Lazboardlı köylüler profesyonellere taş çıkartıyor

21 Ocak 2013 Pazartesi 13:49

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Meşeköy köyünde yaşayanlar kışın snowboarda benzeyen ve yörede ‘lazboard’ olarak nitelendirilen tahtalar yardımıyla ulaşım sorununu çözüyor. 7’den 70’e herkesin lazboard kullandığı köyde köylüler;...

Lazboardlı köylüler profesyonellere taş çıkartıyor

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Meşeköy köyünde yaşayanlar kışın snowboarda benzeyen ve yörede ‘lazboard’ olarak nitelendirilen tahtalar yardımıyla ulaşım sorununu çözüyor. 7’den 70’e herkesin lazboard kullandığı köyde köylüler; karda ulaştıkları hız ve kıvraklıkla profesyonel snowboardcılara taş çıkartıyor.

Köyden karayoluna uzanan yaklaşık 3 kilometrelik dik yolu tahtalarla kayarak inen köylüler, daha sonra da araçlarla ilçeye gidiyor. Yüksek kesimde yaşayanlar da, köyün alt kısmında yaşayan akrabalarına gidebilmek için lazboarodları kullanıyor.
Meşeköy köyü sakinlerinden Ömer Havuz (70), köyden tahtalarla yaklaşık 5 dakikada alt kesimde bulunan köprüye ulaştıklarını ifade ederek, "Yaklaşık 100-120 kilometre sürat yaparız. Elimizdeki değnekte frenimiz." dedi.
Mustafa Havuz ise lazboardla ilgili olarak, "5 yaşımda kaymaya başladım, hala daha kayıyorum. Köyde ulaşım tahtalarla sağlanıyor. İlçeye inmek için aşağıdaki köprüye kadar tahtayla kayıyoruz." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x