İzmir’de 361 bin binanın bilgileri sanal ortamda

20 Şubat 2013 Çarşamba 10:33

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşınmazlara ait imar durum belgelerini internette yayınlamaya başladı. İzmirliler, ilgilendikleri binanın imar durum bilgilerine "www.izmir.bel.tr" adresinden ücretsiz ulaşabilecek. Sisteme, yakın zamanda şehir...

İzmir'de 361 bin binanın bilgileri sanal ortamda

İzmir Büyükşehir Belediyesi, taşınmazlara ait imar durum belgelerini internette yayınlamaya başladı. İzmirliler, ilgilendikleri binanın imar durum bilgilerine "www.izmir.bel.tr" adresinden ücretsiz ulaşabilecek. Sisteme, yakın zamanda şehir dönüşümü projeleri ve o kapsamdaki binalar da eklenecek.

İzmir genelindeki taşınmazların imar haritalarını tarayarak dijital ortama aktaran Büyükşehir Belediyesi, e-belediyeciliğin en önemli hizmetlerinden biri olan bilgilendirme amaçlı “imar durum belgesi” hizmeti vermeye başladı. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan sistem, 2 Boyutlu Kent Rehberi üzerinden hizmet veriyor. Uygulama sayesinde vatandaşlar, taşınmazlarının imar planındaki durumunu internetten öğrenebilecek. Böylece hem onlar yorulmayacak hem de belediyelerin ilgili birimlerindeki yoğunluk azalacak. Sistem ilk etapta Konak, Bornova, Karşıyaka, Bayraklı, Karabağlar, Çiğli, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Gaziemir ve Buca ilçelerinde kullanılma açıldı; diğer 10 ilçede de bir süre sonra kullanılabilecek.

Yeni uygulamada Coğrafi Adres Bilgi Sistemleri veritabanı güncellenerek, Ulusal Adres Veritabanı ile ilişkilendirildi. Bu sayede güncel adres bilgilerine ulaşılan 360 bin 745 binanın imar planları paylaşıma açıldı. Vatandaşlar, kendisine ait taşınmazı sorguladığında binanın güncel plan kararlarını, adres bilgilerini ve fotoğraflarını görebiliyor. Taşınmazın çevresine ait planlama kararlarını da görme imkanı sağlayan uygulama hakkında bilgi veren Belediye Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürü Zafer Beydilli, plan ve adres bilgilerini düzenli olarak güncelleyip İzmirlilere doğru bilgileri sunduklarını söyledi. Son günlerde gündemde olan şehir dönüşümü projelerinin de siteme dahil edileceğini belirten Beydilli, “Büyükşehir Belediyesi’nin altı bölgedeki kentsel dönüşüm projelerini sisteme entegre ediyoruz. Yakın zamanda çalışmalarımızı tamamlayacağız. Vatandaşlar, kendi taşınmazlarına ait bilgilere bakarken binalarının kentsel dönüşüm alanı içinde kalıp kalmadığını öğrenebilecek. Bu sayede kulaktan dolma bilgilere değil, güncel imar planlarına ulaşılarak karışıklığın önüne geçilmiş olacak.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x