Leylekler için 110 adet suni yuva yapıldı

18 Mart 2015 Çarşamba 16:48

Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü, leyleklerin doğal ortamlarda yaşaması için yeni bir çalışma başlattı. Hazırlanan proje kapsamında, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Ege Üniversitesi işbirliği ile leyleklerin hayatının riske...

Leylekler için 110 adet suni yuva yapıldı

Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü, leyleklerin doğal ortamlarda yaşaması için yeni bir çalışma başlattı. Hazırlanan proje kapsamında, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Ege Üniversitesi işbirliği ile leyleklerin hayatının riske atılmaması, enerji kayıplarının önüne geçilmesi ve yuva kaynaklı muhtemel yangınların önlenmesi amaçlandı.

Projenin ilk ayağı olarak Manisa ve İzmir illerinde elektrik direkleri üzerlerine leylek yuvalarının platformla yükseltilmesi çalışmalarına 2014 yılında başlandı. 2015 yılında da devam edilen çalışmalar kapsamında İzmir'in Ödemiş, Tire ve Bayındır ilçelerinde yapılan gözlemler sonucu, çok sayıda leyleğin yuvalandığı gözlendi. Elektrik direkleri üzerinde bulunan 356 leylek yuvasının suni platformlarla uzatılması planlandı. Manisa'da 127, İzmir'de 100 adet olmak üzere toplam 227 adet daha suni leylek yuvası yapılması planlanırken geçen yıl 110 adedinin takılma işlemi bitirildi ve yuva olarak hizmet vermeye başladı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x