni̇ kullanir Allah..böyle sefi̇l ve sürünen müslümanlara Allah"2mümi̇n"olarak değerlendi̇rmez..i̇şte sayin taha akyol.bakalim sende mümi̇n olmuşmusun.bende olmuşmuyum..yani̇ taha akyol sen müslümanlardan bahsedi̇yorsun..çünki̇ **mümi̇nli̇k nedi̇r bi̇lmi̇yorsun.mümi̇nli̇ği̇de müslümanlik i̇çi̇nde

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 8 ay önce yorumlandı

sayın gastacı makalemsi bey size bu sorunuz için şu cevabı derledim..ünlü mısır fikir adamı mütfekkir erşarraffi"ye o zaman fransıskıdayken bir hrıstiyan gelir...siz müslümansınız .evet müslümanım.peki siz müslümansınız amma kuranınız tam doğrumu ..eşşarafi tabiki doğru.peki ..neden Allah müslümanları kafirler karşısında mağlup olmalarına izn veriyor.neden kafirler zengin .şöhretli.malı mülkü gani.müslümanlar neden böyle değil dedği zaman eşşafi şöyle açıklıyor .bu beyefendi iyi dinlesin

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

görmezden gelip durmadan kötüleyenlerin ;;;;**ruhhastası olduğu kesindir.ben bu adama ruh hastası.balak-cahil demiyorum ama bu adamı sevmiyorum.sebebi atgözlüğü olması..ve taraflı olması zaten kendisini basında seven az..böylelerini buraya getirmeyiniz dedik ..sayın haberalp pardon yeniçağ com. hazretlerine ama anlayan kiiiim?????bilgi önemlidir.her insan bilgiyi aktaramaz.aktarıyorum dienlerde **hakkım derken...dilenler millette bunları zaten biliyor.ecdadıma aptal-cahil diyenleri...geliyor

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

azınlıklar tarafından kullanıldı. i̇spanyolların zulmünden kaçan ve osmanlı devletine sığınan museviler, 1492 yılında yanlarında matbaa makineleri getirerek bu icattan ülke içinde de faydalanmaya devam ettiler. yine bu süreci takiben bazı azınlık gruplar da matbaayı i̇brahim müteferrikadan önce kullandılar.yani tarihi yalanları ortaya çıkarır.işte bizdeki daha dünki tarihi bilmeden yakın tarihin köleliğini dana para getirici olduğunu görmeleri.osmanlıyı-seçukluyu ve bunlara ait olan kültürü

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

**bakınız ..beyaz tarih,.com..osmanlıya küfür eden edebi olmayan namussuzların .matbaa 3 asır sonra geldi demeleri ne kadarda absürt ve yavan yalanmış..bakınız belge====>bu konuyla ilgili yaygın kanaat matbaacılığın osmanlı devletinde i̇brahim müteferrika ile başladığı yönündedir. ancak bu bilgi bilinenin aksine yanlıştır. i̇brahim müteferrika resmi kanallar ve devlet desteğiyle osmanlıda ilk sistemli matbaayı kuran kişidir. matbaa tekniği osmanlı topraklarında ilk olarak azınlıklar tarafından

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

bakınız gooleye girdim.**matbaa osmanlıya ne zaman geldi dedim bakınız bize 150 yıl sonra geldi diyen şapşallara duyurulur===>Matbaanın, Avrupa'da kullanılmaya başlandığı tarihten 200 yıl sonra, ilk kez 1726'da Osmanlı Devleti'nde İbrahim Müteferrika vasıtasıyla kullanılmaya başlandığı kabul edilir. Oysa, Osmanlı'nın ilk matbaa ile tanışması hiç de öyle değil. İlk matbaa Osmanlı'ya sanıldığının aksine ilk kez 1639 yılında getirildi.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

*sayın*alpaslan türkeş"beyin güzel birsözü vardır.aklıma hep bu adamı görünce gelir****anlatan bilgisiz-dinleyen ilgisizse-orada koca bir kaos vardır..evet bu bize akıl verenlerin küçcü ük entellektüel ezberlediği laflar ile bu millete verecekleri yoktur**haberalp..dediğim gibi sen asla yerli milli değilsin...devlet bahçeliyi bile sevmediğiniz görüyorum....milli-yerli olmak önemli.sayın bahçeli bunu iyi biliyor.bir an evvel **yerli-milli olun..hiiiç yan etkisi yok..yeniçağ gastası gibisiniz

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

en ilkel kabile bile **medenidir.bize medeniyetin.yol.su.elektrik.fabrika olduğunu söleyenler asında kocaman illet yalancılardır.teknik inkişaf ile .mediniyeti aynı kaba boca eden sümsükleardir.medeniyet.kültürdür.en ilkel kabilenin bile bir kültürü vardır.medeniyen**gönül çalma-gönüllerde yer alma manzumesidir..onun için.ben bu tür insanların konuşmalarını asla sevmem tevelerdeki proğramları bile bu halka sanki küfür gibi.bu adamın bu işi bırakmasını çok isterim ama nerdeeeee!!!!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

akşamları sohbetler olurmuş.gazi kamal genelde fikir teatisini çok yapan birisiymiş ve oradakilere aynı bu bildiğimiz vatandaş gibi===>islam ülkeleri sefil -aptal beyinsiz-kültürsüz-deve peşinde koşan hurma yiyen.haremi olan maskara.bakınız**islam terakkiye engeldir**demiş...karabekir hatıralarında buna gereken cevabı vermiş neyse yani bize böyle öğrettiler.mülsümanlar.miskin cahil-ebleh-kandökücü-deve pislinde-hurma yiyen-pislik milletlerdir.dediler .halbuki tamamen yalan çünki dünyada

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

mücevharattan zengin olmuş galata bankerliği yapmış.kimisi padişahın sarayına kadar girmiş,doktoru olmuş.hatta şeyhülsilam makamına kadar yükselen.kripto sabetayist yahudiolmuşişte bu sabetayist adı ismi cismi müslüman ama kendi kalbi tanah kutsal kitabının emrinde kalmışlar..bunlar ha bire **müslüman gerikalmış sefil millet veya sefil kavimlerdir demeye getiriyorki.**kazım kara bekir paşa-hayatını anlatan kitabında**istiklal harbi dönemi.bu günki garda müze olarak kullanılan yerde

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

ve sırcçalı köşklerinde bu milletin halkıyla hemhal olamamışlardır.bunlara gazeteci denilmez bunlar entellektüellerdir.yani her meyhanade her şeyden bir parmak yiyen sarhoşlar misali .enteldir bunlar.işleri güçleri**osmanlıda matbaa 150 sene geç gelmiş ulan bunun sebbebinide söylesenize söyleyemzler çünki zülfü yare dokunur..osmanlıya matbaanın geç gelme sebebi...selanik dönmesi sabetayistlerin isimlerini saklamaları bunun üzerinde çoğu .ıstanbula gizlice geçip.asker -paşa olmuşlar.kimisi

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

un mamüleller kendi çarşılarında sektör oluşmuştur.bu gün avrupadaki sektörel planmmlamalarda **ahilik kültürünü görürüz.benim yüksek lisansım ahilik üzerinedir...yıl 17.yy.hollanda lahey deki bir meslek odası seçimlerinde oylar başa baş çıkar 3 defadır başkanın aklına şu gelir **içinizde müslüman türklerle ticaret yapan varmı deyince ..bir kişi elini kaldırır .ve başkan tamam senin ounu iki tane sayıyorum der**buz böyle taha vaha kıvaç larla çoook uğraşırız çünki bunlar**milli-yerli

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

teknik ile bile büşük işyerleri orta ölçekli sanayii grupları oluşturmuş..bu gün dünyadaki asla olamayan***bir ütopik pazar türü:tam rekabet piyasasını saadece osmanlılar işletmişler.hemde sifır enflasyonlarla""dünyada ilk işçi toplu sözleşmesi..kütahya çini fabrikasında olmuş...sanayi dediğimiz orta ölçekli bu günün oto sanayilerinin temeli osmanlının sektör bölümlemesi..bakırcılar bakırcılar çarşısında-kunduracılar kunduracılar çarşısında.süt ve süt mamülleri kendi çarşılarında.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

en iddialı beyaz reknkte elbise giymektir.14.yüzyyılda hala ortacağın etsinideki zındık hristilanlar sizin acaip sanki atalarınız gibi bahsediyorsunuz..uyuz.kolera ve bilinen cüzzam -kadını yakmak.deliyi kazığa oturmaks hala saçmalıklarla doluyken..osmanlının payitahtine gelen yabancı seyyahlar.türklerin vakurlu insanlar olduğu.temiz pak giydiklerini..adeta hayvanların neresindeki etin külbastılık yapılacağı neresindeki hangi tarafının zor pişeceğini hepsi bilirdi....şimdi.650 yıl osmanlı

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

okuma yazması olan vatandaş çetelesidir..siz o kadar saçmasınız ki.sanki osmanlı 650 sene.kıxın nehir kenarların çadır açan.yazın otlaklara yayılmak için çıkan büyük baş hayvanlar sanıyorsunuz.ulan.osmanlının damak zevki.tüm dünya mutfaklarına **zekat olur.mezepotamya mutfağının tek temsilcisidir türkiye.zaten dünya mutfaklarıda mezepotamyadan kaynaklıdır.osmanlının en fakirinin siz gardrop diyorsunuzya bizde esbap dolabı o-deriz osmanlının 2-3 adet esbabı olurdu.hatta bunlardan birtanesi ki

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

senin gibileri osmanlıya verdi veriştirdi.ama siz osmanlı uygarlığını bileyemecek kadar bilgisizsiniz..fransanın versay sarayında 14.yüzyılda el basması kitap 9 tanedir.o dönem osmanlıda eyüp semtindeki kıraat hanalerde yüzlerce kitap vardı..senin gibeler osmanlıda eğitim%2 gibi hemmiyetsiz ve cahilane zart zurtları yaptınız..halbuki**kemal karpat gibi bir değer bunu sizin kafalırınzdan silmek için uzun araştırmalar neticesinde.al-i osmaninin okuma yazarlık oranı%45 okuma yazması olmayan%55

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

halbuki dünyanın en fakir ülkelernde bile teknik uygulanmakta-herkes dünyada olup biteni internetle anlamakta ve hissederek yaşamaktadır...bir ülke düşün 650 yıl ayakları üstünde durmuş.senin gibilerin bu üylkeye bakışı belli.neden çünki sen osmanlı denilince cumhireyetten beslenenlerin bu osmanlıya bakışının ne olduğunu bilememiş gibi basıyorsun hakareti..be adam.bir ulus elektirik düğmesine basılır basılmaz kararan bir duruma düşmesi gibi. koca bir millet bir anda**kültürsüz kaldı**

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

bu vatandaşa bir hikaye ile cevap vermem gerekir.ama değmez sebep bu kişi çaktırmadan fikrini insanlara ve bilhassa sevmekten geri kaldığı kesimlere bir nevi çatmaktır...**bir ülke düşün 650 yıl dünyanın 3 kıtasında.bu adama soruyorum.senin dediklerin doğru olsaydı.koca memalik-i al-i osmani 650 yıl kafir küffarın içinde bu koca humanizm yüklü insanlara şevk ve asil gözlerle bakan yüce devleti yaşatmazlardı...sen hala müslümanların sürünmesini.**tekniğe kapalı oluşlarını sanıyorsun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nasıl yani????! 8 ay önce yorumlandı

**bu vatandaş için ikinci yazım..haberalp..dengesizsin..türkiyede tek milliyetçi camianın lideri olan sayın bahçeli beye bile muhalifsiniz..kanal ıstanbul konusunda.sizler için iki kavram sarfetti.bu kanalı anlayamayanlar ve saçmma salak uyduruk sözlerin söyleyenlere çok kötü laf etti..bakıyorum bu haberleri kaldırmışsınız..gibi..bu vatandaşa şunu sormak lazım adam canlı değilki konuşalım**islam ülkeleri ve türkiye geri kalmadı.çağı her zaman her ülkenin yakalamasıda muktedir görülmemekte

0 Kişi beğendi.