Muhtaç ailelere elektrik desteği başlıyor! Başvuru nasıl yapılır?

18 Şubat 2019 Pazartesi 09:37

Geçtiğimiz günlerde açıklanan muhtaç hanelere 80 liraya kadar elektrik tüketim desteğinin önümüzdeki hafta başlatılması planlanıyor. Başvuruya ilişkin detaylar haberimizde.

Muhtaç ailelere elektrik desteği başlıyor! Başvuru nasıl yapılır?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan muhtaç hanelere elektrik tüketim desteğinin gelecek hafta başlatılması planlanıyor.

KİMLİK VE FATURANIN PTT’YE İBRAZ EDİLMESİ GEREKİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 8 Ocak'ta duyurduğu düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine verilecek 80 liraya kadar elektrik desteğinin haftaya uygulamaya girmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarınca geliştirilen model kapsamında, aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketimler devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda elektrik tüketim desteğinden yararlanacak hak sahibinin Türkiye vatandaşı olması şartı aranacak. Düzenli yardım alan hak sahipleri, PTT'ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ibraz ederek söz konusu yardımdan faydalanacak. Ödemeler, 5 bine yakın PTT iş yerinden yapılabilecek.

DESTEK TUTARI 40 İLA 80 LİRA ARALIĞINDA OLACAK

Elektrik tüketim desteği hanedeki kişi sayısına göre belirlenecek. Hanede yaşayan kişi sayısı 2 veya daha az olanlara 75 kilovatsaat, 3 kişi olanlara 100 kilovatsaat, 4 kişi olanlara 125 kilovatsaat, 5 kişi ve daha fazla olanlara ise 150 kilovatsaat olmak üzere, her ay elektrik desteği verilecek. Faturadan düşülecek elektrik tüketim desteği, 40 ila 80 lira aralığında olacak. Elektrik desteği, ortalama 2,5 milyon hanede 10 milyon kişiye sağlanacak. Söz konusu destek tutarı, ay içinde kullanılmaması halinde bir sonraki aya devredilmeyecek. 

Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

naciye 3 ay önce yorumlandı

engelliye evde bakım alanda elektrik indiriminden faydalanacak mı

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Murat dikkutuk 3 ay önce yorumlandı

Syn reis 170 tl fatura geldi isten kovuldum issizim milyonlarca magdur var boyle yapacaginiza bu faturadaki soyguna dur deyiniz

0 Kişi beğendi.