İSTANBUL'UN FETHİNİN 564. YILDÖNÜMÜ MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN

29 Mayıs 2017 Pazartesi 13:44

İstanbul'un fethinin yıl döneminde, Atatürk'ün Fatih Sultan Mehmet üzerine bir anısı...

İSTANBUL'UN FETHİNİN 564. YILDÖNÜMÜ MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN
 İSTANBUL'UN FETHİNİN 564. YILDÖNÜMÜ MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN. FATİH SULTAN MEHMET HAN, FETİH ŞEHİTLERİNİN VE GAZİLERİNİN RUHU ŞAD, MEKANLARI CENNET OLSUN. 

ATATÜRK: "FATİH DAHA BÜYÜKTÜR"

Atatürk, bir gün arkadaşlarıyla İstanbul ve İstanbul'un Fethi üzerine  konuşurken sözü Fatih'e getirdi. Ortaya şöyle bir sual attı: "Tarih acaba benim mi, yoksa İkinci Mehmet'in mi yaptığı işleri daha mühim bulacaktır?" 

Bulunanların hemen hepsi: "Siz" dediler. Atatürk, böyle meselelerde daima yaptığı  gibi "Niçin?" diye sordu.  Herkes sırayla Atatürk'ün Fatih'ten daha büyük olduğunu ispat için akla gelecek veya gelmeyecek delilleri sıralamakta birbirleri ile yarışa girdiler.  Hatta bazıları: "Sizin yanınızda Fatih kim olurmuş!" diyecek kadar ileri gittiler. Fakat, verilen cevapların hiçbiri Atatürk'ü tatmin etmedi. 

Nihayet söz orada bulunanların en gencine geldi: "Efendim, tarih bir imtihan salonuna benzer. Karşısına gelenlere birtakım hususi meseleler verir. Neticede verdiği problemleri halledişine ve bundaki maharetine göre bir numara verir. Aşağı yukarı tarihin imtihanına çıkanların hepsi ayrı şartlar dahilinde, ayrı meseleler karşısında kalmışlardır. Bunları en iyi halledenler de tereddütsüz on numara almışlardır. Zannımca, tarihin adamı olan şahsiyetlerin karşısında kaldıkları hadiseleri birbirleri ile karşılaştırmakla hükümlere varmak mümkün değildir. Fatih, karşısına çıkan problemleri en iyi şekilde hallederek on numara almıştır. Siz de önünüze serilen meseleleri halletmiş ve on numarayı kazanmış bir tarih büyüğüsünüz."

Atatürk, bu sözleri büyük bir dikkatle dinledi ve "Bravo!" dedi. Sonra, biraz evvel Fatih'i küçümseyen kişiye dönerek:
"Sen halt etmişsin. Ben Fatih'ten büyük olabilir miyim? Çok kereler Fatih'in karşısında kaldığı meseleleri düşündüğüm zaman ben de aynı hal çarelerine varmışımdır. Yalnız, Fatih, benim karşısında kaldığım hadiseleri nasıl hallederdi. Bunu çok merak ederim. Bana göre  Fatih benden daha büyüktür".Yorum Gönder

@name x