Moskova'dan ateştes çıktı

06 Mart 2020 Cuma 13:42

İdlib gerginliğinin ardından Moskova’da görüşen Erdoğan ve Putin buluşması ateşkes kararıyla sonuçlandı.

Moskova'dan ateştes çıktı

Putin “Kritik durumlarda her zaman uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, bugün de öyle oldu” derken, Erdoğan da, “İdlib’de bu (dün) gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir” bilgisini paylaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib gerginliğinin ardından Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.  Erdoğan ile Putin’in Kremlin Sarayı’ndaki baş başa görüşmesi yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Daha sonra iki liderin başkanlığında heyetler arası görüşmeye geçildi. 3 saat 10 dakika süren bu görüşmenin ardından iki lider İdlib’de ateşkese vardıklarını ortak basın toplantısı ile dünyaya duyurdu.

Putin: Bugün de anlaştık

Toplantıda ilk söz alan Putin, şunları dile getirdi: “Kritik durumlarda her zaman elde edilen mutabakatlara dayanarak uzlaşabilmeyi başarabiliyorduk, çözümler üretiyorduk, bugün de öyle oldu. Ortak belge hazırladık. İki ülke dışişleri bakanları bu belgeyi beyan edecekler. Ortak belgenin İdlib bölgesinde ateşkese vesile olacağına ve insani yardım konusunda ilerleme sağlanmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.”

Ateşkes dün 00.01’de başladı

Daha sonra konuşan Başkan Erdoğan ise şunları söyledi: “İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu, saldırganlığı ile bölge istikrarını hedef alan rejimdir. İdlib’de bu (dün) gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız. Rejimin esas amacının İdlib’i belirli bir kesim açısından insansız hale getirmek ve oluşturduğu göç baskısı ile Türkiye’yi zora sokmak olduğu açıktır. Türkiye, bu süreçte rejimin yapabileceği her türlü saldırıya tüm gücüyle ve tüm sahada cevap verme hakkını saklı tutacaktır. Rusya ile aramızdaki iş birliği ruhu, Suriye’deki ihtilafa son verilmesine yönelik uluslararası çabalara emsalsiz bir katkı sağlamıştır. Rejimin askerlerimizi hedef alan saldırganlığıyla yaşanan üzücü hadiseler sonrası İdlib’de yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmazdır.

Erdoğan: Barışın kilidi cenevre

Siyasi süreç ve Fırat’ın doğusu gibi boyutları da bulunan çalışma ilişkimizi derinleştirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz. Suriye krizine, bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği temelinde bir çözüm bulunana kadar Türkiye, Soçi Mutabakatı dahil bölgedeki inisiyatifleri sürdürmekte kararlıdır. Bir kez daha Cenevre’de kurulan müzakere masasının kalıcı barış ve istikrarın yegane anahtarı olduğunu belirtmek istiyorum.”

Ardından varılan uzlaşmanın ortak metnini okuyan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şunları sıraladı:

Ortak devriye 15 mart’ta

–  M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak.

– İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

– Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x