Oktay Vural: HDP'nin kapatılması yargının işidir

28 Temmuz 2015 Salı 16:07

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, HDP’nin kapatılması hususun tamamen yargının işi olduğunu ifade ederek, “Bir siyasi partinin terör örgütü ile ilişkili, onun eylemlerini destekleyen odak haline gelip gelmediğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı...

Oktay Vural: HDP'nin kapatılması yargının işidir

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, HDP’nin kapatılması hususun tamamen yargının işi olduğunu ifade ederek, “Bir siyasi partinin terör örgütü ile ilişkili, onun eylemlerini destekleyen odak haline gelip gelmediğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yapacak, Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verecek. Bu, yargının işidir.” diyerek siyasilerin sürece müdahil olmaması gerektiğini söyledi. Vural, yarın terör gündemi ile olağanüstü toplanacak Genel Kurulu’na MHP olarak katılacaklarını aktardı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. Çok kırılgan bir süreçten geçildiğini ifade eden Vural, bugünkü sonucu hangi sebeplerin getirdiğinin sorgulanması gerektiğini vurguladı. Vural, Türkiye’nin içerde ve dışarda terör örgütlerinin oyuncağı haline geldiğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı: “AKP hükümetlerin teröre karşı tavizkar durumu, al-ver süreci, terör örgütleri ile girmiş olduğu sancılı diyalog ve ilişkiler Türkiye’nin elini kolunu bağlamıştır. Çözüm süreci ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerin operasyon yapmasının önü kesilmiş, Türkiye terör örgütleri karşısında maalesef korumasız ve güvencesiz bir ülke haline getirilmek istenmiştir. Son saldırılardan sonra görülmektedir ki PKK çözülme süreci ile sürekli mevzi kazanmış, kuvvet toplamış, daha fazlasını alacağı umudu ile devletin fiilen boşalttığı alanlarda hakimiyet kurmuş, devletse bu süreçte sürekli irtifa kaybetmiştir.”

Terör örgütü PKK’nın meşruiyet alanının genişletildiğini belirten Vural, gelinen noktada anaların giderek daha fazla ağladığını söyledi. “Bugün ne hazindir ki bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti devleti PKK’yı bir bakıma müzakere ortağı olarak gördüğü gibi uluslararası alanda da meşruiyet alanı oluşturabilecek dış politikada da maalesef görmezden gelmiştir.” diyen Vural, terör örgütü PKK’nın AK Parti iktidarı tarafından Dolmabahçe’de muhatap alarak meşrulaştırıldığını anlattı.

PKK SİYASİ ÇÖZÜM ARAYIŞLARI YERİNE BERTARAF EDİLMELİ

PKK’nın bertaraf edilmesi için topyekun bir mücadelenin sürdürülmesi gerektiği üzerinde duran Oktay Vural, “Artık PKK terör örgütüne siyasi çözüm arayışları ile terör örgütünün siyasi amaçlarını meşrulaştırmak yerine terör örgütünün bu dayatmalarına karşı terör örgütünün bertaraf edilmesini sağlayabilecek içerde ve dışarda etkili ve kararlı tedbirler alınmalı, bu çerçevede Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütünün zulmettiği vatandaşlarımıza da devletin sıcak şefkatini gösterecek şekilde tavır oluşturulmalıdır.” diye konuştu.

MHP, OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK TBMM GENEL KURULA KATILACAK

'Bu iş güvenlikle çözülmez' denilemeyeceğini kaydeden Vural, çözüm süreci ile hasar görenin iktidar değil, Türkiye’nin olduğunu söyledi. Gelinen noktada PKK’nın güç kazandığını vurgulayan Vural, CHP’nin terörle mücadeleyi görüşmek için yarın TBMM’yi olağanüstü toplantı çağrısına olumlu cevap vereceklerini ve Genel Kurul'a katılacaklarını duyurdu. MHP olarak toplantıya katılacaklarını ifade eden Vural, buna karşın terörle mücadele konusundaki araştırma komisyonun kurulmasına karşı olduklarını söyledi. Vural, “Türkiye’nin ateş çemberinden geçmesi için komisyon ya da deklarasyona değil, terör örgütüne diz çöktürecek bir terörle mücadele stratejisine ihtiyaç vardır.” dedi.

HDP’NİN KAPATILMASI YARGININ İŞİDİR

PKK’nın silah bırakması gerektiğini ifade eden Vural, terör örgütünün uzantılarına yönelik hukukun işletilmesi gerektiğini söyledi. HDP’nin kapatılması hususundaki görüşleri sorulan Oktay Vural, Anayasa'nın gayet açık ve net olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu, yargının meselesidir. Bir partinin temelli kapatılmasına yol açanlarla ilgili olarak kurucuları dahil bunlarla ilgili siyasi yasak var zaten. Dolayısıyla terör örgütü ile ilişkili, onun odağı haline gelen, onun eylemlerini destekleyen odak haline gelip gelmediğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yapacak, Anayasa Mahkemesi bu konuda karar verecek. Bu, yargının işidir. Anayasa tarafından yargıya verilmiş bir görevdir. Bu görevin siyasiler tarafından farklı bir şekilde talimatla değiştirilmesi de söz konusu olamaz.”

YA MİLLİ İRADE, YA SİLAH İRADESİ

'Siyasi bir partinin kapatılmasını doğru bulup bulmadığının' sorulması üzerine Vural, şu cevabı verdi: “Bir siyasi parti olmak terörü, şiddeti meşrulaştırma aracı olarak kabul edilebilir mi? Ya milli irade, ya silah iradesi. Ben size soruyorum; silah mı çalışmalı, demokrasi mi çalışmalı? Anayasa eğer bu konuda bir partinin terör eylemlerinin destekleyen bir odak haline geldiği zaman dokunulmazlığı ne olacak? Nasıl kabul edeceğiz? Siyasi parti dediniz. PKK’yi bir siyasi parti olarak mı kabul edeceğiz? Adı siyasi parti. Bu konuda uyarılması gereken siyasi parti olup teröre ve şiddete karşı tavrını oluşturmayıp, terör örgütleriyle ilişki içinde bulunanlara yöneltmek lazım. Bu ilişki içerisinde olunmasını eleştirenlere değil, bu ilişkiyi kuranlara, terör örgütleri ile birlikte Kandil-İmralı arasında mekik dokuyanlara, terörü meşrulaştıranlara, silah sıkanları meşrulaştıranlara yöneltmemiz daha sağlıklı olmaz mı? Ben demokrasiden yanayım. Ben, siyasi partilerin millet iradesi doğrultusunda hareket etmesinden yanayım. Ama onun yerine bir siyasi parti terörü meşrulaştırırsa zannederim önce soru sorulması gereken onlar, ben değilim. Ben sırtımı millete dayıyorum. Birileri YPG’ye, PKK’ya sırtını dayayarak siyaset yapıyorsa asıl sorgulanması gereken bence onlardır.”

TALEP ÜZERİNE DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILMIYOR

'HDP’nin Meclis Başkanlığı’na 80 milletvekili ile başvurarak kendi dokunulmazlıkların kaldırılması için müracaatta bulunacağının' hatırlatılması üzerine Oktay Vural, “Bunlar vatandaşları aldatıp kandırmaktan öte hamleler değildir. Dokunulmazlığın talep üzerine kaldırılması diye bir şey yok.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x