Klasik otomobilcilerden üç ülke arasında dostluk turu

30 Nisan 2015 Perşembe 13:16

Komşu üç ülkenin klasik otomobil tutkunları 5. kez bir araya geliyor. Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan oluşan klasik otomobilciler konvoyu Meriç Nehri etrafında dostluk turu atacak. Klasik otomobillerin bu yılki toplanma merkezi Bulgaristan’ın...

Klasik otomobilcilerden üç ülke arasında dostluk turu

Komşu üç ülkenin klasik otomobil tutkunları 5. kez bir araya geliyor. Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan oluşan klasik otomobilciler konvoyu Meriç Nehri etrafında dostluk turu atacak.

Klasik otomobillerin bu yılki toplanma merkezi Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) şehri. Bu kapsamda, Edirne’den 15 araçtan oluşan klasik otomobil konvoyu Selimiye Camii önünde biraraya geldi. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın start vermesiyle birlikte araçlar Bulgaristan’a hareket etti.
Akşam saatlerinde üç ülkenin klasik otomobil tutkunları buluşacak. Geceyi burada geçirecek olan otomobilciler, yarın sabah saat 10.00 sıralarında Yunanistan’ın Dedeağaç şehrine hareket edecek. Yunanistan’da da bir gece kalacak olan klasik otomobilciler, bin 800 kilometrelik parkurun kalan kısmını tamamlamak için yeniden yola çıkacak ve 2 Mayıs'ta Uzunköprü’den Türkiye’ye giriş yaparak parkuru tamamlamış olacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlenen merasimde yaptığı konuşmada, Meriç Nehri’nin üç ülkenin ortak paydası olduğunu belirterek, bu nedenle projenin adının 'Üç ülke, üç şehir ve bir nehir' olduğunu söyledi. Edirne’de oluşan 20 araçlık konvoyun Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) şehrine hareket edeceğini ifade eden Gürkan, “Filibe’de bir akşam kaldıktan sonra yarın Yunanistan Dedeağaç’a geçecekler. Orada da bir akşam kaldıktan sonra 2 Mayıs’ta tekrar Uzunköprü üzerinden Edirne’ye dönecekler.” dedi.

Bir gün klasik bir otomobile sahip olmanın kendisinin bir hayali olduğunu anlatan Gürkan, “İleride büyüyünce ben de klasik bir otomobil sahibi olacağım. İnşallah. Arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Edirne Klasik Otomobilciler Derneği Dönem Başkanı Mustafa Çubukçu da bu organizasyondaki amaçlarının komşu ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşliği geliştirmek olduğunu belirtti. Türk insanına klasik araç kullanmanın zevkini ve alışkanlığını kazandırmayı arzu ettiklerini kaydeden Çubukçu, “Hareket yerimiz bu yıl Plovdiv (Filibe). Yunanistan ve Bulgaristan’daki arkadaşlarla orada toplanacağız. Hareket saatimiz de yarın saat 10.00 olacak. Biz oraya ekibe katılmak için gidiyoruz. Buradan 15 araç olarak katılıyoruz ama dönüşte takriben 70 araç Edirne’ye intikal edecek.” açıklamasını yaptı.

Mehmet Kuruçay ise Edirne’den Filibe’ye, oradan da Yunanistan Dedeağaç’a geçeceklerini anlatarak, Uzunköprü üzerinden Edirne’ye gelerek parkuru tamamlayacaklarını ifade etti. Bin 800 kilometrelik bir yol kat edeceklerini dile getiren Kuruçay, “Amacımız Meriç’i kapsayan üç ülkenin üç şehrinin insanlarını bira araya getirmek.” şeklinde konuştu.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x