İsveç Büyükelçisi Akesson: İzmir AB’li olmalı

20 Aralık 2012 Perşembe 10:29

İsveç’in Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, İzmir Fahri Konsolosu Haluk Özsaruhan'la birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. İzmir’e daha önce turistik amaçlı geldiğini, şimdi ilk resmî ziyaretini yaptığını...

İsveç Büyükelçisi Akesson: İzmir AB'li olmalı

İsveç’in Türkiye Büyükelçisi Hakan Akesson, İzmir Fahri Konsolosu Haluk Özsaruhan'la birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. İzmir’e daha önce turistik amaçlı geldiğini, şimdi ilk resmî ziyaretini yaptığını belirten Akesson, ekonomik açıdan dinamik bir şehir olduğunu, ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla bir dizi temasta bulunacağını söyledi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklediklerini belirten Büyükelçi Akesson, “Türkiye’nin AB üyeliği, bizim için hem ekonomik hem politik açıdan çok önemli. Ortadoğu ülkelerini anlamak için de Türkiye’ye ihtiyacımız var. Özellikle Türkiye’nin genç nüfusuna ihtiyacımız var. İzmir gibi dinamik bir şehri, AB’de görmek istiyoruz.” dedi. Misafir büyükelçinin İzmir’e ilişkin olumlu düşüncelerini duymaktan mutlu olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu da AB üyesi bir Türkiye’nin, bulunduğu coğrafya itibariyle dünya barışına katkı sağlayacağını, bunun en kısa sürede hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x