Memur-Sen, ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’nın ilk standını açtı

18 Ocak 2013 Cuma 15:10

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) kamuda kılık kıyafet serbestliği için, ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’ başlattı. Kampanyanın ilk standının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, vatandaşları...

Memur-Sen, ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası'nın ilk standını açtı

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) kamuda kılık kıyafet serbestliği için, ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’ başlattı. Kampanyanın ilk standının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, vatandaşları imza kampanyasına katılmaya çağırdı.

Memur-Sen, kamuda kılık kıyafet serbestliği için başlattığı ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’nın ilk standını Fatih Aksaray Meydanı’nda açtı. Meydanda çadır kuran ve masa koyan Memur-Sen üyeleri, vatandaşlara kampanya hakkında bilgi verdi.

Stant açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bu milletin, Osmanlı'nın son dönemlerinden bugüne kadar İttihat ve Terakkicilerin yasaklarından çok çektiğini savundu. Darbelerin millet iradesine darbe vurduğunu dile getiren Gündoğdu, “1982 Anayasası ile birlikte Devlet Memurları Kanunu’na tabi bir kılık kıyafet yönetmeliği çıkartıldı. Bu yönetmelikte; erkeklerin saç tarama biçiminden bıyıkların üstten alınamayacağına ve kravatlı olma mecburiyetine; kadınların ise ne giyeceğinden, sandalet giyemeyeceğine ve başının açık olacağı şeklindeki çağ dışı ucube yaklaşımlar olduğunu görüyoruz. Bu dünün Türkiyesi’ne yakışıyor olabiliyordu çünkü on yılda bir, bu millette haddi bildiriliyordu. Ancak 12 Eylül 2010 Referandumu ile milleti toplumsal sözleşmeye ‘evet’ diyerek nasıl bir demokrasi istediğini, nasıl bir özgürlük istediğini ortaya koymuştur.” şeklinde konuştu.

Özellikle başörtülü kadınların devlet dairelerindeki sıkıtlılarını dile getiren Gündoğdu, “Devlet dairesinde aynı inanca mensup erkek arkadaşlarımız görevlerini rahatlıkla yapabiliyorken, başını açan kadınlarımız görevlerini rahatlıkla yapabiliyorken inancı gereği başını örtenlerin cezalı konumdan çıkmasını isteyerek, katsayı engelinin kalkmasını isteyerek, çalışma hakkını eşit elde etmelerini sağlamak için kamuda özgürlük adına 10 milyon imza kampanyasını başlattık.” ifadelerini kullandı.

'BU AYIP ARTIK SONA ERSİN'

Dün sivil topluk kuruluşları ile kampanyanın startını verdiklerini hatırlatan Gündoğdu, bugün de kampanyanın ilk standının açılışını yaptıklarını aktardı. İstanbul’un 27 merkezinde daha stant açılacağı bilgisini veren Ahmet Gündoğdu, “Benim milletimize çağrım, daha önce katsayı engellerini kaldırmak için yola çıktığımızda bizimleydiler. Ortak akıl mitinglerinde darbe savarlığımızı ortaya koyarken bizimleydiler. Referanduma öncülük ederken bizimleydiler. Yine bizimle olmalarını ve bu 10 milyon imza kampanyasına destek olmalarını istiyoruz. Çünkü 1930 yılında kadına seçme hakkını, 1934 yılında da seçilme hakkını vermişiz. Yıl 2013 kadınlar hala birey hakkını kullanamıyor, eş kontenjanından birey kabul ediliyor. Bu ayıp artık sona ersin istiyoruz.” dedi.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x