''Kuran dinletilen fasülye üç kat fazla büyüdü''

23 Mayıs 2013 Perşembe 09:02

İmam Hatip öğrencisinin Tübitak'a sunduğu projeyi, sizlere yorumsuz sunuyoruz !

''Kuran dinletilen fasülye üç kat fazla büyüdü''

Gürültü kirliliğinin canlılar üzerindeki etkisini araştıran öğrenci, Kuran dinlettiği bitkilerin diğerlerine göre üç kat daha fazla büyüdüğünü “tespit etti.”

Antalya Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci Levent Akbaba, hazırladığı “Canların Gıdası Kur'an-ı Kerim Projesi” ile gürültü kirliliğinin canlılar üzerinde bıraktığı olumsuz etkiyi “araştırdı.”

CİHAN haber ajansının haberine göre, Akbaba'nın araştırması sonucunda, Kur'an-ı Kerim dinletilen bir bitkinin diğer iki bitkiye göre 3 kat daha fazla büyüdüğü “ortaya çıktı.”

Söz konusu haberin geri kalan kısımı ise şöyle:

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'na proje sunan Levent Akbaba ile proje koordinatörleri Feriha Taycı ve Nurhan İlhan ile birlikte projeyi tanıttı. Akbaba, proje kapsamında ses geçirmeyen yalıtımlı üç kaba üçer adet fasulye tohumu ektiğini söyledi.

a_a-002.jpg

Birinci kapta bulunan fasulyelere bir hafta süresince “dünyaca ünlü hafızlar Mustafa İsmail, Abdüssamed ve kendi sesinden Kur'an-ı Kerim okuduğunu, ikinci kaba kulakları rahatsız eden müzik sesi ve üçüncü kaptaki fasulyeye hiçbir ses vermediğini belirten Akbaba, bir hafta sonra Kur'an-ı Kerim dinletilen fasulyenin boyunun 33 santime, sessiz ortamda büyüyen fasulyenin 11 santime ve kulağa rahatsızlık veren ve içinde karamsar sözler bulunan şarkılar dinletilen fasulyede ise çimlenme gözlemlenmediğini kaydetti.

Projenin gayesinin kulak tırmalayıcı seslerin canlıların üzerindeki negatif tesirini göstermek olduğunu belirten Akbaba, güzel ses ve Kur'an ayetlerinin bitkiler üzerinde pozitif etkisi olduğunu laboratuar ortamında ispatladıklarını söyledi.

Akbaba, "Şiddet içerikli her kötü söz sadece insanı değil, doğadaki bütün canlıları etkiliyor. Küstürüyor. Sürekli şiddet içerikli söz ve içinde karamsarlığı barındıran şarkıların dilettiğimiz kapta fasulye çimlenmedi. Bu nedenle atalarımız 'Gönül bir sırça saraydır kırılırsa yapılmaz' sözünü boşuna söylememiş. Kötü, karamsarlık ve gürültü kirliliği yapan sözler bitkileri bile bu kadar olumsuz etkilerken insan ruhunu ne hale getirir iyi düşünelim. Güzel göz ruhun en güzel ilacı" dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x