İstiklal Caddesi’nde 1 Mayıs eylemi

25 Nisan 2015 Cumartesi 14:19

DİSK ve KESK gibi sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin bulunduğu bir grup, İstiklal Caddesi’nde toplanarak Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılması için eylem yaptı. Slogan atan ve pankart açan grup, Fransız Konsolosluğu önüne kadar...

İstiklal Caddesi'nde 1 Mayıs eylemi

DİSK ve KESK gibi sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin bulunduğu bir grup, İstiklal Caddesi’nde toplanarak Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına açılması için eylem yaptı.

Slogan atan ve pankart açan grup, Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüdü. Polis ekipleri grubun Taksim’e çıkmasına engel olmak için barikat kurdu. Konsolosluk önünde grup adına basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu konuşmasında şunları söyledi: “İşçi sınıfının tarihine, değerlerine, hakkına, hukukuna 1977’deki kontrgerilla katliamında ve iş cinayetlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimize saygı göstermeyen bir iktidarın yasa dışı dayatması ile karşı karşıyayız. İnsanca çalışmak insanca yaşamak isteyen milyonlar olarak demokrasi özgürlük eşitlik ve barış özlemlerini Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında haykıracağız. 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak halkın iradesine ve mahkeme kararlarına rağmen bir gecede binlerce zeytin ağacını kesmek ormanlarımızı yok etmek derelerimizi kelepçelemektir. 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak siyasi iktidarın kadın düşmanı politikaları ve söylemleri sonucunda her gün daha da artan kadın cinayetlerinde katillere verilen iyi hal indirimidir.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x