Muayene sıranızı beklerken çay ve kek alır mısınız? (Özel)

19 Ocak 2013 Cumartesi 09:59

Sağlık Bakanlığı’nın devlet hastanelerinde hayata geçirdiği devrim niteliğindeki hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde, poliklinikler önünde sıra bekleyen hasta yakınlarına günde iki kez...

Muayene sıranızı beklerken çay ve kek alır mısınız? (Özel)

Sağlık Bakanlığı’nın devlet hastanelerinde hayata geçirdiği devrim niteliğindeki hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde, poliklinikler önünde sıra bekleyen hasta yakınlarına günde iki kez çay ve kek ikramı yapılıyor. Hasta yakınları ve hastalar, sıra beklerken yaşadıkları stresi ikram edilen sıcak çayı yudumlayarak atıyor. İkram nedeniyle büyük şaşkınlık yaşayan hasta yakınları mutluluklarını ifade ediyor. Hastane yönetimi ise çay ikramı ile sıra bekleyen insanların doktor üzerinde oluşturabileceği baskıyı azaltmanın rahatlığını yaşıyor.

        Kucağında çocuğuyla hastanede sırasını bekleyen Hikmet Tutkun, mızmızlanan çocuğunu oyalamak için koridorda tur atıyor. Tam o sırada çay sebili ve ellerinde tepsiler bulunan iki görevli koridorun başında beliriyor. “Çay ve kekler hastanemizin ikramıdır” diyen görevliler, hasta yakınlarının şaşkın bakışları arasında çocuklara ve yetişkinlere kek dağıtmaya başlıyor. Bir yandan da çay servisi yapılıyor.

        Görevlilerden aldığı kekle ağlayan çocuğunu susturan Hikmet Tutkun, yaşadığı şaşkınlığı şöyle ifade ediyor: “Çok şaşkınım, gerçekten çok içtenlikle sıcak bir hizmet. Sabahleyin saat 08.30’da geldiğimizde sıcak bir çayla karşılaşmak mutluluk verici. Hastane ortamlarında bekleyen insanlarda stres, yorgunluk gibi sıkıntılar oluşabiliyor. Sıcak çayın verilmesi ve rahatlatıcı bir ortam sunulması çok güzel bir şey olmuş. İnşallah ülkemizin dört bir yanında tüm hastanelerde bu hizmet yaygınlaştırılır.”

        “İNANAMADIM BU İKRAMA”

        Eşi ve çocukları ile poliklinik önünde sırasını bekleyen İzzet Kaya da servis edilen sıcak çayı yudumlarken, hastane yönetimine şöyle teşekkür ediyor: “Hiç aklıma gelmezdi böyle bir şey, çok sevindim ve inanamadım böyle bir ikrama. Hastanede bekleyen herkeste stres oluşuyor, çay içeceğim için çok sevindim, mutlu oldum. Yani çay içip doktoru bekleyeceğim. Bundan daha güzel hizmet olmaz herhalde.”

        Dörtçelik Hastanesi'ne ilk kez geldiğini söyleyen Özlem Beycan ise böyle bir hizmet beklemediğini ve çok şaşırdığını dile getirdi. Çok güzel bir hizmet yapıldığını belirten Beycan, “İnsanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi oluyor, en azından zamanımız iyi geçiyor.” dedi. Hastaneye sabah gelen, ancak küçük kızının tahlilleri nedeniyle öğleden sonraya kadar bekleyen Erdal Karahisar, ikram edilen kekleri kızına verip kendisi çay yudumlarken, şunları söyledi: “Çay ikramı çok güzel. Burada otururken insanın canı bir şeyler istiyor. Çay çok güzel ve bu soğuk havada da iyi gidiyor.”

        “ÇAY YUDUMLAYAN HASTA YAKINLARI DOKTOR ÜZERİNDE YOĞUNLUK OLUŞTURMUYOR”

        Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Tutanç, 2 ay önce başlattıkları çay ikramı hakkında şu bilgileri verdi: “Haftanın her günü günde iki kez çay ve haftanın iki günü de kek ikramımız oluyor. Bu ikramlar için kamu kaynağı kullanmıyoruz ki zaten böyle bir bütçe yok. Bu uygulamayla hedeflediğimiz iki kazanç vardı, bu kazançları sağladığımızı da burada müşahede etmekteyiz. Birincisi, polikliniğin en yoğun saatlerinde, öğleden önce ve öğleden sonra hastalara çay ikramı yaparak, hastaların doktorlar üzerindeki yoğunluğunu almış oluyoruz. Çayını yudumlayan hasta yakınları da yönetimin bu ikramı ile ayrı bir hoşnutluk içinde oluyorlar. Bu hoşnutluk ile de doktorlar üzerinde fazla bir yoğunluk oluşturmuyorlar. Güzel ilişkiler içinde poliklinik hizmetlerini sağlamış oluyoruz. Çocuklara yönelik ikramları artırmayı düşünüyoruz. Onların sağlıklarını da düşünerek süt ve meyve suyu şeklinde yeni ikramlar yapmayı planlıyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x