Kazada bir bacağını kaybeden inşaat ustası, kapı kapı gezip iş arıyor

22 Mayıs 2015 Cuma 09:19

Kırıkkale’de 1,5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası sol bacağı kesilen inşaat demir ustası Medet Y., (44) dağılan yuvasını tekrar bir araya getirmek için tek bacağı ile iş arıyor. Medet Y, yüzde 48 engelli raporuna rağmen iş...

Kazada bir bacağını kaybeden inşaat ustası, kapı kapı gezip iş arıyor

Kırıkkale’de 1,5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonrası sol bacağı kesilen inşaat demir ustası Medet Y., (44) dağılan yuvasını tekrar bir araya getirmek için tek bacağı ile iş arıyor. Medet Y, yüzde 48 engelli raporuna rağmen iş bulamadığını, çalışamadığı için de eşinden ayrıldığını ve üç çocuğunu da göremediğini söyledi.

1,5 yıl içinde başına gelen talihsizlikleri anlatan Medet Y., “Ankara’da inşaat demircisi olarak çalışıyordum. Ankara’dan Kırşehir’e kurban bayramı için geliyordum, kendi aracımla trafik kazası yaptım ve sol bacağım kırıldı. Parmaklarım oynuyor ve damarlarım çalışıyordu ancak daha sonra durumum kötüleşti ve sol bacağım cerrahi bir operasyonla diz kapak üstünden kesildi. 18 yıllık eşim engelli durumumu gerekçe göstererek çocuklarımı da alarak evden ayrıldı.” dedi.

Geçirdiği trafik kazası sonrası kusurlu bulunan ve para cezasını ödeyemediği için hapis yattığını söyleyen Medet Y, çaresizliğini şu sözlerle ifade etti: “Geçirdiğim kaza sonrası, evime 500 lira trafik cezası geldi. İşsiz ve parasız olduğum için ödeyemedim. İkinci defa evime gelen tebligatta para cezasını ödemezsem 25 gün hapis cezası yatacağım bildirildi. Eşim de evden ayrılınca tek başıma kaldım ve baba ocağım Kırşehir’e geldim. Bir ay önce Valiliğe, Sosyal Yardımlaşma'ya başvurdum ama oradan da henüz bir netice öğrenemedim, ilgileneceklerini söylediler. Belediye Başkanlığı'na müracaat ettim, yüzde 48 engelli raporum var dedim, engelli kadrosunun şu an için dolu olduğu cevabını aldım. Para cezasını ödeyemeyeceğim için Kırşehir Cezaevi'nde 25 gün hapis yattım. Üç gün oldu tahliye olalı, tek bacağımla kapı-kapı dolaşıp iş arıyorum.”

İşsiz olduğu için gidecek yeri de olmadığını ifade eden ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisindeki bekleme koltuklarında geceleri yattığını belirten Medet Y., “Gidecek yerim yok, 3 gündür, acil serviste bekleme koltuklarında yatıp kalkıyorum. Yüzde 48 oranında engelliyim, raporum olmasına rağmen çalışmak ve ailemi kurtarmak istiyorum. Aileme katkım olsun diye devlet büyüklerimizden iş istiyorum.” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x