İZBAN teknolojik tamir üssüyle diğer şehirlere de hizmet veriyor

16 Şubat 2013 Cumartesi 11:45

Trenlerdeki arızayı daha depo girişinde tespit eden sistemi bulunan, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezine sahip İZBAN, artık diğer raylı sistemlere de hizmet üretiyor. Türkiye’nin havalimanı bağlantılı en büyük şehiriçi banliyö...

İZBAN teknolojik tamir üssüyle diğer şehirlere de hizmet veriyor

Trenlerdeki arızayı daha depo girişinde tespit eden sistemi bulunan, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezine sahip İZBAN, artık diğer raylı sistemlere de hizmet üretiyor. Türkiye’nin havalimanı bağlantılı en büyük şehiriçi banliyö sistemi İZBAN’ın İzmir'in Çiğli ilçesindeki 77 bin metrekarelik bakım atölyesi, bir teknoloji üssü gibi çalışıyor. 20 bin metrekaresi kapalı olan, genişliği sebebiyle ana hattan ayrı bir sinyalizasyon sistemi ve trafik kontrol merkezi tarafından yönetilen tesiste, 43 tren setinin bütün muhtemel arızaları ve bakımları, son teknoloji ürünü cihazlarla yapılıyor. Günde ortalama 200 bin yolcu taşınan İZBAN, bu üs sayesinde tren seti sayısında eksilme riski taşımadan İzmir halkına hizmet vermeye devam ediyor.

Ankara Yüksek Hızlı Tren setlerinin tekerleklerinin de değiştirildiği merkez, teker tornası için İzmir Metrosu ile işbirliğini geliştiriyor. Bakım atölyesi, gelecek dönemde Ankara ve İzmir’in yanısıra diğer şehirlerdeki trenlerin bakım onarımlarını da yapacak. İZBAN atölyesi, özellikle tren teşhis sistemiyle dikkat çekiyor. Türkiye'de ilk defa kullanılan bu sistem sayesinde arızalar, daha depo girişinde tespit ve rapor edilirken tren hiç vakit kaybetmeden bakıma alınıyor. Teşhis sisteminden gelen bilgiler doğrultusunda arıza giderilirken teker tornası ve ölçümü, buji testi ve değişimi, amortisör, hava yastığı ve yay kontrolleri, aks tamirleri gibi işlemler yapılıyor. Ayrıca trenin içi ve dışı temizleniyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x