İşten atılan temizlik işçisi ile ilgili açıklama

09 Mart 2015 Pazartesi 19:57

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı eleştiren temizlik işçisinin 'gizli' damgalı belge ile hakkında işlem yapılması ve ardından işten atılmasını ihaleyi alan yeni firmayla ilgili bir uygulama olduğunu...

İşten atılan temizlik işçisi ile ilgili açıklama

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı eleştiren temizlik işçisinin 'gizli' damgalı belge ile hakkında işlem yapılması ve ardından işten atılmasını ihaleyi alan yeni firmayla ilgili bir uygulama olduğunu söyledi.

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde çalışan temizlik işçisi A.S. sosyal paylaşım sitesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’yu eleştirince, ‘gizli’ damgalı emirle ile işlem yapılması istendi. A.S’nin daha sonra işten atılmasının ardından bugün çıkan haberler üzerine Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Çanakkale Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük tarafından yapılan yazılı açıklamada, A.S.’nin yeni firma tarafından işe alınmadığı belirtildi. Müdürlük A.S.’nin durumu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi'nde temizlik personeli olarak görev yapan A.S.'nin internet sosyal paylaşım sitesinde (Facebook) Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile ilgili yayımladığı mesajlar ihbar olarak Müdürlüğümüze intikal ettirilmiştir. Bunun üzerine Müdürlüğümüzce Ulusal medyada da yayımlanan yazımız ile ihbarla ilgili 4857 Sayılı İş kanununa göre değerlendirmesinin firmanın yetkisinde olduğu düşünülerek bilgi verilerek cevap istenmiştir. Firma tarafından verilen 16.12.2014 tarihli yazılı cevapta ‘Söz konusu kişinin bu eylemleri adli kavuşturmanın konusu olabilecek olup, bu konuda yetkili makamlar ise Türkiye Cumhuriyet Savcılıkları ve Mahkemeleri olup, bu konuda adli makamlar yerine geçilerek işlem yapılmasının mümkün olmadığı, bu nedenle ilgi de kayıtlı yazınız gereği şirketimizce iş akdi ile ilgili bir işlem yapılması mümkün olmamış olup, kamu kurumu olarak Sayın Müdürlükçe konunun adli makamlara aktarılması ise Sayın Müdürlüğün tasarrufunda yetkisindedir.’denilmiştir. Müdürlüğümüzce konu hakkında başkaca bir işlem yapılmamıştır. Ayrıca, bahsi geçen firmanın 31.12.2014 tarihinde sözleşmesi sona ermiş ve 01.01.2015 tarihi itibariyle ihaleyi başka bir firma alarak elemanlarla yeni firma sözleşme imzalamıştır. Yeni firmanın haberde adı geçen temizlik elemanı ile sözleşme imzalayıp imzalamaması konusunda Müdürlüğümüzce her hangi bir yazışma veya talimatlandırma olmamıştır. Yeni firma ile adı geçen şirket elemanı sözleşme imzalamamıştır. Valilik makamından adı geçen kişinin işten çıkartılması ile ilgili olarak herhangi bir talimat verilmemiştir."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x