"Kumda ve sert çamurda yürümek düztabanlığı önlüyor"

31 Ocak 2013 Perşembe 10:48

Uzmanlar, kumda ve sert balçık çamurda yürümenin, ayak içi kaslarını güçlendirerek düztabanlığı önlediğini belirtiyor. Özel Tatvan Can Hastanesi Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Opr. Dr. Savaş Tunay, kumda ve sert balçık çamurda yürümenin...

Uzmanlar, kumda ve sert balçık çamurda yürümenin, ayak içi kaslarını güçlendirerek düztabanlığı önlediğini belirtiyor.

Özel Tatvan Can Hastanesi Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Opr. Dr. Savaş Tunay, kumda ve sert balçık çamurda yürümenin düztabanlığı önlediğini söyledi. Opr. Dr. Savaş Tunay, düz tabanlığın ayak içindeki kaslarla, ayak altını örten kasların zayıflığından kaynaklanan bir hastalık olduğunu belirterek, "Düz tabanlık, genellikle ailesel yatkınlıktan kaynaklanan bir hastalık. Bu tür vakalarda, ayağın iç kaslarının güçlendirilmesi gerekir." dedi.

TEDAVİ ŞART

Beyin ve sinir sistemindeki bir takım hasarların yanı sıra travmaya bağlı olarak da düztabanlığın oluşabileceğini söyleyen Opr. Dr. Tunay şöyle konuştu: "Düztabanlıkta uygun bir tedavi görülmemesi halinde, ayağın altı bir ayı tabanı gibi düz olur. Hafif ve orta şiddetli düztabanlıklarda bir şey yapmaya gerek yok. Ortopedik ayakkabılarla veya ortopedik tabanlıklarla bu sıkıntı giderilebilir. Ayak parmaklarıyla yere düşmüş bir kalemi ya da bir çubuğu almak, topuk üzerinde veya parmak uçlarında bir balerin gibi yürümek, deniz kumu veya sert vasıflı balçık çamurda yürümek ayak içlerindeki kasları güçlendirir, ayağın altında kubbeyi oluşturan zarı daha güçlü vasıflı yapar. O nedenle aileler küçük çocuklarına yaz sezonunda ne kadar çok kumda yürüme fırsatı verirlerse, düztabanlık korkuları da o denli azalır."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x