Köyde mahsur kalan 3 hastanın imdadına UMKE koştu

18 Ocak 2013 Cuma 15:21

Van’ın Başkale ilçesinde yağan yoğun kar yağışından sonra ulaşıma kapanan köy yolları nedeniyle, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) paletli ambulansla hastalara ulaşmaya çalışıyor. Yolu halen açılamayan Yurrtepe köyünde 3 hasta...

Köyde mahsur kalan 3 hastanın imdadına UMKE koştu

Van’ın Başkale ilçesinde yağan yoğun kar yağışından sonra ulaşıma kapanan köy yolları nedeniyle, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri(UMKE) paletli ambulansla hastalara ulaşmaya çalışıyor. Yolu halen açılamayan Yurrtepe köyünde 3 hasta ekiplerin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

Başkale’de 1 haftandan bu yana görev yapan UMKE sağlık ekipleri Van İl Sağlık Müdür Yardımcısı Hamit Karataş yönetiminde Başkale’ye bağlı 132 köy ve mezrada sağlık durumları ciddi olan 54 hastayı ambulanslarla Başkale Devlet Hastanesi'ne ulaştırılırken, 147 hasta ise köydeki evlerinde tedavi edildi. Başkale’de yağan kar yağışı yüksek kesimlerde 2 metreyi geçerken, Başkale İlçe Özel İdaresi'ne ait araçlarda çığın altında kaldığı için çoğu hasta köylerinde mahsur kalmıştı. Yolu halen açılamayan Yurrtepe köyünde 3 hasta olduğu ihbarının alınması üzerine sağlık Ekipleri bu köye yönlendirildi. Sağlık ekipleri ile beraber 3 saate Yurttepe köyüne giden İl sağlık Müdür Yardımcısı Hamit Karataş, köydeki evlerinde üzerine kaynar su dökülen Bilal Tan(11) isimli çocuğun pansumanını yaptı. Hasta olan köy öğretmeni Muharrem Taşkıran(27) köyde yapılan tedavisinden sonra sağlık durumu ciddi olduğu için Başkale Devlet Hastanesi'ne gönderildi. Köyde hayvanlarına yem vermek için ahıra giren 16 yaşındaki Ersin Özdemir isimli çocuk ise bir ineğin yüzüne tekme atması sonucu ağır yaralandı. Yüzü ve kafası morluklar içinde kalan çocuk sağlık ekiplerinin evine gitmesiyle ilk tedavisi yapıldı. Yapılan tedaviden sonra sağlık ekibinde bulunan UMKE doktoru bu hastanın acil olarak Başkale’ye gitmesi gerektiği ve buradan da acil olarak Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmesi gerektiğini belirtti. Sağlık İl Müdür Yardımcısı ve UMKE Bölge sorumlusu Hamit Karataş köy muhtarı ile yaptığı görüşmede, köyde başka hastanın olup olmadığını öğrendikten sonra sağlık ekipleri bu hastaları alarak Başkale Devlet Hastanesi'ne döndü.

UMKE ekipleri Başkale’de hazırda bekletilirken olacak bir olumsuzluğa karşı ekipler göreve hazır duruyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x