İstanbul'da camilerde yeni uygulama

17 Mayıs 2013 Cuma 10:08

İstanbul'da tarihi camileri ziyarete gelen turistler için yeni uygulama başladı.

İstanbul'da camilerde yeni uygulama
Yerli ve yabancı turistler camilere girerken manevi ortama uygun tek parça kıyafet ve şal giyecek.

Tarihi şehrin önemli mekanlarından Sultanahmet Camii günde 40 bin kişi ağırlıyor. Ziyaretçilerin manevi ortama uygun kıyafetle camiyi gezmesi için İstanbul Müftülüğü çalışmalarını tamamladı.

Girişe konulan kıyafetlerle hedef, manevi ortama uyum sağlanması. Cami adabına uygun olmayan şekilde gelenler için bu elbise uygulaması devreye sokuldu.Turistler ise kurallara uyuyor. Dinin gereği olan giyinme şekilleri ne ise ona uyacaklarını söylediler.Ziyaretini tamamlayan turistler, girişte ödünç aldıkları kıyafetleri çıkışta gördüğünüz üzere görevlilere teslim ediyor.Elbiseler caminin avlusundaki mini çamaşırhanede hijyene dikkat edilerek yıkanıp tekrar kullanıma hazır hale getiriliyor. Camide yapılan değişiklikler kılık kıyafetle sınırlı değil.

Camiyi ziyaret eden yabancı turistler için bilgilendirici kataloglar da hazırlandı. 8 dilde hazırlanan kataloglarda gerek cami gerekse İslam dini hakkında bilgiler sunuluyor. Ayrıca, ziyaretçi yoğunluğu sebebiyle camide oluşan koku problemine karşı düzenleme yapıldı.Bir başka uygulama ise Cuma günü gelen turistlere yönelik. Cuma günleri cuma namazı kılınana kadar, sabahtan cuma namazına kadar yabancı ziyaretlerine kapalı

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x