N.Ç. davası sonuçlandı 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl hapis cezası verildi (2)

16 Ocak 2013 Çarşamba 17:59

Kamuoyunda 'utanç davası' olarak bilinen ve 11 yıldır devam eden N.Ç. davası bugün karara bağlandı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Ocak günü görülen davada, N.Ç.'nin yaşının küçük olması nedeniyle mahkemenin 'gizlilik' kararı...

N.Ç. davası sonuçlandı 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl hapis cezası verildi (2)

Kamuoyunda 'utanç davası' olarak bilinen ve 11 yıldır devam eden N.Ç. davası bugün karara bağlandı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Ocak günü görülen davada, N.Ç.'nin yaşının küçük olması nedeniyle mahkemenin 'gizlilik' kararı alması üzerine duruşmaya, sadece avukatlar katıldı. Yaklaşık 3 saat süren davada mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme sanıklara alt 414 birinci maddeden 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl arasında değişen cezalar verildi. Bir kişi hakkında da düşme kararı verildi.
Mahkeme çıkışında gazetecilere açıklama yapan N.Ç.'nin avukatlarından Erdal Kuzu,11 yıldır devam eden N.Ç. davasının nihayet sonuçlandığını belirterek, mahkemenin sanıklara alt 414 birinci maddeden 26 sanık hakkında 7 ile 9 yıl arasında değişen cezalar verdiğini, bir kişi hakkında da düşme kararı aldığını açıkladı. Davanın nihayet bittiğini belirten Kuzu, "Bu karar hem müvekkili açısından sevindirici bir karardır. Kendisi açısından da artık mağduriyet konusu haline gelen bu yargılamanın bitmesinden eminim seviniyordur. Ama bir yandan da hala küçük bir yaşta çocukta rızanın var olduğu kabul edilerek bunun üzerinden hüküm verilmesi üzücüdür. Mahkeme kararını verdi. Nispeten daha olumlu bir karar verdiğini düşünüyoruz. Geriye kalan sanıklar hakkında da 5 yıl ile 9 yıl arasında artırma yoluna gidilerek değişen kararlar verildi. Bazıları hakkında da düzeltme yoluna gidilerek ceza verildi.” dedi.

NÇ’nin diğer avukatı Şeyma Ürper Gökçe ise duruşmanın bitmesi için büyük bir çaba gösterdiklerini ifade ederek şunları söyledi.” Ancak tarihi bir dava olması sebebiyle de emsal teşkil edecek bir karar beklediğimizi heyete özellikle belirttik. Çünkü verilecek olan bu karar Türkiye’deki bütün 18 yaş altı çocukların korunması için emsal teşkil edecekti. Ancak burada verilen karar açıkçası ne bizi ne kamuoyu vicdanını tatmin edecek bir karar değildir. Sadece Yargıtayın bozma kararına ilişkin olarak bir artırımda bulunulmuştur. Açıkçası müvekkilin artık manevi anlamda daha fazla ırgalanmaması ve daha fazla üzülmemesi açısından davanın bitmesi sadece sevindirici tek yönüdür. Bu anlamda takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. Tarihi bir dava oluşu sebebiyle de verilen kararın açıkçası herkesin vicdanı bunu sorgulayacaktır. Kararı verende sanıklarda ve tüm diğer ilgili herkesin vicdanını sorgulayacağı bir davadır.” şeklinde konuştu

DAVANIN GEÇMİŞİ

2002 yılında 13 yaşında olan N.Ç.'nin, iki kadın tarafından para karşılığı erkeklere pazarlandığı gerekçesiyle aralarında devlet memurlarının da bulunduğu 26 kişi ve küçük kızı pazarladıkları öne sürülen 2 kadın hakkında dava açılmıştı. Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 sanığa alt sınırdan 5 yıl ceza vermiş ve iyi hal indirimiyle sanıklar 3 yıl 2 ay ile 4 yıl 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay'ın kısmi bozma kararı üzerine davanın görülmesine yeniden başlanmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x