MECLİS'TE SAYIN ÖCALAN VE KÜRTÇE KRİZİ !

23 Haziran 2015 Salı 14:49

7 Haziran seçimleriyle parlamentoya girmeye hak kazanan milletvekilleri bugün yemin edecek. Parlamentoya en yaşlı üye olması sıfatıyla CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal başkanlık edecek. Yemine saatler kala HDP'den Baykal'a çok özel bir rica iletildi. Ayrıca Baykal'ın PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğenini Meclis kürsüsüne davet edecek.

MECLİS'TE SAYIN ÖCALAN VE KÜRTÇE KRİZİ !

 Meclis’te 25. dönem bugün düzenlenecek törenlerle resmen başlayacak.TBMM Başkanı Cemil Çiçek, görevini geçici olarak en yaşlı üye olan Deniz Baykal’a devredecek. Baykal görevi devralmasının ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakacak. TBMM Genel Kurulu’nda 25. Dönem 1. Yasama Yılı açılışı ise saat 15:00′da gerçekleştirilecek ve milletvekilleri ant içecek.

Ant töreninde milletvekillerine söz hakkını Deniz Baykal verecek. Baykal’ın PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan’ı kürsüye davet ederken “Sayın Öcalan” ifadalerini kullanıp kullanmayacağı ise merak konusu oldu.

HDP'den Baykal'a özel rica

Türkçe konuşmayı iyi bilmeyen ve yemin töreni için günlerdir Türkçe çalışan HDP Milletvekili Feleknas Uca'nın TBMM Genel Kurul kürsüsünden nasıl yemin edeceği konusunda tartışmalar yürütülürken, HDP'nin bugünkü birleşimi yönetecek Deniz Baykal'dan Uca'nın olası yanlış bir telaffuzuna karşı anlayışlı olmasını istediği öğrenildi. HDP'li Uca'nın Türkçe kelimelerin telaffuzunda sıkıntı yaşıyor olması Baykal'a iletildi. Baykal'ın da HDP'ye telaffuzdan kaynaklı hataları sorun etmeyeceğinin yanıtını verdiği belirtildi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x