Manisa CBÜ Hastanesi'nde ameliyatsız suni damar takıldı

21 Şubat 2013 Perşembe 14:07

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nde, karın içindeki ana atardamarında darlık bulunan bir kişiye ameliyatsız olarak suni damar takıldı. Bacak ve kalçasında ağrı şikâyetleri bulunan Mehmet...

Manisa CBÜ Hastanesi'nde ameliyatsız suni damar takıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi’nde, karın içindeki ana atardamarında darlık bulunan bir kişiye ameliyatsız olarak suni damar takıldı. Bacak ve kalçasında ağrı şikâyetleri bulunan Mehmet Cesur’a (62) suni damar Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik ve Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Tarhan tarafından takıldı.

Prof. Dr. Tetik, Cesur’un kendilerine bacak ve kalçasında ağrı şikâyetleriyle başvurduğunu, tetkikler neticesinde karnındaki ana atar damarında ileri derecede ve uzunca bir darlık tespit ettiklerini belirtti. Bu tür hastaların iki tür yaklaşımla tedavi edildiğini anlatan Tetik, şunları söyledi: “Birincisi, orta ve hattâ uzun bir kesiyle karına girilerek ameliyatla darlığın giderilmesidir. Bu yöntem cerrahi olduğu için birtakım riskleri de beraberinde getirmektedir. Ayrıca hastamız, tek böbrekli ve çok kiloluydu. İkinci yöntem ise kasıktan küçük bir kesiyle ve bir kateter yardımıyla ameliyatsız olarak suni damar yerleştirilmesidir. Hastamıza da uyguladığımız bu teknik, daha fazla beceri gerektiren bir yöntemdir. Bu yöntemle hastamızın karın atar damarındaki darlığa, suni damarı ameliyatsız olarak yerleştirebildik. Şikâyetleri kaybolan hasta, kısa bir süre sonra şifa ile taburcu edildi.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x