İzmir'in asayişine kadın eli değdi

19 Aralık 2012 Çarşamba 11:06

İzmir trafiğine el atan kadın polisler, bu sefer şehrin asayişinde rol alacak. Bornova ve Balçova İlçe Asayiş Ekipler amirliklerinde görevlendirilen iki kadın komiser yardımcısı, dört ayda 450 olayda yaklaşık 500 kişiyi gözaltına aldı.İzmir...

İzmir'in asayişine kadın eli değdi

İzmir trafiğine el atan kadın polisler, bu sefer şehrin asayişinde rol alacak. Bornova ve Balçova İlçe Asayiş Ekipler amirliklerinde görevlendirilen iki kadın komiser yardımcısı, dört ayda 450 olayda yaklaşık 500 kişiyi gözaltına aldı.

İzmir İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın talimatıyla şehrin trafiğinden sonra Komiser yardımcıları Betül Şenol ve Derya Şendur, asayiş ekiplerinde görevlendirildi. Türkiye’de görev yapan 10 kadın komiser yardımcısından ikisi olduklarını belirten Şendur, bir kadın olarak görev yapmanın zor olmasının yanında teşkilatın kendilerinden beklentilerinin de yüksek olduğunu söyledi. Önceleri meslekdaşları ve diğer vatandaşların yadırgadığını ifade ederek, “Sonuçta toplumumuzda bir kadın imajı var. Başta yadırgıyorlar ancak sonra belki de rütbemize saygıyla, ‘Kusura bakma komiser abla.’ diyorlar. Suçlularda da ister istemez farklı bir psikoloji oluşuyor. Erkeklere direnen, küfür eden bir suçlu bizi görünce şaşırıyor, küfür etmekten vazgeçip daha mantıklı davranıyor. Bu da lehimize oluyor.” diye konuştu. Kendilerine duyulan güvene teşekkür eden Derya Şendur, her kurumda olduğu gibi Emniyet Teşkilatı'nda da kadınların olması gerektiğini, bu konuda İl Emniyet Müdürü Bilkay’dan büyük destek gördüklerini kaydetti. Polis Koleji ve Polis Akademisi’nde birlikte sekiz yıl geçiren Şenol ile Şendur, aynı zamanda siyah kuşak sahibi karateci. Bugüne kadar bu özelliklerini kullanmayı gerektirecek bir olay yaşamadıklarını anlatan Betül Şenol, “Birçok olayla karşılaşıyoruz. Her ne kadar duygusal olarak yıpratıcı olsa da soğukkanlı davranmaya çalışıyoruz. Ne olursa olsun, duygularımızı ön plana çıkarmadan profesyonel davranıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Gönder

@name x