İzmir'deki Emir Sultan Türbesi'nde restorasyon devam ediyor

31 Ocak 2013 Perşembe 11:54

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, şehrin en önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında başladığı restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Türbenin kubbe...

İzmir'deki Emir Sultan Türbesi'nde restorasyon devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yaptığı protokol kapsamında, şehrin en önemli tarihi eserlerinden Emir Sultan Türbesi ve çevre yapılarında başladığı restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Türbenin kubbe bölümü orijinaline uygun olarak düzenlendi ve bahçe bölümünde ana girişteki eklenti duvarlar kaldırıldı. Dergâh yapısında eksik olan duvarlar tamamlandı. Ayrıca dergâh ve misafirhane bölümlerinin sıva işleri ve çatısı bitirildi. Türbe bahçesinde yer alan hamam yapısındaki çalışmalarda son aşamaya gelindi. Çevre düzenlemesine ise önümüzdeki günlerde başlanacak.

Namazgâh Mahallesi’nde bulunan, İzmir’i alırken şehit düşen ve halk arasında “Emir Sultan” adıyla bilinen Aydınoğulları Beyliği komutanlarından Seydi Mükeremeddin’in nâşının yer aldığı türbenin bahçesinde, Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın dedesi Uşakizade Sadık Bey ve eşi Makbule Hanım ile Aydın Valisi Ahmet Esat Paşa, Kestanepazarı Camisi kurucusu Mısırlı Hüseyin Nuri Efendi, İzmir Kadısı Şükrüzade Abdülkadir Paşa gibi devrinin önde gelen isimleri de medfun. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projeler çerçevesinde restorasyon çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Emir Sultan Türbesi alanında, harabe halindeki aşhane, hamam ve dergâh olarak kullanılmış üç yapı kalıntısı bulunuyor. Restorasyondan sonra dergâh, sosyal amaçlı hizmet verecek. Hamam yapısı, aslına sadık kalınarak yenileencek. Aşhane buluntuları ise üzeri bir sundurmayla kapatılarak korunacak. Türbe binasının iç ve dış restorasyonu devam ediyor. Hazireye (mezarlık bölgesi) ait mezar taşları tasnif edilerek yerinde korunacak. Alanda bir de güvenlik binası yapılacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x