İsrail’in kendisine yeni alanlar açma gayreti sonuç verdi

31 Aralık 2012 Pazartesi 18:50

"Türkiye'nin İsrail'in NATO faaliyetlerine katılmasının önündeki en büyük engel olan vetodan kısmen de olsa vazgeçmesinin İsrail’in uluslararası platformlarda kendisine yeni alanlar açma gayretinin...

İsrail'in kendisine yeni alanlar açma gayreti sonuç verdi

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "Türkiye'nin İsrail'in NATO faaliyetlerine katılmasının önündeki en büyük engel olan vetodan kısmen de olsa vazgeçmesinin İsrail’in uluslararası platformlarda kendisine yeni alanlar açma gayretinin sonuç verdiğini göstermektedir." dedi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan MHP Genel Sekreteri Büyükataman, sözkonusu iddialara tepki gösterdi. Hükümetin İsrail ile kanlı-bıçaklı bir görüntü verilirken perde arkasında çeşitli pazarlıklar yaptığı ileri süren Büyükataman, "Bu kapsamda Türkiye’nin, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımına ilişkin vetosunun, kısmen kaldırıldığı iddia edilmektedir. Mavi Marmara baskınından bu yana, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımını veto eden Türkiye’nin kısmen kaldırdığı iddia edilen veto ile İsrail'in NATO'nun ‘Akdeniz Diyaloğu’ çerçevesindeki seminer - eğitim gibi faaliyetlerine katılması artık mümkün olacaktır. Türkiye'nin İsrail'in NATO faaliyetlerine katılmasının önündeki en büyük engel olan vetodan kısmen de olsa vazgeçmesi İsrail’in uluslararası platformlarda kendisine yeni alanlar açma gayretinin sonuç verdiğini göstermektedir. Böylece İsrail, NATO ile doğrudan üst düzey ilişkiler kurma fırsatı yakalayacak ve bu adım İsrail’in NATO’ya dâhil olma hedefi için bir sıçrama tahtası işlevi görecektir. Daha da vahimi bu adım İsrail’in yıllardır uyguladığı insanlık dışı soykırım, taciz ve tehcir politikalarının ödüllendirilmesi anlamına gelecektir." diye konuştu.
Yorum Gönder

@name x