LEYLA ZANA BERAAT ETTİ

12 Temmuz 2017 Çarşamba 10:30

Üstelik de beraat görüşünü savcı bildirdi. Bebek katilinin resmi ile zafer işareti yapan da düşünce özgürlüğü ile açıklanmış ve beraat ettirilmişti.

LEYLA ZANA BERAAT ETTİ
 Leyla Zana ilk duruşmada beraat etti

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 3 ayrı suçlamadan 21 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti 

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana hakkında çeşitli tarihlerde katıldığı yürüyüş ve basın açıklamaları gerekeçesiyle 8 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Zana’nın ara celsede savunma yaptığı için katılmadığı duruşmada avukatı hazır bulundu. Yoklama ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada savcı, davanın esası hakkında mütalaasını verdi. Savcı, Zana’nın üzerine atılı suçları işlediğine dair mahkumiyete yeterli şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı bir delil bulunmadığı gerekçesiyle bu suçlardan ayrı ayrı beraatine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi. Ardından söz alan Zana’nın avukatı İbrahim Çeliker ise mütalaaya katıldıklarını, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Savunmanın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Zana’nın üzerine atılı suçları işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle hakkında açılan davada beraat kararı verdi.

Dava hakkında

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Zana, 8 Şubat’ta Diyarbakır’da gözaltına alınmış ifadesi alındıktan sonra “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı. Zana hakkında hazırlanan 156 sayfalık iddianame, Demokratik Toplum Kongresi’nde yürüttüğü faaliyetleri, 2012 yılında yasaklanan Newroz etkinliğine ve yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazesine katılması ve 2012 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde yaptığı konuşma suçlama konusu yapılmıştı. Zana, 2012 yılında katıldığı Newroz etkinliğinde “örgüt propagandası olabilecek tarzda zafer işareti yapmak” ile suçlanmıştı. Zana, “örgüt üyesi olmak”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “suçu ve suçluyu övmek” iddiaları ile suçlanıyordu.

Anahtar Kelimeler LEYLA ZANA BERAAT ETTİ

Yorum Gönder

@name x