Önce mantık, ahlak ve adalet

08 Aralık 2019 Pazar 15:21

Ne olursak olalım, nereye varırsak varalım; önce mantık, ahlak ve adalet bilincimizin gelişip, toplumsal kabul görmesi gerekiyor. Milli, yerli duruş ve heyecanımızı, inançlarımızla da pekiştirebiliriz elbette.

Önce mantık, ahlak ve adalet
Ne olursak olalım, nereye varırsak varalım; önce mantık, ahlak ve adalet bilincimizin gelişip, toplumsal kabul görmesi gerekiyor.
Milli, yerli duruş ve heyecanımızı, inançlarımızla da pekiştirebiliriz elbette.
Fakat evrensel düzlemde kabul görebilecek, dolaşıma sokabileceğimiz;
bilim ve felsefe donanımlarımızı da artırma ve arıtma zorunluluğu var.
     Bu bağlamla günümüzde, milli ve dini duygular, öğretiler; yerinde ve zamanında dillendirilmediğinden, bazen ayrışmalara da neden olabiliyor. Karnı aç ve işsiz olana, futbol eğitimi vermek gibi.
Olay, kavram ve gerçeklere; pozitif/vicdani/duyarlı/evrensel bir gözlükle bakabilmeliyiz.
Mikroskopla bakınca uzağı, teleskopla bakınca yakını ihmal ediyoruz.
     İnanç, felsefi düşünce ve milli kimliğimizi; her hamle, düzlem ve sunumda ön plana çıkarma zorunluluğu hissedince, bazen bu değerleri harcadığımız, hatta değersizleştirdiğimiz de oluyor.
     Formül, kıvam ve zamanlama, her üretimde önemli faktörlerdir.
Mantık, ahlak, adalet ve zarafet temeline oturamayan her sunum, öneri ve öğreti;
zamanın gerçeklerine toslayacak ve kesintiye uğrayacaktır.
Bireyi ve iradesini merkeze alan  medeni bir toplum anlayışı; onun özlemini, deneyimini, beklentisini, öngörüsünü de dikkate almalı ve toplumsal bilinç havuzunda eritebilmelidir.
     "Asil kan", "cennet vadeden mesajlar",
"Her aileye üç anahtar", "yerli ve milli"
"Turan, ırk birliği", "hilafet, din birliği" "sınıfsız toplum" ve benzeri günlük/siyasi/konjonktürel atış yapan sloganik mesajlar, beni heyecanlandırmıyor ve güven de vermiyor.
Bilim, ahlak, adalet, mantık ve zarafetle yoğrulmamış, tarihsel yorumu yapılmamış, toplumsal her hamuru; geçici, zararlı ve aldatıcı buluyorum.
     Avrupa'da sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan emek ve alınteri sömürüsü, toplumsal kırılmalara yol açmıştır.
Sosyolog olan Karl Marx' ın, materyalizmden beslenen, "eşitlik, özgürlük, barış" çıkışı haklı gerekçelere dayansa da, insanın varoluş gerçeği ve bireysel beklentilerini karşılayamamıştır.
Buradan ilham ve güç alarak, Rusya'da işçi/ köylü hakları adına gerçekleşen bolşevik ihtilalinden sonra oluşturulan
Polit büro yönetiminde, bir tane işçi ve köylü görev yapamamıştır. Ve böylece bireyler de devletin demirbaş defterine kaydedilmiş, yeni bir din icat edilmiştir.
Bu sosyal utopya yıkılmak zorunda kalmıştır.
     Hitler'in yahudi düşmanlığı ile başlayan, İtalya'ya da sıçrayan, arı ve asil ırk arayışı ve hırsı, insanlık katliamı ile sonuçlanmıştır. Nikolay Çavuşesku'nun
Romanya'da komünist cenneti kurma hayali hüsranla sonuçlanmış, hatalarını örtmeye, canını vermesi bile yetmemiştir.
İran'da şah rejimini devirmek için, dincilerle ortak hareket eden komünistler, daha sonra başarılı olan ihtilalciler tarafından acımasızca idam edilmiştir.
Ülkemizde de din, milliyet ve emek adına yapılan kitle hareketleri; huzur, kalkınma, mutluluk ve güven tesis edememiştir.
     Bulunduğu dönem/yerel konum için geçici ve haklı çözüm gibi kabul gören/görülen hiç bir anlayışı, değiştirmeden alıp gelecek zamana yaymak, aldatıcı ve zaman kaybıdır.
Bilimsel, düşünsel ve mantıklı bir girişim olmaz bu. Asırlar öncesinde insanlara;
"Direnin, ayaklanın, karşı çıkın. Kaybedecek neyiniz var, bileklerinizdeki zincir, ayaklarınızdaki prangalardan başka" diyerek, heyecan/coşku gazı verebilirsiniz.
Ama bugün artık sahillerde villası olan yoldaş kapitalistler olduğu gibi, asgari ücretle çalışan bir emekçinin de kaybedebilecek bir şeyleri vardır.
Mücadele, hak arayışı elbette olmalı ama;
aldanmadan, aldatmadan, dürüstçe, şeffaf, mertçe, kaba kuvvet karıştırmadan, beyinle ve demokratik bir mücadele...
     Öncelikle duygu, inanç ve psikolojik sömürü ihtimallerini devre dışı bırakmak için; ortak ve toplumsal bir bilinç hareketi başlatmak gerekiyor.
Sembol, şekil ve politik ululardan arındırılmış; ruhu milli, aklı evrensel ve bilimsel bir diriliş hareketi.
Güneşin ısı/ışık ve ışınlarının; döne döne her yere, her canlıya yaşam enerjisi sunması gibi bir diriliş hareketi.
Heyecan, sevgi, umut, huzur ve gelecek bağışlayan bir diriliş hareketi.
     Bu hareketin temelleri atılmıştır bu topraklarda. Su alan ve rotasını kaybeden bir gemi; milli irade kahramanlarıyla kurtarılmış ve güvenli bir limana çekilmiştir.
Ve bugün kürekçi kavgası ile enerji tüketilmekte ve zaman kaybedilmektedir.
     İhtiyaçlar hiyerarşimizi, en mantıklı şekilde netleştip, her hamlemizde SWOT analizi yaparak, en verimli yolu tercih ederek yürümeliyiz.
     Güney Kore, Japonya, Almanya, Hollanda, Finlandiya gibi teknolojik, bilimsel ve ekonomik kalkınması sürecini yoluna koymuş ülkelerden, eksik kalan yanımız nedir? Fazlamız var eksiğimiz yok.
Fakat atılması, törpülenmesi, yontulması gereken fazlalıklarımız da olduğu göz ardı edilmemelidir.
     Her bireyi sosyal bir teraziye oturtup tartacak, ölçecek halimiz yok.
Her birey kendini tartabilmeli, sessizce, gürültü çıkarmadan, kimseyi de rahatsız etmeden; fazlalıklarını, kirlerini, parazitlerini dökebilmeli ve toplum organizmasında sağlıklı bir hücre olarak görev yapabilmelidir.
Cemil Meriç'in, "ideolojiler, idrakimize giydirilmeye çalışılan, deli gömleği gibidir" sözünün, gerçekliğini ve sonuçlarını, bugün daha net gözlemlemekteyiz.
Ali Rıza Malkoç / 07.12.2019
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 15

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

*en akilli-ateşi̇ bi̇le eli̇yle tutmayacak kadar ön görüler ve melekeler geli̇şti̇rmi̇ş bi̇r atamizdir...demekki̇ adem atamizmiş..bi̇zde şerefli̇ ve meleklerden bi̇le üstün olan**yaratilmişlarin en şerefli̇si̇yi̇z..bunu unutarak.kavram masturbasyonu yapmayalim..demekki̇ ***bi̇r i̇nsanin killiktan sora hemen*kulluk olabi̇lmesi̇ i̇çi̇n:*akil----->i̇man---->haya--üçlemesi̇ni̇n bi̇r arada olmasi lazimmiiiiiiiişşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

**amaç **doi̇nleri̇n yeri̇ni̇ safsatalaliğin alarak i̇nsanlarin i̇nançlarinin yoksullaştirilmasidir amaç.buna felsefede-mantik denen hiyarlikta-sosyal pi̇skoloji̇ denen saçmalikta hi̇zmet eder...demi̇kki̇ o ***darwi̇n denen anasiyla....ğim pi̇çi̇n..yaradilişi kendi̇ kiçindan çikan hezeyanlarla maymunu evreleşti̇rerek bi̇zi̇m atamiz yapmasi,,tam bi̇r orostopolluğun i̇smi̇di̇r..di̇kkat ederseni̇z ülkemi̇zde ne kadar götü üşütmüş melun varsa darvi̇ni̇ babasi sayar..neyse..adem.bi̇zi̇m en zeki̇

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

**adem (a.s)aninda **akli seçti̇m dedi̇..cebrai̇l yanindaki̇.*i̇man ve hayaya.hadi̇ gi̇di̇ni̇z bakiniz adem *aklı seçti dedi̇..*i̇man hayiiir!!Allah (cc)bana dedi̇ki̇ akil**neredeyse sen orada olacaksin dedi̇..cebrai̇l bu ara **haya ya hadi̇ sen gi̇t dedi̇.**haya!!hayiiir!!dedi̇.Allah(cc)**i̇man neredeyse sen orada olacaksin dedi̇..buradan şunu çikarmlanizi talep ederi̇m dostlar!!demekki̇**taşdevri̇-tunç devri̇-**puşt!!devri̇ di̇ye bi̇r i̇bneleşme ve bi̇r eblehli̇k asla olmadi.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

yürümeye bi̇le mecali̇ olmayan ahlaksiz-pedefoli̇st-adaletsi̇z-namussuz yaşayan-mi̇lleti̇ keri̇zleyen-hirsiz-yolsuzluk yapan durmadan yalan söyleyenleri̇n **kurtaricisidir felsefe:::neyse,,son olarak bu vatandaşin sözünün yanlişliği en azindan siralamasi yanlişliğini buradan gi̇dermek i̇steri̇m....bi̇r gün**vebrai̇l aleyhi̇sselam ademe geli̇r.ey adem bak yaratildin cennettesi̇n.Allah bu yanimda duran**aki*i̇man ve hayanin sadece bi̇ri̇si̇ni̇ seçsi̇n adem dedi̇.hangi̇si̇ni̇ seçersi̇n dedi̇

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

evet bi̇r di̇l yozlaştirilirsa o di̇l o ülkeni̇n yikilmasina vesi̇le olur..bi̇r di̇l yozlaşinca o ülkeni̇n i̇lk yozlaşani**kültürü olur-kültür yozlaşinca ,yani̇ *kamusumuz yozlaşinca **namusumuz elden gi̇der..ez cümle şudur...burada yazarin söyledi̇dkeli̇ri̇n genel amaci i̇nsancil olarak sosyoloji̇ye başvurmasidir.neyse esas amaç bi̇z saniyoruzki̇.mantik-,güzel anaforlu konuşma(felsefe eblehli̇ği̇ ki̇ dünyada toplumu ve di̇nleri̇ ayaklar altina almasina vesi̇le olan.sokakta

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

i̇radesi̇ni̇ gösteremez.anlaşilmaz kavramlarla ve yabanci öneklerle i̇nsanlar sokak ağzini besler.öğretmen -öğrenci̇si̇yle-annaesi̇ -babasiyla-annesi̇ kiziyla-babasi oğluyla anlaşalamaz.komşsuyla-taksi̇ci̇yle.berberle-saticiyla anlaşamaz ve kavgalar çoğalir.mahkemelerde dava dosyalari artar sonuçta yetersi̇z haki̇kler davalari uzatir ve sonuçlar alinmamaya başlar i̇nsanlar**adalet saraylarinda kendi̇ kanunlarini i̇cra ederek ülke yikilmaya doğru gi̇der..bakiniz türklkleeeer!!bu laf si̇ze..bak

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

Allaha şükür son 12 yildir kullaniyoruz.demekki̇ danişmayi öğrenmi̇şi̇z.geleli̇m şu bi̇zi̇m **konfüçyüsün di̇l hakkindaki̇ cevabina""di̇l o toplumun anasütü gi̇bi̇ helal kendi̇ kültürünün temeli̇ni̇ sağlamakla görevli̇ i̇leti̇şi̇m i̇le varliğinin yücelten ve katiksiz di̇nledi̇kleri̇ doğrularla kendi̇si̇ni̇n toplum ve bi̇r güç yapmasi vesi̇lesi̇di̇r di̇l önemli̇di̇r.di̇l olmazsa: i̇nanç-kültür-sosoyoloji̇k vakalar bi̇r araya geti̇ri̇lemez..di̇lde yozlaşmalar i̇le o toplum

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

olma yolunda tirisss gi̇di̇youz. bi̇r devleti̇mi̇z 650 yil dünyanin en şer yşeri̇nde yaşiyor ve yaşatiyor.i̇çi̇mi̇zdeki̇ bi̇r züppe göt kafali.eğer osmanliysan önce osmanlilin aşağida saydiğim pespayeli̇kleri̇ni̇ oku!!dercesi̇ne bi̇ze salvolar bi̇le vuruluyor..yani̇ ez cümel türkmi̇lleti̇ **danişirsa i̇lerli̇yor yani̇ **di̇ni̇mi̇zi̇n emri̇ olan müşavere-danişma yetki̇li̇lerden akil danişma yi emredi̇yor bi̇z bunu hi̇ç yapmiyoruz zi̇ra akilliyizya dünya 96 senedi̇r modern dünyanin

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

**çünki̇ türk mi̇lleti̇ okumaz.okuduğunu anlama kabi̇li̇yeti̇ zayiftir .hele hele bi̇z neden şu adami sevi̇yoruz.bu adam ki̇mdi̇r.veya bu adam eli̇me bi̇r nesne tutuşturdu ben onu alip ağzima soktum neden önce bakmiyorum **türk mi̇lleti̇ dünyada kendi̇si̇ni̇n düşünmemesi̇nden kormayan ve düşünmekten korkarak hapse gi̇receği̇ni̇ sanan i̇nsanlar topluluğuyuz hepi̇mi̇z.zi̇ra türk mi̇lleti̇ni̇n%60 aptal-şapşa di̇yenyerde oldu aksi̇ne bunu söyleyenede küfürler savurduk..yani̇ bi̇z tuhaf bi̇r

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

bakan konfi̇çyüs konuşmamakta ve cavaplara katilmamaktadir*han ona sorar "**si̇z bi̇lge ki̇şi̇ cevap vermedi̇ni̇z der..konfüçyüs :si̇zi̇n sorunuzun cevabi""di̇l ve di̇li̇ doğru onlayip-doğru yazip-doğru konuşmaktir der""herkes alayli güler...han bi̇le tebessüm eder ama bi̇lge efendi̇:di̇l i̇le devleti̇n devamliliğinin ne gi̇bi̇ bi̇r i̇li̇şki̇si̇ olabi̇li̇rki̇ der...eyyy türkmi̇lleti̇ burayi i̇yi̇ di̇nyleyi̇n!!!!!!!!!!ben burada 3 kere bu olayi yazdim amma tinmadiniz ne hi̇kmetse.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

***di̇l önemli̇di̇r.di̇l önemli̇di̇r*di̇l önemli̇di̇r*di̇l önemli̇di̇r====>çi̇n hanedani bi̇r yemek zi̇yafeti̇ veri̇r çi̇ni̇n bi̇lgi̇nleri̇ni̇ toplar yeni̇li̇r i̇çi̇li̇r ve han ortaya bi̇r soru sorar.""baylar bi̇r ülkeni̇n geli̇şmesi̇ni̇ sağlayan ve geli̇şmesi̇ni̇nde devamini sağlayan nedi̇r""ki̇mi̇si̇-adalet-ki̇mi̇si̇ ahlakli olmak-ki̇mi̇si̇ mantikli olmak-ki̇mi̇si̇ bi̇geli̇kten bi̇lgi̇den geçer..ki̇mi̇si̇ el aletleri̇ni̇n kolaylaştirilmasi der.bakarki̇ i̇leri̇de başi eği̇t sürekli̇ yere

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 10 ay önce yorumlandı

kültürü yozlaştirilmamiş ve kendi̇si̇ni̇n dünyadaki̇ tek hiirsizliği **tekni̇k ve bi̇lgi̇*olmasi gerekli̇ olan toplumda topluma ai̇t olmayanlari -yemek -i̇çgek-gi̇yme-konuşmak bunlar toplumlarin kültürünü etki̇ler ..bakiniz si̇ze bi̇r örnek vereceği̇m.bu örneği̇n temeli̇ çi̇nli̇ konfüçyüs===>si̇ze defalarca türk mi̇lleti̇ni̇n kültür hirsizi yapildiğinin ve bu hirsizliğin türk mi̇lleti̇ni̇n kültürünün yozlaşmasina ve dünya i̇le kopukluğunun uzun bi̇r süre almsina vesi̇le olmuşytur.bunu gördük

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 10 ay önce yorumlandı

**mantik tek başina son model bi̇r aracin deposuna yakit konulmamiş hali̇di̇r.onun i̇çi̇n mantik o kadarda önemli̇ bi̇r kavram deği̇ldi̇r.sağduyu dersi̇n olur bi̇ter.....bir insan zeki ama ahlaksız olabilir; ancak, akıllı ve ahlaksız bir insan olamaz. akıl her zaman iyiyi, hayrı talep eder.""demekki̇ ahlak demek az önce bi̇zi̇m saydiğimiz kavramlarin hepsi̇ne bi̇rde i̇nanç ve i̇manin esaslarini koyarsak ahlaki elde edebi̇li̇r.....adalet zaten toplumu anormal deği̇şi̇mler geçi̇rmemi̇ş

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 10 ay önce yorumlandı

yarattiğ rahatlama ve di̇ngi̇nli̇ği̇n esasidir araplar mantiği sağlikli düşünme olarak ele alir-mantik elemeleri̇n son hali̇ni̇n toplumda kabuledi̇lebi̇li̇rli̇ği̇ni̇n sorgulanabi̇li̇rli̇ği̇ni̇n son raddesi̇ni̇ sunar..yani̇ öyle natki di̇ye bi̇r kademe i̇nsanda yoktur..sağlikli ve toplumun kabul edebi̇li̇rli̇ği̇ olan -i̇yi̇li̇k-bariş-dostluk-akrabalik-kardeşi̇li̇k -anne-baba-dede vs. gi̇bi̇ i̇çeri̇ği̇ zengi̇n ve dünyanin formatinin temeli̇ olan bu kavramlara eği̇li̇mi̇ pozi̇ti̇f olmalidir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tırak kor 10 ay önce yorumlandı

bu vatandaşin uzlaşili bi̇rey olarak bu bi̇reyi̇n toplumda kendi̇si̇ne yer edi̇ni̇rken bi̇ze"mantik-ahlak-adaleti̇""gi̇ydi̇rmi̇ş.halbuki̇.bi̇rey daha konuşamadanda i̇lk çeki̇rdeği̇ ai̇lesi̇ni̇n ona neleri̇n zararli-neleri̇n i̇yi̇ olduğunu öğretmesi̇ni̇ unutuyor.bu arada bu ki̇şi̇ ai̇leni̇n ferti̇ olmuş yeni̇ çocuğun ai̇lesi̇ni̇ ve mahallesi̇ni̇ sürekli̇ radarlariyla deşi̇freye kalktini unutmuş...mantik aslinda arapça bi̇r sözdür ve mantiğin temeli̇ di̇ni̇ duygularin i̇nsanda yarattiği

0 Kişi beğendi.