Kapı ve pencereleri olmayan evde kalan aile donma tehlikesi geçiriyor

13 Ocak 2013 Pazar 11:32

Bitlis'in Tatvan ilçesinde; elektriği, kapısı ve penceresi olmayan evde kalan 6 kişilik Ok ailesi, her gün donma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Evleri olmadığı için Cumhuriyet Mahallesi'nde, kendilerine ait olmayan kapısız, penceresiz...

Kapı ve pencereleri olmayan evde kalan aile donma tehlikesi geçiriyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde; elektriği, kapısı ve penceresi olmayan evde kalan 6 kişilik Ok ailesi, her gün donma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor.

Evleri olmadığı için Cumhuriyet Mahallesi'nde, kendilerine ait olmayan kapısız, penceresiz afet evlerinden birine sığınan Ok ailesi, yaşları 2, 5, 7 ve 12 arasında değişen 4 çocuklarıyla birlikte yaşıyor. Ok ailesi, soğuk havada, zor şartlarda yetkililerden ve hayırseverlerden uzanacak yardım elini bekliyor.

Maddi durumları yetersiz olduğu için yakacak alamayan ve bu yüzden komşulardan yapılan yardımlarla geçinmeye çalışan 6 kişilik Ok ailesi, çocuklarını gece eksi 20’lere kadar düşen soğuklar karşı battaniyelerle soğuktan korumaya çalışıyor.

Aile reisi Zahir Ok, maddi durumları olmadığı için kış ayında dışarıda kalmamak için kendilerine ait olmayan boş, yıkık dökük, elektriksiz, kapı ve penceresiz afet evlerinden birine sığındıklarını söyledi.

Yaklaşık 5 aydır bu evde kaldıklarını ifade eden Ok, “Maddi durumumuz yok. Bu yüzden mecburen çocuklarımla dışarıda kalmamak için buraya sığındık. Evin ne elektriği, ne kapısı ne de penceresi var. Kendi çabalarımızla kapı ve pencereleri naylonla kapatmaya çalıştık. Ancak yine de soğuk geçiriyor. Yakacağımız yok, soba bile yakamıyoruz. 4 çocuğum gece gündüz evde donma tehlikesi geçiriyor. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Yaz aylarında dağlarda çobanlık yaparak geçinmeye çalışıyorum. Ancak şu an kış olduğu için iş yok, işsizim, evime, çocuklarıma herhangi bir şey alamıyorum. Yetkililerden biz el uzatmalarını istiyorum.” diye konuştu.

Zahir Ok’un eşi İpek Ok da bir çocuğunun henüz 2 yaşında olduğunu, bu yüzden geceleri donmasın diye beşikte üzerini sıkı sıkı örtmeye çalıştığını, ancak buna karşın yine de diğer çocukları gibi sabahlara kadar üşüdüğünü belirtti.

Herhangi bir gelirleri olmadığına vurgu yapan 4 çocuk annesi İpek Ok, şöyle konuştu: “Yaşları 2, 5, 7 ve 12 arasında değişen 4 çocuğum var. 2’si okula gidiyor. Kendimden ve eşimden geçtim. Ancak bu çocuklarım soğuğa dayanamıyor. Üzerlerine battaniye örtüyorum ancak kapı ve pencere olmadığı için içeriye soğuk hava geliyor. Bu yüzden her ne kadar üzerlerini örtsem yine de sabahlara kadar yatağın içinde titriyorlar. Yakacağımız yok, soba bile yakamıyoruz. Yakacak alacak durumumuz yok. Bazen komşular yardım ediyor. Birkaç gün onunla idare edip ısınmaya çalışıyoruz. Ancak birkaç gün sonra yine yakacağımız bitiğinde çocuklarım yine üşüyor. Sabahlara kadar çocuklarım dondu mu? Yoksa üşüyorlar mı? Diye kontrol ediyorum. Eşimle birlikte sabahlara kadar uyuyamıyoruz, çocuklarımıza soğuktan bir şey olacak diye. Yetkililerden ve hayırseverlerden bize yardım eli uzatmalarını istiyoruz.”Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x