Kazdağları'nın zirvesinde kış, eteklerinde bahar yaşanıyor

24 Nisan 2013 Çarşamba 11:50

Türkiye'nin oksijen deposu Kazdağları'nın bin 765 metre yükseklikteki zirvesinde, nisan ayının sonunda kar keyfi yaşanırken eteklerinde rengarenk çiçeklerin açtığı ilkbahar havası hakim. Efsaneleri ve ekolojik özellikleriyle dünyada en...

Kazdağları'nın zirvesinde kış, eteklerinde bahar yaşanıyor

Türkiye'nin oksijen deposu Kazdağları'nın bin 765 metre yükseklikteki zirvesinde, nisan ayının sonunda kar keyfi yaşanırken eteklerinde rengarenk çiçeklerin açtığı ilkbahar havası hakim. Efsaneleri ve ekolojik özellikleriyle dünyada en önemli kaynak değerlerden birisi olan Kazdağları'nda, birkaç mevsim birden yaşanıyor. Dağın zirvesine çıkan ziyaretçiler, nisan ve mayıs aylarında yoğun bir sis bulutu arasında kartopu oynayabiliyor.

Soğuk havanın hakim olduğu zirvede beyaz bir kar örtüsü, adeta gelinlik gibi dağı süslüyor. Zirvede sıcaklık 8 dereceyi gösterirken Edremit Körfezi'nde ise 23 dereceyi buluyor. Kazdağları'nın zirve noktası, kuş uçuşu denize 18 km. mesafede. Akçay, Altınoluk ve Güre gibi yerlerde denize girilirken zirvede kartopu oynanıyor. Yetkililer, Kazdağları'nın zirveden güneye bakan 21 bin 456 hektarlık kısmının, 1993 yılında millî park ilan edildiğini belirtti. Bugüne kadar parkla ilgili bir dizi çalışma yapıldı. Bu çerçevede Kazdağları Millî Parkı ve yakın çevresi arkeoloji, doğal kaynak, kültürel ve tarihÎ kaynak değerleri itibariyle sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada önem kazanmaya başladı. Kazdağları, endemik bitki türlerinin yanısıra hava kalitesi olarak da dünyada ender olarak yerlerden biri. Önümüzdeki süreçte bu doğal kaynak değerlerinin UNESCO tarafından korunması için çalışma yürütülüyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x