Marmaris MHP’den Hocalı Katliamı Açıklaması

25 Şubat 2015 Çarşamba 11:17

ATATÜRK’ÜN MARMARİS’E GELİŞİ KUTLANDI

Marmaris MHP'den Hocalı Katliamı Açıklaması

 MHP Marmaris İlçe Başkanı Kemal Kalemci, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’da yapılan katliamın insanlık tarihi için de kara bir leke olduğunu söyledi.

Hocalı katliamının yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan MHP İlçe Başkanı Kemal Kalemci, “İnsanlıktan nasibini almamış Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan o kara gecede bölgedeki Sovyetlerin 366. Mekanize Alayının da desteği ile Hocalı kasabasında, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi katletti. Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi.Bir vahşetti yaşananlar, bir zulüm. Ne ortaçağda ne de çok uzağımızdaydı. Yakın bir tarihte ve bütün insanlığın gözleri önünde yaşanmıştı o kara gece, insanlığın o yüzkarası. Arkasına Rus desteğini alan Ermeni ordusu, dağlık Karabağ’ı işgal ederek Hocalı’da yaşayan çoğu silahsız kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce insanı vahşice yok etti o gece. İnsanların derilerini soyarak, hamile kadınların karnını yararak, çocukların cesetleriyle oyun oynayarak. Yüzlerce insan, o gece hunharca, barbarca öldürüldü. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek işkence yöntemleri bu insanların üzerinde denendi. Hiçbir suçları yoktu sadece Türk olmalarıydı, gözü dönmüş katiller tarafından hunharca katledilmelerinin tek sebebi. Evet, bütün günahları Türk olmaktı” dedi.
Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı köyünde 26 Şubat 1992 yılında yaşanan katliamı uluslararası camianın suç olarak kabul ettiğine dikkat çeken Kalemci, uluslararası bütün sözleşmelere de aykırı bir soykırım olarak görüldüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Fakat ne ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’, ne ‘Cenevre Antlaşmaları’ ne de diğerleri hiçbiri çare olmuyor.Zulüm gören Müslüman ise hele bir de Türk ise, bütün vicdanlar sağırlaşıyor, bütün gözler körleşiyor ve bütün idrakler kararıyor. Ama şairin dediği gibi bir gerçeği unutuyorlar: Onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki, biz sussak tarih susmayacak, Tarih sussa, hakikat susmayacak, Onlar sanıyorlar ki; bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Halbuki, bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar, Vicdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar, Tarihin azabından kurtulsalar, Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar.”

Çağdaş dünyanın halen Hocalı katliamına sessiz kaldığını ve görmezden geldiğini sözlerine ekleyen Kalemci, “Türk’ün çığlığı uluslararası kamuoyunda hiçbir yankı bulmamaktadır. Unutmasınlar ki aziz milletimiz Soydaşlarımızın ırzına, namusuna, şerefine, hayat ve varlık haklarına kast etmeye cüret eden Ermenileri lanetle ve nefretle hatırlayacaktır.Bu vesile ile katledilen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x